3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A Renault dízelautóiban is nagyobb a károsanyag-kibocsátási érték a megengedettnél, csaló szoftvert viszont nem találtak.
Fotó: EPA/Laurent Dubrule

A Renault autógyár csütörtökön megerősítette, hogy a francia hatóságok házkutatást tartottak a vállalat több részlegénél a Volkswagen-motorok emissziós értékeivel kapcsolatos botrányt követően indított vizsgálat keretében, de nem találtak csalásra lehetőséget adó szoftverrel üzemelő motort.

Azért még koránt sincs rendben

Ségolene Royal környezetvédelmi miniszter késő délután tartott sajtótájékoztatóján elismerte, hogy csaló szoftvert valóban nem találtak, de a vizsgálat adatai szerint a dízelmotorral működő Renault-modellek károsanyag-kibocsátása meghaladja az engedélyezett szinteket.

Renault részvények árfolyama. Forrás: Google Finance

Az autógyár részvényének árfolyama 10,28 százalékos veszteségben, 77,75 eurón zárta a napot a párizsi tőzsdén, de a nap folyamán több mint húsz százalékos mínuszban is állt, amikor a szakszervezeti képviselők bejelentették, hogy a motorok emissziós értékeivel összefüggésben a francia DGCCRF (Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes) versenyjogi, fogyasztóvédelmi és csalásellenes hivatal január 7-én házkutatást tartott a Renault autógyár hivatali helységeiben.

A rivális tiszta maradt

A tőzsdéről érkező kellemetlen hírek után, a másik nagy autógyártó, a PSA Peugeot Citroen jelezte, hogy náluk nem volt házkutatás, és a motorok hatósági tesztelésekor semmilyen probléma nem mutatkozott.

A Renault esetében a cég székhelyén a Párizs közeli Boulogne-Billancourt-ban, valamint a két nagy fejlesztő központban, a fővárostól délre és nyugatra voltak házkutatások a vezetőség szerint. A vizsgálatok pontos idejét azonban nem jelölte meg a cég.

A Renault a házkutatásokat olyan "nyomozati kiegészítésnek" nevezte, amelyek célja, hogy a Volkswagen-botrányt követően Franciaországban felállított független technikai bizottság "az első vizsgálati elemeit véglegesen megerősítse". Az autógyár szerint az eddigi tesztek nem jeleztek csalásra lehetőséget adó szoftverekkel üzemelő motorokat a Renault-járművekben.

A Volkswagen autógyár károsanyag-kibocsátási botrányát követően Franciaországban a kormány kezdeményezésére szeptember végén kezdődtek véletlenszerű tesztelések az országban forgalmazott valamennyi márkájú gépkocsiból mintegy százon, hogy ellenőrizzék, betartják-e a környezetvédelmi előírásokat.

A France Inter közszolgálati rádió már a környezetvédelmi miniszter sajtótájékoztatója előtt arról számolt be, hogy a Renault esetében a vizsgálatok különösen rossz eredményekkel zárultak. Ségolene Royal közölte, hogy a Renault és a két külföldi márka esetében is azt állapították meg, hogy a szén-dioxid- és a nitrogén-oxid kibocsátásának szintje meghaladja az engedélyezettet, de csalást lehetővé tévő szoftverekkel egyik sem volt felszerelve. A francia környezetvédelmi miniszter nem nevezte meg a két külföldi autómárkát.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40450 39360 40540 +3,19% 0 0 9 934 572 700 HUF 2026-02-18 17:10:30
MOL 3576 3512 3596 +1,07% 0 0 4 799 401 656 HUF 2026-02-18 17:14:55
MTELEKOM 1990 1958 2005 +1,02% 0 0 680 255 123 HUF 2026-02-18 17:07:00
RICHTER 11820 11670 11840 +1,29% 0 0 2 041 319 700 HUF 2026-02-18 17:05:18
OPUS 540 527 540 +1,89% 0 0 116 338 533 HUF 2026-02-18 17:05:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vidáman indult a tengerentúli tőzsdéken a reggel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 16:33
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Eddig parádés a tőzsde mai napja
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 15:01
Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet még nem látott idén: tátongó mélységbe taszították a fémek sztárját
Czwick Dávid | 2026. február 18. 14:31
Hosszú hetek óta nem tapasztalt, fájdalmas manővert produkált az elmúlt időszak egyik közkedvelt árupiaci terméke. Nem, nem az aranyról, hanem a legfényesebbnek tartott aranyat a teljesítményével tavaly is lepipáló platináról van szó. A tavalyi évig kell visszamenni, hogy hasonlót lássunk. Úgy fest, a féktelen szárnyalás időszaka ennél az instrumentumnál is véget ért.
Részvény / Deviza / Áru Warren Buffett bevásárolta magát a The New York Times-ba
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:54
Warren Buffett amerikai milliárdos befektető cége, a Berkshire Hathaway a tavalyi utolsó negyedévben csökkentette részesdését az Apple és a Bank of America (BoA) vállalatokban, ugyanakkor hat évvel azután, hogy minden újságból eladta részesedését, 351 millió dollárért tulajdonhányadot szerzett a The New York Times-ban.
Részvény / Deviza / Áru Leesik az álla, ha megtudja, mi történt ma az OTP-vel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után hatalmas emelkedésbe kezdett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Értékpapírokban fürdik Vitézy Dávid
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:28
Nem változott drasztikusan a fővárosi közgyűlési képviselők vagyona tavalyhoz képest az interneten elérhető vagyonnyilatkozataik tanúsága szerint, de érdekességek azért vannak.
Részvény / Deviza / Áru A Covidnál is nagyobb sokk következik
Eidenpenz József | 2026. február 18. 10:21
Azt hitte, a mesterséges intelligencia terjedése önt nem érinti? Messze van az idő, amikor valóban helyettesítheti a dolgozókat? Vagy nem lesz elég kreatív, felelősségteljes, nem lesz képes felfogni az emberi érzéseket? Itt az ideje felülvizsgálni ezeket a gondolatokat, és újra megismerkedni az AI-jal, amit korábban félredobtunk. Óriási változások következnek.
Részvény / Deviza / Áru Elszálltak a sötét fellegek, ragyog a nap a pesti parkett fölött
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 09:38
Emelkedéssel indult szerdán a kereskedés a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olaj ára emelkedett, az arany ára felfelé korrigált.
Részvény / Deviza / Áru Kiugrik az ágyból, ha meglátja, mi történik ma a forinttal
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 07:25
Jó erőben indította a napot a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az Apple hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 06:05
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsdék.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG