2p

A kiskérődzők pestise egyre terjed az országban, ahol a hatóságok rengeteg állat megsemmisítését rendelte el.

Romániában július 17-én mutatták ki először a kiskérődzők pestisét (ppr), az országban eddig 37 aktív fertőző gócot azonosítottak, amelyekben 218 ezer juhot és kecskét öltek le - közölte csütörtökön a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA) az MTI jelentése szerint.

A fertőzés elsősorban a Fekete-tenger partvidékén, Dobrudzsában (főleg Tulcea megyében) terjed, ahol 19 különböző méretű farmon és 19 háztáji gazdaságban jelent meg és több mint 206 ezer állatot érintett, de az ország nyugati részén - a szerb határ közvetlen közelében lévő, a magyar határtól 150 kilométernyire található - Temes megyei Nagyzsámon (Jamu Mare) is észlelték, ahol 12 500 juhot kellett leölni.

A fertőzés romániai megjelenése kapcsán az ANSVSA újratárgyalta a célországokkal a kiskérődzők exportjának feltételeit, így Romániának - a kivitelre szánt állatok fokozott ellenőrzése mellett - további csaknem 73 ezer juhot sikerült exportálni Szaúd-Arábiába és Jordániába a fertőzés igazolása óta.

A kiskérőzdők pestise a juhokat és kecskéket szomorítja
A kiskérőzdők pestise a juhokat és kecskéket szomorítja
Fotó: Wikipédia

Az állategészségügyi szakhatóság közleménye szerint az állatpestis járvány megfékezésében a gazdasági szereplőknek van döntő felelősége, ugyanis a fertőzést csak a beteg állatok terjesztik, a betegség behurcolásának fő kockázata tehát a beteg, vagy a szükséges állategészségügyi okmányokkal nem rendelkező állatok behozatala, a juh- és kecskeállomány szabálytalan adásvétele.

Emberre nem veszélyes

A kiskérődzők pestise emberre nem veszélyes, de az állatok egyik legfertőzőbb betegségének számít. A lázzal, szem- és orrfolyással járó, gyakran az állat pusztulását okozó betegség július első felében tört ki Görögországban.

A román statisztikai hivatal 2023 decemberében 11,7 millióra becsülte az ország juh- és kecskeállományát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Újból erőset szólt az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:05
Újabb merényletet lát az európai gazdák ellen a többség által megszavazott EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodásban.
Agrár Befektetők figyelem! Radikális új szabályok a földtörvényben
Szirmai S. Péter | 2026. január 9. 10:31
Felkeltette a befektetők érdeklődését is, hogy a földforgalmi törvény módosításával januártól (egy hónapos aranykalászos tanfolyam után) szinte bárki vásárlóként jelenhet meg a magyar piacon. A szektor krízise miatt azonban egyelőre nem kerül a spekulánsok célkeresztjébe a „magyar föld”.
Agrár Üzent az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 11:44
Facebook-oldalán Nagy István a Magyar Falu Programra hívta fel a figyelmet.
Agrár Megduplázódott az erdők területe 100 év alatt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 10:38
Az elmúlt több mint 5 évben a legtöbb erdőt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében telepítették.
Agrár Magyar segédlettel napolták el a vitatott agrármegállapodást
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 14:25
Több mint száz magyar gazdálkodó is részt vett a mintegy tízezer fős összeurópai gazdatüntetésen csütörtökön Brüsszelben – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel.
Agrár Fű alatt még egy pofonba beleszaladt az Európai Bizottság péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:28
Nem írták alá a kulcsfontosságú megállapodást. Brazília bekeményít, sokáig már nem lehet halasztgatni.
Agrár Kiakadtak a gazdák – jövőre a műtrágya után is szén-dioxid-adót kell fizetni
Szirmai S. Péter | 2025. december 10. 18:47
Január 1-től az Európai Unióba importált műtrágyák után is fizetni kell az EU szén-dioxid-kibocsátás kiigazítási mechanizmusa (CBAM) alapján a kezdetben 10-20 százalékos, de 2030-ig meredeken emelkedő szén-dioxid-adót. Az uniós gazdaszervezetek közösen tiltakoztak a termelőket ellehetetlenítő intézkedés ellen, és kárenyhítést követelnek. Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnökét az új adó várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Készítse fel autóját a téli hidegre és indító akkumulátor teszteléssel kerülje el a kellemetlen meglepetéseket
Márkázott tartalom | 2025. december 7. 17:17
Ahogy az ősz beköszönt, a reggelek egyre hűvösebbé válnak, és nemcsak a melegebb öltözet kerül előtérbe, hanem ideje odafigyelni az autók akkumulátoraira is. Amikor a hőmérséklet csökken, könnyen kiderülhet, hogy az autó akkumulátora hogyan viseli a téli időjárást.
Agrár Megvannak az idei év legjobb magyar mézei
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 09:31
A XVI. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon szombaton hirdették ki a fajtamézek versenyének eredményét és az idei év legjobb magyar mézét.
Agrár Ezért változhat a tej ára Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 16:36
Az elmúlt hónapokban árcsökkenés vette kezdetét a globális vajpiacon, de mi történik a tejjel?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG