5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Augusztus 10-től indul a forinthiteles elszámolási levelek postázása. Az előzetes kalkulációk szerint az ügyfelek 10-20 százaléka remélhet vissza egyáltalán valamekkora összeget - a döntő többség nullás levelet fog kapni. Az augusztusnak így igazából a valódi devizahitelesek örülhetnek: fél évvel a hitelük elszámolása és forintosítása után végre ők is értesítést kapnak banjuktól.

Újabb határidő közeleg az elszámolásban: a pénzintézeteknek alapesetben augusztus 1. és szeptember 30 között kell majd kiküldeniük az elszámolási értesítőket a forintalapú fogyasztási hitelek vonatkozásában. Maga az érintett hitelek elszámolása elvben június 30-ával megtörtént, s mivel – a deviza alapú hitelek tavaszi elszámolásával ellentétben – most már nem kell kiegészítő jogszabályok megszületésére, a mintalevek jegybanki meghatározására várni, arra, számítottunk, hogy a bankok a viszonylag gyors kiértesítés mellett teszik le ma voksot.

Nem fognak sietni

Ebben az elképzelésben némileg csalódtunk: a válaszoló bankok zöme előreláthatóan kihasználja majd a teljes rendelkezésre álló időt, s szeptember 30-i határidőig küldi ki a leveleket. A levelek augusztus eleji indítását egyértelműen csak a Budapest Autó esetében ígérték: ott egyenletes ütemben elosztva tervezik kiküldeni az értesítő leveleket, igaz, az anyavállalat, a Budapest Bank ugyanakkor csak augusztus végétől kézbesíti majd az elszámoló leveleket.

Némileg meglepetés, hogy milyen komoly eltérések mutatkoznak az ügyben érintett szerződések számában. Míg az OTP Banknál megközelítőleg 1,2 millió értesítő levél kiküldéséről beszélnek, addig például az érintettek számára vonatkozó kérdésünk esetében a CIB Csoportnál 109 ezer érintettről beszéltek.

Lesz csúszás

Az elszámolás meglehet, most sem lesz teljes: a törvény értelmében a mostani eljárásban a 2010. november 26. napja előtt létrejött szerződések vonatkozásában.kell elszámolniuk a bankoknak. Az ezt követő időszak vonatkozásában a pénzintézetek zöme vállalta az elszámolást, mások ugyanakkor nem így tettek. A Magyar Nemzeti Bank közérdekű keresetet nyújtott ezen pénzügyi intézmények ellen, azt kérve a bíróságtól, hogy állapítsa meg a 2014. július 26-ig megkötött szerződések esetében is az egyoldalú kamatváltozások tisztességtelenségét. Ezek a perek zajlanak, ám ha augusztus 1-ig nem zárulnak le jogerős határozattal, akkor az adott szerződések esetében az elszámolási levelek kiküldésének határideje a jogerős végzés megszületésétől számított 60. nap.

A Budapest Banknál 91 ezer, a Budapest Autónál 17 500 szerződést érint a mostani elszámolás. A K&H-nál ugyanakkor csak 17 ezer elszámoló levél postára adásával számolnak, míg az MKB-nál több ezer ügyfélről beszélnek. A legmeglepőbb válasz talán a Raiffeisentől érkezett: dacárára annak, hogy az elszámolási határidőn túl vagyunk, a bank azt közölte, hogy a levelek kiküldésének augusztus 1-i határidejéig nem áll módjában részletes információkat adni.

Míg a deviza alapú szerződések esetében komoly reményeket keltettek előzetesen az elszámolással kapcsolatban, a forinthitelek esetében már a politika sem beszél érdemi tartozáscsökkenésről. A banki válaszokat látva ez így helyes, hiszen az előzetes kalkulációk szerint igen kevesen remélhetnek vissza pénzt az egyoldalú kamatemelések okán – mégpedig azért, mert a forinthitelek esetében a kamatok rendszerint igen magasak voltak, s azokat a pénzintézetek a válság idején is csak visszafogottan emelték.

Megy a levél minden áron

A Privátbankár.hu kérdésére válaszolva az OTP Banknál azt válaszolták, hogy az előzetes adatok alapján a forintos szerződéseikkel elszámolásban érintett ügyfélkörnek mindössze 10-20 százaléka fog valamilyen visszatérítést kapni. A Budapest Banknál az érintett 91 ezer szerződésből kevesebb mint ezer olyan ügyfél lesz, ahol történt egyoldalú kamatemelés, s így egyáltalán valamilyen összegű visszatérítésben reménykedhet. A törvény értelmében ugyanakkor azoknak is meg kell küldeni az elszámoló levelet, akik esetében nem történt az ügyfélre nézve hátrányos és a bíróság által törvénytelennek ítélt kamatváltozás. Ez persze jelentős terhet jelent majd a bankoknak, ráadásul aligha jelent majd megnyugvást az ügyfeleknek. (Arról nem is beszélve, hogy ezen értesítőket is a korábban bevett tértivevényes módon kell majd postázni, azaz sokan "nullás" papírokért zarándokolhatnak majd a a postára.)

Ha azt nézzük ugyanakkor, hogy a Budapest Autónál érintett 17.500 szerződés esetében 65 százalékos azok aránya, akik kapnak majd vissza pénzt, azt mondhatjuk, hogy a lízingcégek esetében magasabb lehet a visszaírások aránya.

Augusztus 1-től kapják meg elszámolási és forintosítási levelüket azok az ügyfelek is, akik valódi devizahitelt vettek fel. Korábban, a Bankszövetség sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a törvény köti a bankokat, így annak ellenére nem postázhatták a kiértesítőket, hogy itt a forintosítás és az elszámolás határnapja február 1. volt.

Akik sokat vártak

Augusztus 1-től kapják meg elszámolási és forintosítási levelüket azok az ügyfelek is, akik valódi devizahitelt vettek fel. Korábban, a Bankszövetség sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a törvény köti a bankokat, így annak ellenére nem postázhatták a kiértesítőket, hogy itt a forintosítás és az elszámolás határnapja február 1. volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Jobban jár, ha még szerda előtt elintézi a tankolást?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 16:34
Felemásan alakulnak az árak.
Személyes pénzügyek Tudta? Az özvegyi nyugdíjnál ezekre az alapvető feltételekre kell figyelni
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 08:53
Tűpontos, jogilag meghatározott feltételrendszere van az özvegyi nyugdíjnak.
Személyes pénzügyek Életet lehelt az Otthon Start a babaváró hitelbe, a bankok pedig szórják rá a pénzt
Barát Mihály Tamás | 2026. augusztus 10. 18:45
Hosszú évek visszaesése után újra több babaváró hitelt vesznek fel a gyermeket tervező párok. Ebben szerepe lehet az Otthon Start szárnyalásának is, ugyanis önrészként jól használható ahhoz. A bankokon nem múlik, hogy fennmaradjon a babaváró hitel növekedése, hiszen a BiztosDöntés.hu összesítése szerint százezrekkel csalogatják magukhoz az igénylőket.
Személyes pénzügyek Így kerülik el az adót a vagyonos magyarok
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 14:29
Soha nem látott számú tartós befektetési számla (tbsz) nyílt meg az idén, már 620 ezernél is több ilyen értékpapírszámla létezik. A háttérben az áll, hogy a magyar állampapírok helyett egyre több befektetési alapot, részvényt vásárolnak a háztartások, az árfolyamnyereségre kivetett adók pedig így elkerülhetők – erről beszélt Herman Bernadett, az Mfor és a Privátbankár vezető szerkesztője a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Személyes pénzügyek Fellélegezhetnek a hazai autósok
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 11:44
Kedden nem módosulnak a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árai, így a hétvége után változatlan beszerzési árakkal indul a hét.
Személyes pénzügyek A magyarok közel harmadának semmi sem marad a kasszában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 10:45
Az ingatlanvásárlásra vagy -felújításra spórolók aránya a 2022-es 37 százalékról 23 százalékra zuhant és általában is jellemző, hogy a lakosság több mint felének csupán minimális mozgástere marad a kiadásai után – erre jutott a Provident legfrissebb kutatásában.
Személyes pénzügyek Sosem volt még ilyen nagy értékpapírvagyona a magyar háztartásoknak
Hargitai-Szabó Kata | 2026. augusztus 10. 10:21
Tovább nőtt a magyar háztartások értékpapírvagyona: június végén már 38 240 milliárd forintot ért az állomány, ha a belföldi kibocsátású papírok mellett a külföldieket is hozzászámítjuk – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Az egy év alatt 15 százalékos bővülés részben abból származik, hogy a lakosság többet vásárolt, részben pedig abból, hogy az árfolyamok is emelkedtek. 
Személyes pénzügyek Csúcsot döntött a fiatalok megtakarítása, már átlagosan 977 ezer forinttal rendelkeznek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 09:00
Rekordot döntött a magyar huszonévesek átlagos megtakarítása. A K&H ifjúsági index második negyedéves felmérése szerint az összeg átlagosan már 977 ezer forint. 
Személyes pénzügyek Sok család várja: kiderültek a 100 ezres iskolakezdési támogatás részletei
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 20:04
Új részleteket árult el a kormány.
Személyes pénzügyek Hitte volna? Egymás után csökkennek a kamatok ezeknél a hiteleknél
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 07:56
Augusztustól érhető tetten a legújabb változás ezen a téren.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG