4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Svájc az elmúlt napokban hadgyakorlaton modellezte az etnikai és pénzügyi feszültségek nyomán felbomlott európai rendet. A washingtoni stratégák már pár éve figyelmeztettek a demográfiai összeroppanásra és a muszlim bevándorlók kihívására Európában.

Forrás: Wikipedia

Ma ér véget Svájcban az a tíz napos hadgyakorlat, amelyen összesen 5 000 katona gyakorolta a tennivalókat az Európai Unió szétesésének esetére. A ’Conex 15’ fedőnévre hallgató hadgyakorlat céljait az alpesi ország nem is rejtette véka alá és a kormány honlapján hozta nyilvánosságra

Eszerint „Egy fiktív Európában a jövőben, új országokkal és határokkal, gazdasági válság dúl. Ennek következményei kihatnak Svájcra is: a tartalékok lemerülése, fekete-kereskedelem, bűnözői szervezetek. Nagy olaj-, gáz- és gabonatárolók lesznek a célpontjai szabotázsoknak és fosztogatásoknak. Ezen kívül az etnikai feszültségek nagyobb menekülthullámhoz vezetnek Svájcban.”

Svájc az elmúlt években már több hasonló feladatokkal bíró hadgyakorlatot tartott, amely az EU-ban esetlegesen keletkező krízisek Svájcra gyakorolt negatív hatásának kivédésével foglalkoztak. 2012-ben a ’Stabilo Due’ fedőnevű hadgyakorlat nyitotta meg a sort, amely során az ország szomszédságában kitört zavargások kivédést szimulálták. 2013-ban pedig a ’Duplex Barbara’ nevű hadgyakorlat során Franciaország szétesésének forgatókönyve került napirendre, amelynek eredményeképpen fél-katonai szervezetek támadták meg Svájcot.

Komolyan vegyük-e a svájci üzenetet?

Svájc hadseregéről érdemes kiemelni, hogy 32 éves koráig minden svájci férfi tartalékos katona is egyben. Otthonukban tartják egyenruhájukat, teljes felszerelésüket és fegyverüket. Egyes információk szerint a lakosság akár 12 órán belül mozgósítható. A semleges Svájc szárazföldi hadereje többek között 380 darab Leopard 2A4 típusú harckocsival rendelkezik.

Itt csak halkan jegyezzük meg, hogy a több szomszédjával napjainkban agresszív jelzőkkel kommunikáló Magyarország jelenleg mindössze 29 darab T72 M1 ’aktív’ harckocsival rendelkezik. Ezen kívül 43 darab harckocsit tart ’konzerválva’. A ’kikonzerválás körülbelül két hetet vesz igénybe, ha a jármű öt évnél kevesebbet állt – ha többet, akkor a pusztuló alkatrészek cseréje miatt egy hónapot.

A svájci hadgyakorlatot értékelve meg kell jegyezni, hogy amikor a hagyományos politikai centrum megroppanását látjuk Itáliától Görögországig és Franciaországtól Ausztriáig, akkor egy felelős államhatalomnak kötelessége, hogy előre kalkulálva számba vegye az esetlegesen rá leselkedő veszélyeket. Svájc pedig már látott pár európai felfordulást a környezetében az elmúlt évszázadokban, így jobban járunk, ha inkább elgondolkodunk és levonjuk a tanulságot a pragmatikus svájci stratégák elgondolásaiból.

A CIA-nál a muszlim bevándorlást tekintették gyújtópontnak

Annál is inkább, mert az amerikai biztonságpolitika is már elemezte az elmúlt időszakban a kontinensünkre váró kihívásokat. Olyan veszélyforrásra figyelmeztettek pár éve, amely váteszi erővel bírhat a jelen turbulens folyamatait figyelve.

2008 tavaszán a CIA igazgatója, Michael V. Hayden előadást tartott a Kansasi Állami Egyetemen. Az Európára leselkedő veszélyekről szólva kiemelte, hogy azon országok, amelyek már amúgy is nagyobb bevándorlói közösséggel bírnak, kiemelt növekedéssel fognak szembesülni a muszlim népességük számában, míg a nem-muszlimok száma csökkenni fog a születések számának esésével. Hayden kijelentette, hogy „a bevándorlók társadalmi integrációja számos befogadó ország számára komoly kihívást fog jelenteni – növelve a zavargások és szélsőséges cselekedetek potenciálját.”

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rég volt ekkora visszaesés a magyar beruházásoknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 08:30
A teljesítményt leginkább a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás ágazata húzta vissza.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij drónjai lépésre kényszerítették Putyint, aki így megkaparinthatja a stratégiai vállalatokat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 08:28
Egyre többen érzik Oroszország háborújának súlyát, már a vállalkozók között is.
Makro / Külgazdaság Ezt nézze: kőbe vésték a Monetáris Tanács legújabb kamatdöntését
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 06:46
A Varga Mihály vezette központi bank tegnapi kamatmeghatározó ülése után került sor a lépésre, a hivatalos közzétételi helyen.
Makro / Külgazdaság Palócz Éva: Idén jelentős, 5 százalék feletti lehet a reálbér-emelkedés
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. augusztus 26. 05:41
A Kopint-Tárki vezérigazgatója élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 103. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság A CIA igazgatóját szállította a Moszkvában landoló amerikai gép
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 19:41
Vlagyimir Putyin még egy tömegrendezvényt is lemondott, bár nyíltan senki nem erősítette meg, hogy ő is tárgyalt a CIA igazgatójával.
Makro / Külgazdaság Elkezdte az euró bevezetése szempontjából is sorsdöntő munkát a Magyar Nemzeti Bank
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 17:22
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa végigvitte, amit a júniusi kamatdöntő ülést követően Varga Mihály jegybankelnök bejelentett. A „mini” kamatcsökkentési ciklus keretében a nyár folyamán háromszor mérsékelte az alapkamatot, augusztus 25-én is 25 bázisponttal, 5,5 százalékra. Varga Mihály a Monetáris Tanács sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy amennyiben a kormány komolyan gondolja az euró bevezetését, akkor az MNB-nek is vannak ezzel kapcsolatban feladatai. Az egyik ilyen a jelenlegi 3 százalékos inflációs cél felülvizsgálata, amihez már hozzá is láttak a Szabadság téren.
Makro / Külgazdaság A nevető negyedik: Magyarázkodni kezdett a Tisza-frakció Sárvári Nicholas jelölése miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 17:10
A párt szerint Sárvári kapta a negyedik legtöbb pontot, ezért kezdeményezték, hogy hallgassák meg őt is. A dobogós Jancsics Dávid visszalépett a jelöltségtől, ezért végül három embert hallgattak meg.
Makro / Külgazdaság Így húzná tovább a nadrágszíjat a Pénzügyminisztérium
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 15:52
A minisztérium háttérbeszélgetésén azt is megtudtuk, mikor fogadhatják el a 2027-es költségvetés tervezetét. 
Makro / Külgazdaság Utoljára májusban volt ennyire drága a dízel
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 15:02
Nem változnak az üzemanyagárak szerdán, továbbra is nyári csúcsán, 681 forintos átlagáron lehet dízelt tankolni.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Varga Mihályék: közel négy és fél éves mélypontra csökkentik az alapkamatot
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 14:01
Lezárult a Varga Mihály jegybankelnök által júniusban meghirdetett „mini” kamatcsökkentési ciklus, miután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa augusztus 25-i ülésén sorozatban harmadszor is 25 bázisponttal mérsékelte az alapkamatot, 5,5 százalékra. Az irányadó ráta legutóbb 4 éve és 3 hónapja, 2022. május 31-én volt ennél alacsonyabb, 5,4 százalékos szinten.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG