3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Ismét 5000 milliárd forint alá csökkent a külföldiek kezében levő forintos állampapírok állománya, a július 8-i csúcsról több mint 200 milliárd forinttal esett vissza. Ennek csak kis részben lehetett oka az állampapírok árának süllyedése. De ez a szint még mindig magas, jobban állunk, mint 2012 vagy 2013 túlnyomó részében.

Július 8-án 5201,75 milliárd forinton új történelmi rekordot ért el a külföldiek kezében levő forintos állampapírok állománya, majd lassan csökkenni kezdett. A legfrissebb, augusztus 1-jei adat 4990 milliárdot mutat, vagyis három hét alatt volt egy jelentősebb, 212 milliárd forintnyi, négy százalékos esés. Az utolsó, 4990 milliárd forintnál kisebb szám utoljára májusban fordult elő, előtte hónapokig alacsonyabb értékeket mértek. Ötezer milliárd felett pedig már december-januárban is járt az állomány.

A folyamatot az teszi érdekessé, hogy nemrég a jegybankelnök a szokások ellenére sajtótájékoztatót tartott, ahol többek között arról beszélt, hogy a kamatcsökkentési ciklus folytatódik. Ha ugyanis nem így lenne, akkor nem vagy kevésbé érné meg hosszabb lejáratú magyar kötvényeket vásárolni, mert nem várható tőlük a felhalmozott kamatokon felül további árfolyamnyereség. Így nyilatkozott nemrég egy banki befektetési szakember is, aki arra számított, hogy a jelenlegi helyzetben az a logikusabb, ha a külföldi nagybefektetők csökkentik kitettségüket magyar kötvényekből.

Eközben a hozamok is emelkedtek júliusban, főleg a hosszú végen: a tíz éves referenciahozam például a hónap elején még csak 5,5, a hónap végén már 6,2-6,3 százalék volt, a tizenöt éves papíroké 6,0 százalékról 6,6-ra ment fel, az öt éves mutató viszont csak 20-30 bázisponttal nőtt. Összességében a MAX és a MAX Composite indexek inkább stagnáltak a hónap során, így az állampapír-állomány csökkenését az árváltozások nem okozhatták.

Egy 5000 milliárd forintnyi portfólió egy százalékos árváltozása ugyanis 50 milliárd forint eltérést jelent. Évi öt százalékos kamatozás mellett pedig naponta 680 millió forint a felhalmozott kamat, tehát ekkora értékpapír-tömegnél már az árfolyam, a kamat is nagy változást okoz a statisztikában.

A külföldiek állampapír-állománya 2009. elejétől több, mint kétszeresére emelkedett, 2400-2500 milliárdról a jelenlegi nagyjából 5000-re. Ha figyelembe vesszük az időközben bekövetkezett értéknövekedést is, vagyis az állományt korrigáljuk a MAX vagy a MAX Composite  indexek emelkedésével, akkor az jön ki, hogy 28-30 százalékkal emelkedett volna a külföldiek állománya ez idő alatt.

 

Másképpen megfogalmazva, mintegy 100 százalékos emelkedésből 28-30 volt a friss befektetések értéke, a többi az árfolyamnyereség és a kamat. (Az átlagos futamidők, pontosabban durációk különbségei miatt azonban ez csak durva becslésnek tekinthető.)

 

A központi költségvetés adóssága június végén 22 238 milliárd forint volt, így a külföldieknél levő forintos állampapírok változatlanul nagyon nagy szerepet játszanak az ország finanszírozásában. (További hasonló nagyságú összeget tesznek ki a devizás állampapírok is.)

A hazai kisbefektetők egyébként most is jobb hozammal juthatnak állampapírhoz, mint a nagyok: Míg a nagybefektetőkre vonatkozó egy éves referenciahozam  kedden 3,99 százalék volt, addig az egy éves Kamatozó Kincstárjegyre 4,5 százalékos kamatot fizetnek (az EHM, azaz Egységes Hozam Mutató 4,45 százalék).

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 39420 39400 40950 -3,74% 0 0 18 802 597 130 HUF 2026-02-13 17:05:19
MOL 3724 3664 3812 -2,46% 0 0 3 927 576 976 HUF 2026-02-13 17:07:14
MTELEKOM 1970 1960 1982 -0,10% 0 0 725 851 686 HUF 2026-02-13 17:08:07
RICHTER 11700 11550 11770 -0,51% 0 0 2 622 787 370 HUF 2026-02-13 17:05:07
OPUS 542 540 547 -0,73% 0 0 152 025 075 HUF 2026-02-13 17:05:23
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Ismeretlenek milliárdokkal finanszírozták meg a magyar államadósságot
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 12:45
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk a beetetős állampapírtól!
Eidenpenz József | 2026. február 2. 10:11
Bekövetkezett az, aminek kellett, az inflációkövető PMÁP-ok kamata nagyot esik a 2025-ös fogyasztóiár-index nyomán. Pedig még rengeteg van belőle a lakosságnál, kérdés, meddig. Helyettesítésének több módja is van, a legjobb ezeket keverni.
Állampapír / Kötvény Hétfőtől emelkedik a népszerű lakossági állampapír kamata
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 12:25
Mintegy 15 milliárd forintot ír majd jóvá a gyermekek Start-értékpapírszámláin a Magyar Államkincstár a Babakötvény következő, február 2-án esedékes kamatfizetésekor, a kamatfordulót követően a Babakötvény hozama 7,4 százalékra emelkedik, amivel a jelenleg legmagasabb kamatot kínáló, kockázatmentes lakossági állampapírrá lép elő, tovább gyarapítva a gyermekek jövőjére félretett megtakarítások értékét – közölte a Magyar Államkincstár (MÁK) csütörtökön az MTI-vel.
Állampapír / Kötvény Örülhet Nagy Márton: olcsóbb lett az államadósság finanszírozása
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:37
Csökkent a 3 és 10 éves államkötvények aukciós átlaghozama, az 5 éves kötvények átlaghozama nem változott.
Állampapír / Kötvény Kiderült, mibe fekteti Trump a magánvagyonát
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 11:57
Donald Trump amerikai elnök november közepétől december végéig körülbelül 100 millió dollár értékben vásárolt a közszféra által kibocsátott és vállalati kötvényeket, derült ki a legfrissebb közzétételeiből, beleértve a Netflix és a Warner Bros Discovery kötvényeit is, mindössze néhány héttel azután, hogy a vállalatok bejelentették egyesülésüket.
Állampapír / Kötvény Milyen állampapírt vegyünk? – kisbefektetők védőernyő alatt
Eidenpenz József | 2026. január 13. 14:21
Milyen választási lehetőségei vannak jelenleg a kisbefektetőknek, ha nem akarják, hogy a pénzük értéke romoljon az infláció miatt? Miért külön biztonságosabbak a kifejezetten a lakosságnak szóló kötvénysorozatok? Elmagyarázzuk egyszerűen, hogy bárki megérthesse.
Állampapír / Kötvény Magyar állampapírpiac 2026: fekete ló, majd vágtató mén?
Eidenpenz József | 2026. január 12. 10:28
A magyar állampapírpiac az utóbbi hónapokban szokatlanul csendes volt, de valószínűleg már nem sokáig lesz ez így. A választások alaposan felkavarhatják az állóvizet, ha azonban meglesz az eredmény, akkor a bizonytalanság elmúltával csökkenhetnek a hozamok. A kisbefektetőket mindez nem feltétlenül kell, hogy érdekelje, ők más pályán játszanak.
Állampapír / Kötvény Valakik százmilliárddal finanszírozták tovább az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 12:43
Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama.
Állampapír / Kötvény Csökkent az állampapírok hozama
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 12:38
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).  
Állampapír / Kötvény Zsiday Viktor: Nem lehetetlen egy komoly hozamcsökkenés Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 10:15
A hazai hosszú állampapírok elmúlt egy-, öt- vagy akár tízéves hozama elég kiábrándító, emiatt nem is nagyon fektet ebbe a hazai lakosság, pedig ha jól alakulnak a dolgok, akár komoly hozamot is lehet realizálni a következő egy évben magyar hosszabb állampapírokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG