A magánnyugdíjpénztárak a ráfordítások visszafogása ellenére is veszteségesek, a piac egyre jobban koncentrálódik - derül ki a PSZÁF negyedéves jelentéséből. Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma csökkent, a tagdíjbevételek azonban kis mértékben nőttek, miközben a működési eredmény továbbra is negatív.
Koncentrálódik a piac
A pénzügyi felügyelet szerint a magánnyugdíjpénztárak negyedik negyedéves adatai a korábbi tendenciák folytatódását tükrözik: az intézmények száma a szeptemberi 16-ról 13-ra csökkent, vagyis egy év alatt pedig 5 pénztár hagyta el a piacot; a tagság koncentrálódik - az átlépések száma a beolvadások, végelszámolások következtében emelkedett meg.
A szokásos működési eredmény 5,9 milliárd forintnyi veszteséget mutat. Az intézmények 2011-ben csökkenteni tudták a veszteségek növekedési ütemét azzal együtt is, hogy a negyedik negyedév hárommal kevesebb pénztár adatait tartalmazza, mint a megelőző negyedév.
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagok kapcsán felmerült adminisztrációs terhek 2011 utolsó hónapjaiban már kevésbé éreztették hatásukat; a tagszervezés gyakorlatilag leállt, így az ügynöki és marketingköltségek a 2010-es szintek töredékére estek vissza, a kiadási szerkezetben súlyuk a 2010. decemberi 24,1% és 2,9%-ról 0,2% és 0,5%-ra változott. A további lényeges ráfordításelemek között a felügyeleti és- garancia díj a kezelt vagyon csökkenésével automatikusan alacsonyabb lett, a pénztári tisztségviselők bértömege (és azok közterhei) 65%-al, az alkalmazottaké 43%-al csökkent - ez nyilván a leépítésekkel magyarázható.
A magánnyugdíjpénztári portfólió részvénykitettsége nőtt, egy év alatt 2,1%-ponttal a vagyon 12,1%-ára.
Egyre kevesebbet fektetnek államadósságba az önkéntes kaszák
Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma a negyedik negyedévben tovább csökkent. 2011-ben 30%-al több új belépőt regisztráltak a pénztárak, mint 2010-ben, de a kilépők és a szolgáltatásban részesültek számának növekedése következtében a teljes taglétszám egy év alatt közel 31 ezerrel lett kevesebb.
A munkáltatói hozzájárulás 6%-nyi csökkenése és a tagok saját tagdíjának 12,5%-os növekedése eredőjeként a tagdíjbevételek 1,1%-kal haladták meg az előző évit. Ez a kisebb taglétszám mellett azt jelenti, hogy tagonként átlagosan 3,2%-al nőtt a tagdíjbevétel, ami elmarad a bruttó átlagos munkajövedelem 5,2%-os éves (nominális) növekedésétől.
A portfólióban a befektetési jegyek térnyerése látható (október-december időszakban 20,6%-ról 22,2%-ra emelkedett az arány, egy év alatt 4,6%-pontos növekedés) a magyar állampapírok rovására, melyek aránya összességében fokozatosan csökken. Az egyes pénztárak azonban eltérő stratégiát követnek állampapír-állományuk alakításában. A működési eredmény negatív, és a kiadási oldalon egyedül a pénztári alkalmazottak bértömege nőtt.
Az egészségpénztári taglétszám tovább nőtt, de 2010-ben még 70 ezerrel több új belépő volt mint kilépő, 2011-ben ez a szám már csak 41 ezer. A működési és a szolgáltatási kiadásokban érdemi változás nem történt.
Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna
Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.

Hiába faragják költségeiket a magánnyugdíjpénztárak, továbbra is veszteségesek, miközben a piac egyre jobban koncentrálódik: már 5 kassza intett búcsút a magyar piacnak. Az önkéntes pénztárak tagsága nem nőtt a magánkasszák gyengélkedése ellenére sem, tagdíjbevételük viszont így is nőtt.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Nem bírtak a vámok a német gazdasággal, hasít az ipar
13 perce
-
Buszok utasaira támadtak terroristák Jeruzsálemben, halottak is vannak
34 perce
-
Európa „trumposodik” – a mérsékelteket eltiporják
körülbelül 1 órája
-
Kellemes meglepetést okozott a japán gazdaság
körülbelül 1 órája
-
Az Erste begyújtotta a rakétát a gyermekek pénzügyi nevelésében
2 órája
-
Óriási fúzió készül a magyar tőzsdén
2 órája
-
Emelkednek a tőzsdék, a Rába és a 4iG a nap nyertese
2 órája
Mfor.hu Top24
- Bejelentették a Tisza harmadik alelnökét – üzent a turizmusban dolgozó vezetőknek
- Vezetőváltás történt a MET-csoport élén
- Magyar Péter elárulta, hogyan lehet működő Magyarországot építeni
- Erősen rajtolt az Otthon Start
- Épp elég a 30 ezer forintnyi utalvány egy nyugdíjas nagybevásárlására
- Évekig belelátott az Orbán család bányacégének pénzügyeibe, most lecserélték a könyvvizsgálót
- Az Erste felvillanós bankkártyával lepi meg a gyerekeket
Személyes pénzügyek
Berúgta az ajtót az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 8. 07:11
Erős startot vett a héten elindult, a rendszerváltás utáni legnagyobb otthonteremtési program – írta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szombaton a Facebook-oldalán.
Személyes pénzügyek
Így csökkenthető egészségpénztárral az Otthon Start havi törlesztője
Gergely Péter | 2025. szeptember 7. 17:33
Az Otthon Start hitel 25 éves futamideje alatt több millió forinttal csökkenthető a kiadás, ha az igénylő az egészségpénztárát is bevonja a törlesztésbe. Mutatjuk a részleteket!
Személyes pénzügyek
Megrohamozták a bankokat
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 13:16
Itt vannak az első adatok a hétfőn indult Otthon Start programról, mely keretében kedvezményes, 3 százalékos lakáshitelt lehet igényelni.
Személyes pénzügyek
Otthon Start: itt egy újabb fontos részlet
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 17:24
Enyhítik a korhatárt.
Személyes pénzügyek
Hogyan használható fel a 3 százalékos lakáshitelhez a nyugdíjpénztár?
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 15:24
Az idén az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat is fel lehet használni lakáscélokra. Akár a most induló Otthon Start Program mellé is befogható önerőként az összegyűjtött nyugdíjpénz – erről is beszélt Herman Bernadett, lapunk főmunkatársa a Trend FM hétfői adásában.
Személyes pénzügyek
Indulnak az akciók: az egyik bank már 200 ezret ad az Otthon Start mellé
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 11:46
Ösztönözni próbálják a bankok az ügyfeleket, hogy minél hamarabb nyújtsák be a hiteligénylési kérelmet a ma induló Otthon Start hitelhez.
Személyes pénzügyek
Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 29. 09:18
Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Személyes pénzügyek
Nem találta a helyét a forint, de estére elcsendesedett
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 18:40
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Személyes pénzügyek
A magyarok közel fele hónapról hónapra él
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 14:36
A tavaszi adatokhoz képest még tovább csökkent a megtakarítási képesség a magyar lakosság körében: a megkérdezettek közel fele nem tud félretenni a havi jövedelméből, tízből egy válaszadó pedig adósságok árnyékában él – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. megbízásából, az Ipsos Zrt. által, a 18 év feletti lakosság körében végzett júliusi Barométer felméréséből. Miközben egyre többen kerülnek anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe, a pénzügyi tájékozottság szintje is romló tendenciát mutat, különösen a társadalmilag sérülékeny csoportok körében – mutat rá a reprezentatív kutatás.
Személyes pénzügyek
Rohamosan öregszik a nyugdíjpénztárak tagsága
Herman Bernadett | 2025. augusztus 28. 05:46
Szépek a hozamok, szorgosan fizetnek a tagok, de gyorsan öregszik az önkéntes nyugdíjpénztárak tagsága, és 20 éven belül a 70 százalékuk nyugdíjba vonulhat. A lakáscélú kifizetések elkezdődtek a kasszáknál, de időarányosan gyengén állnak, pedig egy adózási trükk miatt szinte mindenkinek érdemes kihasználnia a lehetőséget.
Heti top
- Itt a bejelentés Trump egészségügyi állapotáról 2025. szeptember 3. 06:26
- Tovább eszkalálódik az ukrajnai háború 2025. szeptember 2. 10:21
- Szijjártó Péter egy mondatban reagált az ukrán támadásra 2025. szeptember 7. 13:02
- Mit nekünk Barátság vezeték? Szijjártó Péter nagy bejelentést tett 2025. szeptember 1. 13:22
Havi top
- Áll a bál Kijevben Szijjártó Péter lépése miatt – megjött az ukrán válasz 2025. augusztus 29. 06:46
- Megszólalt Zelenszkij: Ukrajna akár területeket is hajlandó feladni a békéért 2025. augusztus 17. 16:19
- A nap képe: érdekes fotó bukkant fel Mészáros Lőrincről 2025. augusztus 29. 15:01
- Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását 2025. augusztus 14. 14:23
Friss
Nemzetközi
Buszok utasaira támadtak terroristák Jeruzsálemben, halottak is vannak
Két terrorista autóbuszok utasaira támadt egy jeruzsálemi kereszteződésben hétfő reggel.
34 perce
Makro / Külgazdaság
Kellemes meglepetést okozott a japán gazdaság
Jobb lett a GDP-adat a vártnál.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
Piac&Profit cikkei
-
Mindenki számára ingyenes kínai nyelvtanfolyam indul, rövid a jelentkezési határidő
11:21
-
Trump vámcunamija elindult visszafelé, több termék mellett az arany azért mentességet kapott
11:01
-
Nagyot húz az Aldi: 5 forintért vehet ruhát, cipőt
10:43
-
Meglepetések Japánban, a vártnál jobban növekedő GDP ellenére lemondott a miniszterelnök
10:27
-
Aggasztó a kép: itt minden tizedik nagyvállalati cégvezető romlást vár
10:11
Turizmus Online cikkei
-
Guiness-rekord kísérlettel rajtol ősszel a „mentes” gasztrofesztivál
10:27
-
Budapesten is megnyílt az Európa-élményközpont, ahol képviselők bőrébe bújhatunk
10:08
-
A város, amely nem akar csak látványosság lenni
08:49
-
Már csak 3 napig várják a jelöléseket a Gundel Károly-díjra
08:20
-
A világ 25 legjobb úti célja 2025-ben
08:09
A vidék hírei
-
Erős reggeli forgamom az M3-ason
08:32
-
Csekély mennyiséget meg nem haladó kannabiszt tartalmazó cigarettát fogyasztott
08:24
-
Zápor, zivatar előfordulhat
07:15
-
Ismét lesz KATA és méltányos adórendszer: itt van a Tisza két új politikusa
19:51
-
Orbán Kötcsén: győzelmi terv, kampányvezető-csere és figyelmeztetés az ellenfeleknek
18:54
legolvasottabb
-
Áll a bál Kijevben Szijjártó Péter lépése miatt – megjött az ukrán válasz
2025. augusztus 29. 06:46
-
Megszólalt Zelenszkij: Ukrajna akár területeket is hajlandó feladni a békéért
2025. augusztus 17. 16:19
-
A nap képe: érdekes fotó bukkant fel Mészáros Lőrincről
2025. augusztus 29. 15:01
-
Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását
2025. augusztus 14. 14:23
-
Ezzel boríthatta ki az Orbán-kormány az uniós főképviselőt
2025. augusztus 30. 17:19
top 24
-
Szijjártó Péter egy mondatban reagált az ukrán támadásra
2025. szeptember 7. 13:02
-
Lemondott a világ 4. legerősebb gazdaságának vezetője
2025. szeptember 7. 14:23
-
Itt az adóhatóság bejelentése: mindenkit érint
2025. szeptember 8. 08:24
-
Őrületes ajánlat: ő lehet a világ első dollárbilliomosa
2025. szeptember 7. 14:51
-
Kiderült, hogyan következett be a példátlan halálos baleset
2025. szeptember 7. 12:11
