4p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt órákban reális veszéllyé vált, hogy az amerikai és a török csapatok – két NATO szövetséges – összetűzésbe kerülnek egymással Szíriában. A háborús hisztéria még fojtogatóbb légkört teremtett abban az országban, amelyben már egyébként is másfél éve rendkívüli állapot van érvényben. A jogtiprás és az önkény Törökországban már eléri azt a szintet, amelyet pedig 1876-ban az ottomán birodalom meghaladt, amikor a parlament felállításával ellenőrzést kezdett gyakorolni a szultán hatalma fölött.
Recep Tayyip Erdogan (Kép forrása: EPA/YURI KOCHETKOV)

Nem tervezik az amerikai csapatok kivonását az észak-szíriai Manbídzs térségéből, dacára Törökország erre vonatkozó felszólításának – közölte Joseph Votel tábornok, az Egyesült Államok Középső Parancsnokságának főparancsnoka hétfőn. Ezzel reális veszéllyé vált, hogy az amerikai és a török csapatok – papíron két NATO szövetséges! – összetűzésbe kerül egymással. Törökország korábban bejelentette, hogy kiterjeszti a január 21-én a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia ellen indított hadműveleteit az észak-szíriai Afrín kerületről Manbídzsra is. Az ankarai vezetés ezért felszólította az ott lévő, mintegy 2-3000 fős amerikai csapatokat, haladéktalanul vonuljanak vissza az YPG ellenőrzése alatt álló Manbídzs térségéből, és állítsák le a kurd milícia további támogatását, különben szembekerülhetnek a török hadsereg alakulataival.

Háborús hisztéria választási kampányfogásként

A hadműveletek megindulása óta több tucat embert tartóztattak le Törökországban – köztük az országos orvoskamara 11 vezetőségi tagját olyan vádakkal, mint „hivatalnokok sértegetése”, „gyűlölet és ellenségeskedés szítása az emberek között, „az elnök megsértése”, „nyílt megalázása a török népnek, a kormánynak és a katonaságnak”, valamint „támogatás a terrorista szervezeteknek”. Ezek a hajuknál fogva előrángatott vádak jelenleg Törökországban több éves börtönbüntetéssel járhatnak. A legfőbb ügyészség számos nagyvárosban indított vizsgálatot azok után, hogy Erdogan elnök Burza városában egy beszédében nyíltan megfenyegette azokat, akik tiltakozni merészelnek a szír beavatkozás ellen.

A jogtiprás és az önkény az országban jelenleg már eléri azt a szintet, amelyet pedig 1876-ban az ottomán birodalom meghaladt, amikor a parlament felállításával ellenőrzést kezdett gyakorolni a szultán hatalma fölött.  Napjainkban az ankarai törvényhozásnak minimális ellenőrző funkciója sem maradt az elnök felett.  A 2016. július 15-i (ön)puccs óta a szerencsétlen ország egyfolytában rendkívüli állapotban van. Erdogan elnök a katonai felkelés kísérletét már aznap éjjel „Allah ajándékának” nevezte és másnap kihirdették a rendkívüli állapotot, amely révén gyakorlatilag Erdogan permanens egyeduralmat valósít meg.

Káncz Csaba

Lefejezték a modern török értelmiséget

Ebben a fojtogató légkörben az ellenzék joggal tart attól, hogy Erdogan 2019 novemberéig – azaz a következő általános választásokig – fenntartja a rendkívüli állapotot. Egyesek azt sem tartják kizártnak, hogy az elnök előrehozott választásokat rendezhet még az idén. Erdogan tehát több, mint másfél éve elnöki rendeletekkel kormányoz, amelyek sok esetben egyenesen szürreálisak. A 696-os számú rendelet például 135 törvényt módosít egyszerre, amelyek egyikének sincsen köze a rendkívüli állapothoz, hanem új szabályozást vezet be például a rektor-választásnál, az adóknál és a téli gumiknál!

Az (ön)puccs óta eltelt 18 hónap rendkívüli állapotának örve alatt az alábbi léptékű tisztogatások történtek az országban, derékba törve Törökország 1923-ban megindult modernizációját:

  • 125 294 közalkalmazottat eltávolítottak hivatalából
  • 50 510 embert letartóztattak
  • bezárattak 6 hírügynökséget, 50 újságot, 18 TV-csatornát, 22 rádió csatornát és 1528 egyesületet
  • letartóztattak 145 újságírót és 10 parlamenti képviselőt.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mindenképpen szükség lesz jövőre megszorításokra? Ön is kérdezheti élőben Bokros Lajost
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:51
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Közel ezer milliárdot kellene Orbán Viktornak kockára tennie Ukrajnáért – tovább zajlik a kötélhúzás a brüsszeli terv körül
Litván Dániel | 2025. december 10. 05:41
Kiderült, mekkora részt kellene vállalnia az egyes uniós országoknak a befagyasztott orosz vagyon miatti kockázatból. Egy része viszont meg sincs a pénznek. Ukrajna ideje fogy, de egyelőre nincs megegyezés.
Makro / Külgazdaság Fed: nem okoztak meglepetést az amerikai fogyasztói inflációs adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 17:12
Novemberben stagnáltak a fogyasztók inflációs várakozásai az előző havihoz képest az Egyesült Államokban a Federal Reserve (Fed) New York-i részlege által készített Survey Of Consumer Expectations havi felmérésének adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Tagadja Donald Trump, hogy Orbán Viktor pénzügyi védőpajzsot kapott volna tőle
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 14:15
Az amerikai elnök szerint nem állapodtak meg semmiféle esetleges pénzügyi mentőcsomagról.
Makro / Külgazdaság Érdekes döntést hozott Trump a kínai chipeladásokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:59
Kedvező döntést hozott Trump az Nvidia számára. 
Makro / Külgazdaság Ez lehet Orbán Viktorék következő húzása az áremelkedés megállítására?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:11
Ezekkel a termékekkel bővülhetne az árrésstop.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentést tett Szijjártó Péter a Török Áramlatról
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 11:36
Magyarországra költözik a Török Áramlatot üzemeltető vállalat Hollandiából, ezzel a földgázvezeték működése továbbra is biztosított lesz minden jogi és pénzügyi támadás ellenére – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Moszkvában.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton most joggal büszkélkedhet
Csabai Károly | 2025. december 9. 08:30
Viszonylag nagyot csökkent az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt ma Orbán Viktor a török elnökkel
Imre Lőrinc | 2025. december 8. 17:55
A cél, hogy a jövőben 10 milliárd dollárra emelkedjen a magyar-török kereskedelmi forgalom értéke.
Makro / Külgazdaság Még mindig Németország Európa betege, ami nekünk is nagyon rossz hír
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 17:00
Az elemzők által vártnál jelentősebben erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe decemberben. A németországi befektetői bizalom alakulását tükröző konjunktúraindex ugyanakkor csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG