2p
Az adatok egyértelműek: még az olyan hazai "sikerágazat", mint az agrárium sem képes meglenni uniós pénzek nélkül: a támogatások több, mint háromnegyede Brüsszelből jön.

Az elmúlt évhez képest a rendelkezésre álló források jelentősebb részét, 463,5 milliárd forint használtak fel az agráriumban – derül ki az Agrárgazdasági Kutatóintézet adataiból. Az agrár- és vidékfejlesztési célokra rendelkezésre álló 875,3 milliárd forintból így 53 százalék került felhasználásra az első hat hónap során, míg egy évvel korábban ez az arány csak 40,6 százalékos volt. Az első félévben folyósított támogatások összege 126,7 milliárd forinttal, 37,6 százalékkal haladta meg a 2013. évi adatsort.

Értelemszerűen a legtöbbet a területalapú támogatásokból fizették ki – a kifizetési rendből adódóan – a gazdálkodóknak, itt az előirányzat 82,5 százaléka, 313,7 milliárd forint már kiutalásra került az első félév során. A kifizetések itt mutatják a legnagyobb különbséget – 199,4 milliárdról 313,7 milliárd forintra nőtt a kifizetések összege, ám ez annak is köszönhető, hogy az előző évi keret második részének kifizetésére az idei év első felében került sor, az áthúzódó összeg pedig jelentősen meghaladta az egy évvel korábbit. Az előző évhez képest lényegében csak az agrárpiaci támogatások és a kiegészítő nemzeti támogatásokra kiutalt összegek csökkentek, a vidékfejlesztési programok és a nemzeti támogatások kifizetései kis mértékben meghaladták az egy évvel korábbit.

Az adatokból egyértelmű, hogy az uniós pénzek nélkül a hazai agrárium is komoly gondokkal küzdene: az agrár- és vidékfejlesztési támogatások összegének 77,4 százalékát uniós források fedezték – ebből 320,4 milliárd forint kizárólag EU-pénzekre támaszkodó programok során került kifizetésre -, a hazai költségvetés saját vagy EU-társfinanszírozásban megvalósított projektekre összesen 67 milliárd forintot fordított az első hat hónap során. A nemzeti források felhasználása ugyanakkor javuló arányt mutat: 2013-ban az első félévi kifizetések 85,5 százaléka volt EU-s pénz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Feltámad egy ősi magyar szőlőfajta a Skrabski Pincészetnél
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 17. 10:16
Laptársunk Balatonudvari magaslatán, a Leshegyen járt, a Skrabski Pincészet 150 éves pincefalai között – amely az egykori szerény kezdetből ma egy boutique borászat nőtte ki magát. Egy nagy nemzetközi sikerről is hírt adtak.
Agrár Lovastáborokat, fröccsteraszokat is ellenőrzött a hatóság
Szirmai S. Péter | 2025. augusztus 13. 10:58
Öt lovastábor és egy nem engedélyezett tevékenységet végző vállalkozás ellen indult eljárás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) koordinálásával egy hónapja indult nyári szezonális ellenőrzéseken. Egy üzemben pedig több mint egy tonna lejárt, jelöletlen és nem nyomon követhető élelmiszert vontak ki a forgalomból.
Agrár Nagy a baj a magyarok egyik kedvenc déligyümölcsével
Szirmai S. Péter | 2025. augusztus 13. 05:43
Nemcsak a dinnye, a termelők is egyre rosszabbul viselik a változó klímát. Összeért a termés, leestek az árak, összeomlott a piac. Félő, sokaknak veszteséget hoz ez az év. Az éghajlatváltozással a növénynek már csak fóliasátorban van jövője.
Agrár Egyből a legnagyobb ilyen üzemet építi az UBM Kazahsztánban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 12. 15:15
Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja beruházási megállapodást írt alá a KazFoodProducts csoporthoz tartozó AsiaAgroFood JSC-vel egy közös vállalat létrehozásáról.
Agrár Liberalizálnák a kendertermesztést
Szirmai S. Péter | 2025. augusztus 11. 15:09
Európai parlamenti képviselők egy csoportja – a nagy üzlet reményében – egységes szabályozással liberalizálná a kendertermesztést a 2028-tól induló új Közös agrárpolitikában.
Agrár Megbotlott, de így is az élen maradt sokak kedvenc édességének gyártója
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 11. 12:10
A Nestlé továbbra is a világ legértékesebb élelmiszer márkája a Brand Finance szerint.
Agrár Hervasztó szilvatermés várható idén Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 16:21
Az átlagosnál gyengébb szilvatermés várható idén Magyarországon, de meghaladja a legrosszabb évjáratok mennyiségét – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
Agrár Nagy a baj Japánban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 11:19
Már tavaly is országos hiány volt rizsből, de most sem jobb a helyzet. És még a poloskák is elszaporodtak.
Agrár A magyar agrárcsoport holland leánycéget vesz meg Romániában
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 13:40
A Bonafarm Csoport megállapodást írt alá a holland multinacionális tejipari cég, a Royal FrieslandCampina romániai leányvállalatának, a Friesland Romania S.A.-nak a megvásárlásáról.
Agrár Sötét jövő vár a magyar agráriumra, ha nem jön a változás
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 11:28
Bár Európa-szerte kedvezőbb terméshozamokat jeleznek előre az uniós szakértők, Magyarországon – de Szlovénia keleti és Horvátország északi területein is – az elhúzódó csapadékhiány miatt egyre súlyosabb problémákkal kell számolniuk a gazdálkodóknak. Az alkalmazkodás a kulcs, de nemcsak a növénytermesztőknek, hanem az állattartóknak is fontos adaptálódni a változó körülményekhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG