3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Öt lovastábor és egy nem engedélyezett tevékenységet végző vállalkozás ellen indult eljárás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) koordinálásával egy hónapja indult nyári szezonális ellenőrzéseken. Egy üzemben pedig több mint egy tonna lejárt, jelöletlen és nem nyomon követhető élelmiszert vontak ki a forgalomból.

Nyári lovastáborokat, fröccsteraszokat, a grillezésre szánt húskészítmények előállítóit, de ásványvíz-palackozókat és szikvíz-előállítókat, még termelői piacok árusait is vizsgálta a hatóság a július 15-e óta tartó nyári szezonális ellenőrzések első szakaszában. 

Eddig a kormányhivatalok és a Nébih szakemberei több mint 160 ellenőrzést tartottak, amely során azt vették górcső alá, hogy a nyárhoz kapcsolódó tevékenységeknél betartják-e a gyártók, szolgáltatók az élelmiszerlánc minden szakaszában az élelmiszerbiztonsági, valamint az állatvédelmi az előírásokat.

Ennek során a vármegyei kormányhivatalok szakemberei 32 hazai üzemben a grillezésre szánt, előkészített húsok és húskészítmények, többek között hőkezelésre szánt grillkolbászok, pácolt húsok és sütőkolbászok előállítását is vizsgálták.

A higiéniai feltételeken túl azt is ellenőrizték, hogy megfelelő-e az alapanyagok és késztermékek tárolása, jelölése, nyomonkövethetősége, az allergének kezelése. Arra is figyeltek, hogy teljesültek-e a vállalkozói önellenőrzések és megvan-e a szükséges dokumentáció.

A vállalkozások többsége ugyan megfelelt a jogszabályi előírásoknak, de egy kereskedőnél „engedély nélkül előkészített hústermék előállítása” miatt kellett intézkedni. Egy másik létesítményben 1,3 tonna lejárt, jelöletlen és nem nyomon követhető élelmiszert vontak ki a forgalomból.

Előfordult, hogy a lovak alkalmatlanok voltak a „lovas szolgáltatásra” (a fotó illusztráció)
Előfordult, hogy a lovak alkalmatlanok voltak a „lovas szolgáltatásra” (a fotó illusztráció)
Fotó: Depositphotos

Országszerte 25 lovas szolgáltatót, náluk 413 ló tartási körülményeit, valamint az ezekhez kapcsolódó dokumentumokat is ellenőrizték. Öt esetben indítottak eljárást például a lovak jelöletlensége, a lóútlevél hiánya miatt, de volt, akinél a kötelező szűrővizsgálatok elmulasztása volt a hiba. Az is előfordult, hogy a lovak alkalmatlanok voltak a „lovas szolgáltatásra”, illetve mert a szolgáltató nem jelentette be ezt a tevékenységét.

Az ellenőrzés-sorozaton 30 termelői piac működését, valamint az ott árusító kistermelők tevékenységét is vizsgálta a hatóság, és általában kedvező tapasztalatokat szerzett. Megfelelő volt a higiénia, az árusítók be tudták mutatni az egészségügyi alkalmasságot igazoló dokumentumokat. Néhány őstermelő azonban kistermelői regisztráció nélkül értékesített. A hatóság felszólítására azonban rövid időn belül pótolták a bejelentést. Hiányosságokat tapasztaltak viszont a termékjelölésben és nyilvántartásokban is, amelyeket haladéktalanul javítaniuk kellett a termelőknek.

Címkék: Agrár Nébih

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Nagyon nehéz most kivezetni az árstopokat
Király Béla | 2026. május 19. 10:30
Ugyan az új kormány tagjai az árstopok megszüntetését ígérték, a mostani helyzetben a mozgástér nagyon szűk. Szakmailag a kivezetés mellett több érv lenne, ám politikai szempontból jelent helyzetben nagyon nehéz lenne ezek megszűntetése – olvasható az Mfor kedd reggeli cikkében.
Agrár Jókora adag: visszaverte a magyar eső az aszályt
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 12:51
Kiadós mennyiségű eső esett szombaton a meteorológusok szerint.
Agrár Globális műtrágyahiány és élelmiszerkatasztrófa fenyeget az iráni válság miatt
Szirmai S. Péter | 2026. május 15. 05:51
Már nemcsak az energiafelhasználóknak, a gazdáknak is fáj a Hormuzi-szoros lezárása. A szállítások elakadása miatt kevés és gyorsan drágul a műtrágya, amit az uniós “széndioxid-adó” idei bevezetése is hajt. Hiányra és akár globális élelmiszerkrízisre készülhetünk?
Agrár Elkészült az akcióterv, ezt teszi a kormány az aszály ellen
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:15
A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ – közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
Agrár A vidék megerősítése mindenki érdeke – mondta a miniszterjelölt
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 12:23
A magyar vidék megerősítése mindenkinek érdeke, az ország sorsát befolyásolja – hangsúlyozta Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszterjelölt a kinevezés előtti meghallgatásán kedden az Országgyűlés vidék- és településfejlesztési bizottságának ülésén.
Agrár Közeleg a katasztrófa a földeken: a kukorica máris a múlté
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 12:39
Nem volt eső tavasszal, de a várva várt változás még sok mindenen segítene, viszont a kukorica fölénye így is eltűnt.
Agrár „Tizenkilencre húztam lapot és felmondtam” – így lett sajtkészítő vállalkozó a korábbi multis menedzser
Kollár Dóra | 2026. április 29. 05:44
Kun Anita sajtmesterrel, a World Cheese Award díjas Csíz Sajtműhely alapítójával, a Magyar Sajtkészítők Egyesületének elnökségi tagjával beszélgettünk vállalkozói interjúsorozatunk legújabb részében. Egy nem mindennapi karrierváltás története. 
Agrár Nagyot kaszált az ABB az első három hónapban
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:36
Minden fontos mutató emelkedett.
Agrár Túlélésért küzd a magyar rizs
Szirmai S. Péter | 2026. április 16. 18:44
A vámmentes import okozta piaci zavarok miatt válságba került az uniós és a szebb napokat látott, különleges minőséget produkáló hazai rizstermelés is, hiába sürgetnek egyenlő versenyfeltételeket a termelők. 
Agrár Miért kezdtek emelkedni a sertésárak?
Fórián Zoltán | 2026. április 7. 14:24
Lelkes olvasóim még jól emlékeznek, amikor pár hónapja még ennek ellenkezőjét magyaráztam. De már akkor is előrejeleztem, hogy ez fog történni. Az Erste Agrár Előrejelzés ismét jól működött. A trendforduló és a húsvét aktualitást ad a sertéspiaci kilátások újabb elemzésének. Ez nem kezdődhet mással, mint a német sertéspiaci helyzettel, hiszen továbbra is szolgamód követjük tendenciáit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG