3p
Magyar bankok egyes osztályzatait rontotta a Moody's Investors Service, elsősorban arra a véleményére hivatkozva, hogy a devizaalapú hitelek ügyében hozott és tervezett intézkedések növelik a veszteségek kockázatát.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja kedd este Londonban közölte, hogy az osztályzatrontások az FHB, illetve az Erste Bank Hungary besorolásaira vonatkoznak.

A Moody's az FHB esetében a forintban, illetve devizában vezetett hosszú lekötésű betétek osztályzatát "B2"-ről egy fokozattal "B3"-ra, az önálló pénzügyierő-osztályzatot "E plusz"-ról "E"-re rontotta. A betétosztályzatok kilátása továbbra is negatív, a pénzügyerő-osztályzaté stabil. A hitelminősítő a "Not Prime" rövid távú betétosztályzatot megerősítette.

A magyar Erste-érdekeltség esetében a forint- és devizabetéti osztályzatokat módosította a cég "B2"-ről "B3"-ra, szintén fenntartott negatív kilátással, a "Not Prime" betétosztályzatokat és az "E" pénzügyierő-besorolást megerősítette, ez utóbbit ugyancsak stabil kilátással.

Az indoklás

Az intézkedéseket a Moody's azzal indokolta, hogy véleménye szerint növelik a veszteségek kockázatát a devizahitelek ügyében nemrégiben elfogadott, illetve tervezett jogszabályok.

Az indokok között szerepel mindkét bank esetében a pénzügyi alapmutatókra nehezedő nyomás is.

A Moody's szerint e két bank a cég által besorolással ellátott sok más magyarországi pénzintézetnél nagyobb mértékben ki van téve a legutóbbi törvények hatásainak, tekintettel szűkösebb jövedelmezőségükre, valamint arra, hogy az új jogszabályok erőteljesebben hatnak tőkehelyzetükre, így ezeknek a bankoknak korlátozottabb a mozgásterük a költségek elviselésére.

A Moody's becslései szerint az Erste Bank Hungary alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési rátája a potenciális veszteségek miatt 6 százalék alá csökkenhet a 2013 végén mért 12,5 százalékról, és ez tőkepótlást tehet szükségessé.

A hitelminősítő az FHB esetében 13,8 százalékról 10 százalék alá csökkenő Tier 1-rátát is elképzelhetőnek tart.

A Moody's a két bank osztályzatrontásaihoz fűzött elemzéseiben hangot adott annak a véleményének is, hogy valószínűleg folytatódik a bankrendszerrel szembeni "kiszámíthatatlan politika".

A devizaalapú hitelekkel kapcsolatos intézkedések potenciális veszteségeire más nagy hitelminősítők is felhívták a figyelmet.

Más hitelminősítő is látja a bajokat

A Fitch Ratings a devizaalapú hitelekről intézkedő új törvény elfogadása után összeállított elemzésében azt jósolta, hogy a jogszabályból eredő, potenciálisan magas járulékos költségek érdemi tőkeinjekciót tesznek szükségessé a magyarországi bankok külföldi anyabankjai részéről a szabályozói követelményekben szereplő tőkemegfelelési mutatók és a hitelkihelyezési kapacitás helyreállítása végett.

A Fitch szerint valószínű az is, hogy a legnagyobb magyarországi bankok zöme vagy ezek tulajdonos bankjai profitfigyelmeztetéseket adnak ki.

A Fitch Ratings közölte: felülvizsgálja a magyarországi bankokra érvényben tartott minősítéseit, amint felmérte az új törvény hatásait az egyes bankok hitelprofiljára és a külföldi tulajdonosok készségét a veszteségek további tőkeinjekciókkal történő ellentételezésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Ismeretlenek már csak néhány milliárddal finanszírozták meg az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 12:40
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Megérkezett az új állampapír, mutatjuk, hogy megéri-e a befektetés
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 06:55
Nőtt az új lakossági állampapírvásárlások volumene az elmúlt héten. Április 1-től pedig egy új Magyar Állampapír Plusz sorozat érkezik.
Pénzügyi szektor Fontos döntést hozott az MNB
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:53
Nem változtatnak a bankok tőkeelőírásán.
Pénzügyi szektor GKI: Magas alapkamat, alacsony infláció?
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 18:15
A Monetáris Tanács keddi kamatdöntő ülésén – az elemzői várakozásoknak megfelelően – 6,25 százalékon tartotta az alapkamatot. Az inflációs adatokra pillantva mindez meglepő lehet: a 2022-2023-as drasztikus áremelkedés kora leáldozott, még ha a fogyasztók inflációs érzékelése továbbra is magas. 
Pénzügyi szektor Bóvliba kerülhet Magyarország április 12. után
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:29
Rossz hírt közölt a hitelminősítő: bóvliba kerülhetünk a válsztások után. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödtek a bevételi várakozások a hazai nagyvállalatok körében
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 11:43
Kijöttek a K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb adatai.
Pénzügyi szektor Teljesen megváltoztak a fizetések Magyarországon
Herman Bernadett | 2026. március 17. 06:11
A bankkártyát már szinte csak vásárlásra használják a magyarok, 26 vásárlásra jut egy készpénzfelvétel. Egyre többen digitalizálják a bankkártyát a mobiltelefonba, és terjed az ATM-es készpénzbefizetés is. A kiberbűnözők támadásait is sikerült valamelyest visszaszorítani. 
Pénzügyi szektor Új agrár hiteltermékkel bővül a Széchenyi Kártya Program portfoliója
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 10:56
A hitelkérelmek benyújtására 2026. március 11-ét követően van lehetőség.
Pénzügyi szektor Olvad a bankszektor nyeresége, viszi a pénzt a sok adó
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 08:27
Az 1500 milliárdos profitból csaknem 500 milliárd volt az osztalék, ami nagyrészt külföldről jött. A maradék 1000 milliárdos idehaza megtermelet nyereséghez hasonló nagyságrendű összeget fizettek be a bankok mindenféle különadó címén az államkasszába – írja az Mfor.hu. 
Pénzügyi szektor Budapest Mészáros Lőrinc bankjától is vesz fel hitelt
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 17:37
15 milliárd forintot ad márciusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG