A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2015 novemberében a mezőgazdasági termelői árak 5,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. A növekedés a növényi termékek árának 13,7 százalékos emelkedésével függ össze, miközben az élő állatok és állati termékek ára továbbra is csökkent, 6,4 százalékkal.
2015 novemberében az egy évvel korábbi időszakhoz képest minden kiemelt növényi termékcsoport ára emelkedett: a legkisebb mértékben a zöldségféléké (7,2 százalék), a legnagyobb mértékben a gyümölcsöké (26 százalék).
A gabonafélék ára 11 százalékkal emelkedett, ami elsősorban a kukorica árának 21 százalékos növekedésével magyarázható, miközben a búzáé 1,4 százalékkal csökkent. Az élő állatok termelőiárszintje 2,5, az állati termékeké 14 százalékkal lett alacsonyabb. A vágósertés felvásárlási ára 2011. augusztus óta nem volt ilyen alacsony, jelenleg 329 forint/kilogramm, ami a 2015. októberitől 8,4 százalékkal elmaradt.
2015 január-november között a mezőgazdasági termelői árak 0,2 százalékkal mérséklődtek, ezen belül a növényi termékek árai 5,5 százalékkal emelkedtek, az élő állatok és állati termékek árai 8,6 százalékkal csökkentek.
A vágósertés ára 11, a tej termelői ára 21 százalékkal esett vissza. A tej felvásárlási ára 2014. februártól (114 forint/liter) 2015. augusztusig (76 forint/liter) csökkent, majd onnantól kezdve növekedett. 2015 novemberében 81 forint/liter volt.
Több fronton is fokozódik a politikai és katonai feszültség.

Új korszak a magyar alternatív befektetéseknél, lebomlanak a falak a lakosság előtt – Klasszis Podcast
Vége a korlátoknak: Új korszak indul a magyar alternatív befektetéseknél
Így fektetnek be Magyarország legjobb szakemberei
Nem a piac a legnagyobb ellenség, hanem mi magunk – interjú
Az AI olyan lesz, mint a mobiltelefon – Klasszis Podcast



