1p
Az Európai Bizottság több ország első osztályú futballklubjával szemben indított vizsgálatot tiltott állami támogatás miatt. A célkeresztben első sorban Spanyolország áll, ahol a legjobban eladósodott autonóm tartomány áldozta eddig a legtöbb közpénzt a csődközeli állapotba jutott fociklubjainak megmentésére. Sztárfizetések és átgondolatlan stadionépítések miatt több spanyol klub is megszűnhet.

Szoros kapcsolat a foci és a közpénzek között

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a spanyol futballklubok támogatása sérti-e az uniós versenyjogot, és hogy az állami illetve önkormányzati támogatások miatt nem jutnak-e a spanyolok jogosulatlan előnyhöz más európai klubokkal szemben.

A foci klubok kapcsolata az önkormányzatokkal illetve a tartományi kormányokkal Spanyolországban hagyományosan nagyon szoros, nem egy klub a tartományi önrendelkezés és identitás szimbóluma, gondoljunk csak a baszk Athletic Bilbaóra vagy az FC Barcelonára, melynek szlogenje is így szól "Több mint egy klub" (Mes que un club). Brüsszel szerint nem is ezzel van gond, a baj az, hogy a nyakig eladósodott spanyolok most is erőn felül juttatnak közpénzt a profi futballba - miközben a Deloitte szerint a válságban a legjövedelmezőbb "iparág" Európában épp a profi foci volt.

Az biztos, hogy a donáció mértéke a válság kitörése után megcsappant, de a tartományok így is erősen támogatják az ország legnépszerűbb sportágának szereplőit. A Bizottság megítélése szerint ez alááshatja a korrekt versenyt az európai klubok, mint gazdasági szereplők között.

A legeladósodottabb tartomány adja a legtöbb pénzt

A nehéz helyzetbe került spanyol egyesületek az elmúlt években is gyakran kaptak soron kívüli támogatást az egyes önkormányzatoktól, előfordult, hogy a részben tulajdonos önkormányzatok elengedték a klubok adósságának egy részét, vagy átvállalták azt, és sokuk kap olyan kedvezményt, mellyel minimalizálhatja az adófizetési kötelezettségét.

A válság kitörése után változtatták meg a spanyol szja-törvényt is, mely a külföldről Spanyolországba csábított sztárfocistáknak kedvezett, nekik szinte alig kellett adózniuk több millió eurós fizetésük után. Az ezt lehetővé tévő törvényt "Beckham-törvénynek" nevezték el a spanyol újságírók, a rossz nyelvek szerint a Real Madrid lobbizta ugyanis ki annak elfogadását, hogy így még könnyebben leigazolhassa a brit sztárfocistát, David Beckhamet. Az szja-törvényt azóta át is szabták - de ebből is jól látható, hogy a spanyol klubok igyekeznek mindent bevetni, hogy az európai futballpiacon minél jobban pozicionálják magukat.

A Bizottság szemét most leginkább Valencia tartomány szúrja, a tartományi önkormányzat az egyik leginkább eladósosodott spanyol autonóm közösség, tavaly év végén közel járt a teljes csődhöz. A tartomány fővárosának emblematikus klubja a 2009-ben szintén csőd közeli állapotba került FC Valencia. A klub csak azért nem ment tönkre, mert 86 millió eurós kölcsönt kapott a most szintén nagy bajban lévő spanyol bankóriástól, a Bankiától, a Bancaja pedig már korábban 200 millió eurót adott az egyesületnek. Mikor a klub nem tudott fizetni, a tartományi kormány, a Generalitat a kintlevőségek 70%-ra vállalt garanciát és létrehozott egy alapítványt is, a Valencia Fundaciónt, melyen keresztül 2010-ben a klub által kibocsátott újabb részvényekből is alaposan bevásárolt (tulajdonképpen tőkét emelt a klubban).

Pénz nélkül akartak új stadiont építeni

A klub eladósodása összefügg a spanyol építőipar csődjével is (mely a Lehmann-csőd előtt már éreztette hatását Spanyolországban): az elnökség úgy vágott neki egy új stadion építésének, hogy arra gyakorlatilag nem volt pénze, évenként csak a hitelkamatok nagyjából 50 millió eurót visznek el most is. Az új stadion telke megvan, az engedélyek is a klubvezetés kezében, de pénz nincs. Spanyolországban viszont bírság jár azért, ha építési területen nem kezdődnek meg a munkálatok, a klub ezért évek óta négy munkást fizet, akiknek az a dolguk, hogy a Nou Mestalla telkén úgy tegyenek, mintha dolgoznának...

A tartomány így ma már a klub főtulajdonosa, a csapatnak még mindig több mint 400 milliós hátraléka van a bankok és az új stadion kivitelezője felé. Hasonló módon emelt tőkét az Elche másodosztályú focicsapatában az önkormányzat, a klub 40%-a, 18 millió euróért került a köz tulajdonába. A városi vezetés bevásárolta magát Levante fociklubjába is, erre 5,6 millió eurót áldozott.

Az új stadion építési telke a San Mamés-stadion (Bilbao) mellett: az új arénába pénzt ad az önkormányzat és a tartomány nagy bankja, a BBVA is, az engedélyeztetési eljárásért fizetnie sem kellett a klubnak - az új aréna viszont az ő tulajdonuk lesz...



Több klub is a süllyesztőbe kerülhet

Az Európai Bizottság vizsgálata azt az eredményt is hozhatja, hogy az érintett kluboknak vissza kell fizetnie a jogosulatlan támogatási összegeket a közintézményeknek - ha ez valóban így lesz, a legtöbb spanyol klubra igen szegényes és borús jövő vár.

A fociban világ-és Európa-bajnok Spanyolország első és másodosztályú klubjainak nagyjából fele van csődközeli állapotban jelenleg, főleg a korábban felhalmozott tartozások miatt. Az El País szerint a bajban lévő klubok nagyjából 85%-a kapott eddig burkolt vagy kevésbé rejtett állami vagy önkormányzati támogatást, az első két osztály klubjainak tartozása így is 3,6 milliárd euró. A Bizottság vizsgálata rengeteg klub fennmaradását veszélyezteti.

Az adósságok felhalmozódása mögött nemcsak a drága játékosok megvétele és az irreálisan magas fizetések állnak. Miközben a spanyol pénzügyi rendszer majdnem belerokkant a teljesen értelmetlen és hitelből felhúzott ingatlanberuházásokba, a fociklubok vígan tervezgették új stadionjaikat, sokszor úgy, hogy elég lett volna a régi aréna felújítása is.

Nemcsak Spanyolországban vizsgálódnak

Az Európai Bizottság hasonló okokból Hollandiával szemben is vizsgálatot indított, ahol szintén sok klub kapott az elmúlt években tiltott állami támogatást. Jelenleg a PSV, a NEC Nimegan, a Maastricht, a Willem II és a Den Bosch pénzügyeit veszik górcső alá Brüsszelben. "A profi kluboknak nem az adófizetőktől kellene segítséget kérnie, ha pénzügyi nehézségeik támadnak" - nyilatkozta az eset kapcsán az unió versenyjogi biztosa, a spanyol Joaquín Almunia.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG