3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Októberben 5356 fővel esett vissza az Ausztriában dolgozó magyar állampolgárok száma, főleg az őszi holtszezon miatt, sokkal jobban, mint a román állampolgárok vagy más kelet-európai országok dolgozói. Ám még mindig jó pár ezerrel többen dolgoznak kint, mint amennyien egy évvel ezelőtt. A koszovói és macedóniai gazdasági menekültek közül csak kevesen találtak állást.
(Fotó: 123rf.com)

Októberben 69 487 magyar állampolgár dolgozott Ausztriában a társadalombiztosítottak szervezetének adatai szerint, ez 5356 fővel alacsonyabb, mint szeptemberben, ám jóval több, mint egy évvel ezelőtt. A turizmus és a mezőgazdaság szezonalitása miatt évek óta ez a jellemző, hogy nyáron és télen rekordokat döntöget a magyarok és más külföldi munkavállalók száma, ősszel és tavasszal pedig visszaesik (lásd a grafikont).

Most a román állampolgárságú munkavállalók száma mintegy 3100, a lengyeleké és a szlovákoké 1800-1800 fővel, a szlovéneké 1300 fővel esett vissza, így tehát rövid távon a magyarok némileg teret veszítettek. Az egy éves összehasonlításban azonban a magyarok száma nőtt a legjobban 5666 fővel, utánunk a románok jönnek mintegy 4700 fővel, a szerbek 2800 dolgozóval. A többi ország esetében a kétezer főt sem éri el a bővülés.

 

„Rendszeresen jár körbe a faluban egy kisbusz, visz sokakat minden héten Ausztriába idősekre vigyázni, takarítani, fát vágni, más ház körüli munkákat végezni” – mesélte a Privátbankárnak egy dunántúli település lakója a hét végén.

 

Bár az osztrák hatóságok igyekeznek keményen ellenőrizni, valószínűtlen, hogy minden idősgondozót, baby-szittert, favágót vagy kőművest bejelentenének a szomszédos országban. A feketemunkások létszámát régóta csak becsülgetik, korábban a hivatalos munkavállalók felére-harmadára tették.

 

Koszovó, Macedónia polgárai az idén nagy felzúdulást okoztak főleg Németországban, mivel nagy részük egyértelműen „csak” a jobb élet reményében, gazdasági bevándorlóként érkezett az országba. Ausztriában mindenesetre a két államból összesen sem dolgoznak többen tízezernél, az utóbbi egy évben számuk mintegy 2400 fővel nőtt.

 

Az Ázsiából érkezett munkavállalók száma 1900 fővel emelkedett egy év alatt, 28 500 főre. Ebben a kategóriában lehetnek a szíriaiak, afgánok, irakiak is, akik a menekültválság főszereplői, de a távol-keletiek is, mint kínaiak, vietnamiak vagy koreaiak. Nem tudni, ez hogyan oszlik meg részletesebben. Afrikából 9000 munkavállaló érkezett, ami 500 fővel több, mint egy évvel korábban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ezek a gimnazisták értenek a legjobban a pénzügyekhez – Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis!
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:24
Idén is több mint ezer gimnazista és felkészítő pedagógusaik vettek részt a Privátbankár tavaszi pénzügyi vetélkedőjén. A győztes csapat Budapestről érkezett, a Top 4-be kőszegi, budakeszi és szegedi gimisek kerültek be.
Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG