3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Elkapkodják a kisebb lakásokat Sopronban, az albérletek átlagára egy hazai mimimálbérbe kerül. Tehetik, mert az Ausztriában kapott fizetésből ezt is ki lehet fizetni – írja a helyi sajtó. De az árak mehetnek még akár 50 százalékkal feljebb is, mert jelenleg 10-12 százalékos hozamot is el lehet érni bérbeadással.

Az elmúlt egy-másfél évben jelentős drágulás figyelhető meg Sopronban a panellakás-piacon. Most már 9-9,5 millió forint körüli összegért lehet venni legolcsóbban egy két szobás, 50-60 négyzetméteres lakást – írja a Kisalföld.hu. A hét és félmillió forintért meghirdetett panellakás gyakorlatilag tíz perc alatt elkel.

Osztrák fizetésből könnyű

Ami az okokat illeti, egyrészt mostanában mind többen költöztek, költöznek Sopronba. Mivel nő a kereslet, az felhúzza az árakat is. Másrészt, voltak, akik úgy szabadultak meg a devizahitelüktől, hogy eladták a nagyobb értékű ingatlanjukat és a fennmaradó összegből vásároltak egy kisebbet. Harmadrészt, ha lassan is, de kezd beindulni a lakáshitelezés.

Lendvai Csaba ingatlanszakértő szerint az albérleteket tekintve is hasonló a helyzet, mint a panellakásoknál. A legkeresettebb a másfél szobás, felújított lakás. Nem ritka, hogy háromszáz euró (90 ezer forint) plusz rezsiért is kivesznek egy ilyen lakást. Mivel Ausztriában 1200-1500 euró is megkereshető, ezzel viszonyítva ez elfogadhatónak tűnik. A soproni albérlet átlagára gyakorlatilag a magyar minimálbérnek felel meg – teszik hozzá.

Ha áttolnánk Pestet a határon...

„A folyamat teljesen érthető, a nyugati határszélről akár ingázással is elérhető az egész EU-ban legkisebb munkanélküliséget mutató osztrák munkaerőpiac, ezért erős migráció van ide, márpedig az osztrák bérekkel olyan vásárlóerő jelenik meg Sopronban, ami felveri az árakat. Erős az összefüggés a jövedelmi viszonyok és az ingatlanárak között - csak ott lehet ingatlanpiaci kilábalás, ahol ilyen sopronszerű jelenségek bukkannak fel. Például Londonban” - írja a Vakmajom nevű blogger, azaz Faragó Ferenc befektetési alapkezelő az Alapblogon. (A szerző majdnem minden nap leveszi előző írását, és újat tesz fel.)

(Forrás: Wikimedia Commons, Civertan)

Ha áttolnánk Pestet az osztrák határon, azonnal dupláznának az ingatlanárak – jegyzi meg. Számításai szerint egy 9-9,5 millióért megvett lakást, felújítva esetleg tízmillió, százezerért ki lehet adni, „ami brutális évi 10-12 százalékos hozam”.

Ha a kamat és a sógor is úgy akarja

„Ha ez így marad, akkor még feljebb fognak menni az ingatlanárak, mert ilyen megtérülésre négy százalékos meg az alatti banki kamatoknál rá fognak robbanni a befektetők is, akár 15 millióért is meg fogják venni azt a lakást, amit havi százezerért ki lehet adni, ami még mindig 7-8 százalékos megtérülés, duplája a banki kamatnak. Ergo akár 50 százalékot is emelkedhetnek a soproni árak, HA nyitva marad az osztrák munkaerőpiac és HA alacsonyan maradnak a banki kamatok” - teszi hozzá.

(Az Ausztriában dolgozó magyar munkavállalók számának újabb és újabb rekordjairól éppen ma reggeli cikkünkben számoltunk be.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan A jegybank nyomára akadt 300 milliárd forintnak, amit állampapírból vettek ki a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 17:54
Két negyedév alatt ennyit pakoltak át a befektetők állampapírból az ingatlanpiacra az MNB friss jelentése szerint. Meg is ugrottak az árak.
Ingatlan Hiába gyűlnek a felhők, jött egy jó hír is az ingatlanpiacról
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 16:48
A kereskedelmi ingatlanok terén jó hírek érkeztek.
Ingatlan Lecövekeltek a lakáseladók
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:51
Egyre kisebb árengedményre hajlandóak az ingatlan értékesítésekor.
Ingatlan Lassan új szelek fújnak? Fordulat előtt a budapesti ingatlanpiac
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:36
A Duna House legfrissebb adatai szerint a 2025 áprilisában Budapesten zárult adásvételek csaknem felében befektetési célból vásároltak ingatlant – ez a tendencia új lendületet adhat a fővárosi piac szerkezetének és árazásának is.
Ingatlan Nem hiszi el, hogy mennyibe kerül egy négyzetméter
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 11:26
Éves összevetésben viszont már 19 százalékkal magasabbak az áprilisi lakásárak Budapesten.
Ingatlan Időben vett állampapírt? Akkor ennek most mások is örülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 15:21
Az elemzők is reagáltak a KSH kedd reggeli közlésére, miszerint az első negyedévben ugyan országos szinten kevesebb lakás épült, mint egy évvel korábban, ám a kiadott lakásengedélyek száma nőtt, igaz, csak Budapesten.
Ingatlan Véget érhet a drágulási horror a lakáspiacon?
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 14:21
Megváltozhatnak az alkupozíciók és eljöhet a saját célra vásárlók ideje.
Ingatlan Kész őrület, ami a panellakások árával történik
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:02
Mindhárom használt lakáspiaci szegmensben emelkedtek az árak 2024 első negyedévéhez képest. A legnagyobb drágulást az eddig relatíve olcsóbb panellakásoknál mérte az Otthon Centrum.
Ingatlan Már a luxuslakások is túl fájdalmasan drágák Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 15:03
Budapesten mondhatni önálló piacuk van a luxuslakásoknak és prémium családi házaknak.
Ingatlan Ingatlaneladás vagy vásárlás? Itt biztosan megtalálod, amit keresel
PR | 2025. április 14. 10:36
Ha ingatlant adnál el vagy keresel, érdemes a legjobbakra bízni magad. Az Otthontérkép Csoport immár több mint két évtizede van jelen a magyar ingatlanpiacon, és ma már az egyik legnagyobb, legismertebb hirdetési portfóliót tudhatja magáénak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG