2p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Tiltakozik a cseh, a lengyel, a magyar, a szlovák, valamint a lett és litván agrárkamara.

A Visegrádi Csoport (V4) országok agrárkamaráinak képviselői Varsóban tanácskoztak, az ülésen a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák kamara mellett részt vett a litván és a lett agrárkamara is. Ennek keretében megvitatták a régió mezőgazdaságának kihívásait, valamint megállapodtak abban is, hogy folytatják az Európai Bizottság terveivel szembeni közös fellépést. Egyebek mellett szó volt a piaci helyzetről, a klímaváltozás problematikájáról, és kiemelten az EU harmadik országokkal való kereskedelmi kapcsolatairól – közölte a magyar Nemzeti Agrárkamara (NAK).

A kamarák határozottan tiltakoznak az Európai Bizottság azon tervezete ellen, hogy a 2028-2034-es uniós költségvetési ciklusra több mint 20 százalékkal csökkentenék az agrártámogatásokat, valamint megszüntetnék az önálló uniós Közös Agrárpolitikát is (KAP).

Ez komoly versenyhátrányt jelente az EU-s termelők számára kifejezetten abban az időszakban, amikor óriási importnyomás nehezedik az európai piacokra Ukrajnából, Dél-Amerikából vagy éppen az észak-afrikai országokból – érveltek.

Lengyel gazdák tüntetnek az ukrán gabona vámmentes importja ellen Szczecinben 2023. április 3-án.
Lengyel gazdák tüntetnek az ukrán gabona vámmentes importja ellen Szczecinben 2023. április 3-án.
Fotó: : EPA/Marcin Bielecki

Aggódnak a piacnyitás miatt

A résztvevők komoly aggodalmukat fejezték ki a harmadik országokkal folytatott kereskedelem folyamatos megnyitása miatt, amely a termelési követelmények aszimmetriája mellett zajlik. Hangsúlyozták, hogy az EU piacára olyan termékeket engednek be, amelyek meg sem közelítik az EU-s termelőktől elvárt élelmiszerbiztonsági előírásokat, ez pedig komoly veszélyt jelent a fogyasztók biztonságára és az európai mezőgazdaság versenyképességére.

A V4+ agrárkamarák határozottan elutasítják az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás hatályba lépését és közösen tiltakoznak az Ukrajnából származó bizonytalan eredetű importtal szemben is.

A találkozó résztvevői hangsúlyozták az összefogás fontosságát. Ahogy a tavaly december közepi brüsszeli és a most január 20-i strasbourgi gazdademonstráción, a jövőben is határozottan, összefogva kiállnak a termelők és a fogyasztók érdekeiért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Örülhetnek Európában? Kína fontos vámot enged el
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 15:26
A korábbi szinthez képest jelentős csökkentés.
Agrár 15 évet is kaphat a Bászna Gabona vezérigazgatója, letartóztatták
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 19:21
A mátészalkai Bászna Gabona ügye tovább folytatódik: a vezérigazgatót letartóztatták, számos tanú kihallgatása várható. A cégvezető fellebezett.
Agrár Nagy bajban vannak a tejtermelők, kisegíti őket a kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 12:07
A feldolgozókat érintő, decemberi intézkedéscsomag mellett az alacsony felvásárlási ár miatt nehéz helyzetbe került termelőket is rendkívüli eszközökkel segítik, így újabb 2,43 milliárd keretösszegű nemzeti támogatásról is döntött a kormány – jelentette be Nagy István agrárminiszter a tárca MTI-nek küldött keddi közleményében.
Agrár Kamatmentes hitelt kapnak a hazai sertéstenyésztők
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 15:01
Elindult az Agrár Széchenyi Kártya új alkonstrukciója, kamat- és költségmentes hitel segíti a hazai sertéstenyésztőket.
Agrár Bírósághoz fordul a kormány az EU-Mercosur megállapodás kapcsán
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 13:38
Több ezres gazdatüntetést szerveztek ma Strasbourgban az EU-Mercosur megállapodás ellen. A Fidesz és a Tisza is kifejezték egyet nem értésüket.
Agrár Romániai összefogásban Babis és a magyar tőke
Szakonyi Péter | 2026. január 19. 19:12
Közös céggel kíván áttörést elérni a régió gabonakereskedelmében Andrej Babis cseh miniszterelnök cége – immár magyar partnereivel. A közelmúltban létrejött megállapodás szerint az East Grain SA-n keresztül a cseh Agrofert csoport is részt vett a magyar UBM csoport romániai takarmányipari befektetésének kivásárlásában. Az East Grain az idei évben egymillió tonna gabona kereskedelmét tervezi.
Agrár Életjelek? Óriási gödröt ásott, most kecmereghet ki belőle a traktorpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 08:39
Enyhén növekedett a forgalomba helyezett új erőgépek száma tavaly Magyarországon.
Agrár Feladják a küzdelmet a magyar kisgazdaságok
Szirmai S. Péter | 2026. január 16. 14:46
A nehéz évek után – a borús kilátások hatására is – látványosan csökken a hazai gazdaságok száma. Héjja Csabát, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzőjét és Bognár Istvánt, az üzletág szenior üzletfejlesztési menedzserét a gyorsuló koncentráció várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Újból erőset szólt az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:05
Újabb merényletet lát az európai gazdák ellen a többség által megszavazott EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodásban.
Agrár Befektetők figyelem! Radikális új szabályok a földtörvényben
Szirmai S. Péter | 2026. január 9. 10:31
Felkeltette a befektetők érdeklődését is, hogy a földforgalmi törvény módosításával januártól (egy hónapos aranykalászos tanfolyam után) szinte bárki vásárlóként jelenhet meg a magyar piacon. A szektor krízise miatt azonban egyelőre nem kerül a spekulánsok célkeresztjébe a „magyar föld”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG