3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Súlyos vámok kivetésével fenyegette meg az Európai Uniót Donald Trump amerikai elnök arra az esetre, ha nem sikerül átfogó kereskedelmi megállapodást kötni, és az európai országok nem hagynak fel a leginkább az amerikai óriásvállalatokat érintő digitális adó bevezetésével.
Donald Trump az 50. Világgazdasági Fórumon, Davosban, 2020. január 21-én.

A CNBC amerikai hírtelevíziónak szerdán adott nyilatkozatában Trump elnök, aki a svájci Davosban tartózkodik az 50. Világgazdasági Fórum alkalmából, úgy fogalmazott, hogy "nagyon, nagyon nehéz tárgyalni" Európával, amely "évek óta kizsigereli" az Egyesült Államokat.

Vámok az autókra

Ha nem sikerül dűlőre jutni, "nagyon magas vámokat" vet ki az Egyesült Államok az Európából importált autókra és más egyéb termékekre - mondta az amerikai elnök, hozzátéve, hogy úgy gondolja, az Európai Unió végül belemegy egy megállapodás megkötésébe.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió egymás legnagyobb kereskedelmi partnerei közé tartoznak. Tavalyelőtt, 2018-ban közel 1300 milliárd dollárt tett ki az áruk és szolgáltatások kereskedelmi forgalmának értéke. Az Egyesült Államok exportjának értéke 575 milliárd dollárra, importja pedig 684 milliárd dollárra rúgott, így a mérleg 109 milliárd dolláros többletet mutatott az unió javára.

25 százalék

Trump elnök, aki kedden Davosban már tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével egy kétoldalú kereskedelmi megállapodásról, egy másik, a Fox News amerikai hírtelevíziónak adott nyilatkozatában kijelentette, hogy "nagyon egyszerű lesz" megegyezni az európaiakkal.

Ha nem tudunk kereskedelmi megállapodást kötni (az EU-val), 25 százalékos vámot vetünk ki az onnan behozott autókra

- mondta az amerikai elnök, aki nem először vette elő ezt az ütőkártyát, bár az unió világosan jelezte, hogy ellenlépéseket tenne egy ilyen esetben.

Az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak nem lesz egyszerű megállapodásra jutnia, ugyanis Brüsszel azt akarja elérni, hogy az agrárágazatot hagyják ki belőle, míg Washington a közbeszerzések piacát tartaná zárva.

A helyzetet nehezíti, hogy több európai ország - Franciaország, Ausztria és Olaszország - 3 százalékos mértékű digitális adót vetett ki a nagy technológiai vállalatoknak az adott országban keletkezett bevételeire, amit az amerikai kormányzat rendkívül sérelmesnek tart.

Önkényes vámok

Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter szerdán Davosban egy panelbeszélgetés során úgy fogalmazott, hogy ha európai országok "önkényes módon megadóztatnak" amerikai internetes vállalatokat, Washington fontolóra veszi, hogy "önkényes módon vámokat vet ki" európai autógyártókra.

Emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok részt vesz az online szolgáltatásokra vonatkozó új nemzetközi adószabályok kidolgozásában a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretein belül. A nemzetközi adózási ügyek azonban nagyon bonyolultak, sok időt vesz igénybe átdolgozásuk - mondta Mnuchin.

Az amerikai pénzügyminiszter szerdán találkozik Bruno Le Maire francia gazdasági és pénzügyminiszterrel, valamint Angel Gurriával, az OECD főtitkárával. A háromoldalú találkozón szó lesz az OECD által kidolgozott, a digitalizált gazdaság adózási kihívásaira választ adó javaslatokról, amelyek 2020 végén lépnének életbe. A folyamatot lefékezte, hogy Mnuchin decemberben váratlanul azt javasolta, hogy a nemzetközi adószabályok legyenek választhatóak és nem kötelezőek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már három ebola-vakcinán dolgoznak gőzerővel
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 17:27
Több új vakcinát fejlesztenek az ebola ritka fajtájának leküzdésére, amely már közel 250 ember halálát okozta.
Makro / Külgazdaság Franciaországban robbanás előtt a mesterséges intelligencia beruházások
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 17:03
A Franciaországban kilencedik alkalommal megrendezett, külföldi befektetéseknek szentelt Choose France elnevezésű rendezvényen rekordösszegű, mintegy 93 milliárd euró értékben jelentenek be beruházásokat az adatközpontok, a mesterséges intelligencia (MI) és a logisztika területén, amelyek 15 ezer új munkahelyet teremtenek – közölte hétfőn Emmanuel Macron francia államfő, az általa kezdeményezett és elnöksége idején utolsó alkalommal tartott eseményen.
Makro / Külgazdaság Ezt nem árt tudnia, ha Spanyolországba készül
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 16:14
Spanyolországban az előző havival azonos ütemben, 3,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak éves szinten májusban – derült ki a spanyol statisztikai hivatal (Instituto Nacional de Estadística – INE) előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Kicsit komorabb lett az üzleti hangulat májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 14:59
Ez derül ki a hétfőn megjelent Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értékéből.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás üzent Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 14:35
A köztársasági elnök reagált Magyar Péter sajtótájékoztatóján elhangzottakra. 
Makro / Külgazdaság Nem gondolná, melyik város került be a legjobban kereső városok közé
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 13:54
Budapest? Sopron? Győr? Nem biztos, hogy ott kell keresni a legmagasabb fizetésből élő honfitársainkat, ahol elsőre gondolnánk! A kereseti adatok mától településszinten is elérhetők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felületén (TIMEA).
Makro / Külgazdaság Meglépik: éjszakai szesztilalom köszönt erre a fővárosra
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 12:22
Részlegesen már tesztelték, és nem várnak tovább az egész városra vonatkozó tiltással.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: elégedett Varga Mihállyal Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 12:01
Több fontos információt is megosztottak egymással a felek.
Makro / Külgazdaság Tapsikolni fog, ha megnézi az üzemanyagok új árát
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 11:39
Keddtől ismét változás várja az autósokat a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság 2024 óta nem látott fejlemény történt a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 1. 05:44
Ezúttal is csökkenő árszínvonal volt a jellemző a diszkontokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG