3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyot csökkent a kukorica ára, az étkezési búzáé viszont enyhén drágult, a többi gabonaféle ára lényegében nem változott az elmúlt héten. A kukoricának köszönhetően hatalmasat, mintegy 12 százalékot zuhant a Magro Gabonaindex (MGX) értéke a múlt héten, és október 20-án reggel már csak 7972 ponton állt.

Késésben az aratás, zuhannak az árak. Röviden így lehetne összefoglalni az aktuális helyzetet kukoricafronton. Sok helyen az országban még mindig lábon áll a kukorica, de a már betakarított terménnyel sem lehetnek boldogok a termelők.

A kukoricaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2014. aug.

2014. szept.

2014.

39. hét

40. hét

41. hét

42. hét

Átlagár (Ft/t)

49 218

47 361

47 528

46 362

43 552

37 460

Kötési mennyiség (t)

9 859

8 002

2 100

1 917

2 090

4 992

Egyrészt, az első adatok alapján, a várakozások a 9 tonnás hektáronkénti termésmennyiség iránt, hiú ábrándnak bizonyultak, másrészt a felvásárlói árak is folyamatosan csökkennek. A múlt héten még átlagosan 37 460 forintba került egy tonna kukorica, de az ár a hét elejére tovább csökkent és már csak nettó 26 ezer és 34 ezer forint között szóródik a Magro.hu piactéren.

Ráadásul, ha még mindez nem lenne elég, igen magas a növény víztartalma, ami az átlagosnál nagyobb szárítási költséget eredményez. A lassan konkretizálódó termésmennyiségek és költségek, valamint az aktuális ár ismeretében nehezen képzelhető el, hogy megérné az azonnali értékesítés az eladóknak. Ennek ellenére növekszik a tranzakciók száma, mert néhányak tárolási problémák miatt, erre rákényszerülnek. Most úgy tűnik, hogy a szereplőknek el kell fogadniuk, hogy az árak középtávon sem mehetnek 40 ezer forint fölé. Jelenleg 17 ezer tonna terményt kínálnak megvételre és 62 ezer tonnát keresnek a piactéren.

Lassan emelkedni kezdett a malmi búza ára a múlt héten és kezdi megközelíteni az 50 ezer forintot. Mivel azonban a takarmánybúza ára továbbra sem változik, az összváltozás kisebbnek tűnik. Világviszonylatban is folytatódott a termény árának lassú növekedése, mely folyamat már több hete tart.

Mi jön ezután?

A drágulás folytatódhat a következő hetekben is, de az üteme lassú, a mértéke pedig alig észrevehetőnek ígérkezik. Az aktuális határidős jegyzések alapján még márciusra is csak alig haladhatja majd meg az 50 ezer forintot a tonnánkénti ár. Jelenleg összesen 2,5 ezer tonna búzát kínálnak, valamint 5 ezer tonnát keresnek a piactéren.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Horvátország döntő lépésre szánta el magát a száj- és körömfájás betegség miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:59
Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében – közölte a horvát mezőgazdasági, erdészeti és halászati minisztérium csütörtökön.
Agrár Kilátástalan helyzetbe kerültek az állattartók – itt a figyelmeztetés
Szirmai S. Péter | 2025. április 25. 15:01
A ragadós száj- és körömfájás vírus hazai megjelenése súlyos következményekkel jár az állattartók számára. A járvány miatt bevezetett korlátozások, valamint a kormányzat termelőellenes politikája komoly veszteségeket okoz, miközben a külpiacok bizalma is megrendült – figyelmeztet a MOSZ.
Agrár Kiakadtak a magyar behozatal miatt Ausztriában – akcióban a húsipar?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 13:52
Áll a bál Ausztriában.
Agrár Porkávét iszik? Van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 09:04
A vietnámi termesztők ünnepelhetnek, de a robusta kávé fogyasztói foghatják a fejüket.
Agrár Továbbterjedt korunk járványa
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:14
Most egy rábapordányi szarvasmarha-telepet kellett a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt zár alá venni és megkezdeni a felszámolását.
Agrár Ez a profiknak ma is aranybánya
Szirmai S. Péter | 2025. április 14. 19:06
Csúcson a burgonya ára, mégis évről évre csökken a hazai termelés és nő az import. Pedig a profiknak ma is aranybánya a krumpli, igaz, hatalmas befektetés árán.
Agrár Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 11:12
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). 
Agrár Osztrák katonákat rendeltek a határhoz
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 10:48
A Szlovákiában és Magyarországon kitört száj- és körömfájás miatt hétfőtől az osztrák fegyveres erők 28 katonája is részt vesz a határellenőrzési feladatokban – írja a védelmi minisztérium közleménye.
Agrár Kártalanítást ígér a kormány az állattenyésztés újraindításához a járvány elmúltával
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 06:50
A kormány támogatja az állatállományok újratelepítését.
Agrár Globális gombafertőzés fenyeget
Szirmai S. Péter | 2025. április 10. 15:01
Hamarosan luxuscikk lehet a banán! Erre készíti fel a fogyasztót Novák Zsombor humánökológus, a Kék Bolygó alapítvány greendex.hu-portálján, mert egy gomba pusztítja az ültetvényeket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG