3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Közös céggel kíván áttörést elérni a régió gabonakereskedelmében Andrej Babis cseh miniszterelnök cége – immár magyar partnereivel. A közelmúltban létrejött megállapodás szerint az East Grain SA-n keresztül a cseh Agrofert csoport is részt vett a magyar UBM csoport romániai takarmányipari befektetésének kivásárlásában. Az East Grain az idei évben egymillió tonna gabona kereskedelmét tervezi.

Jelentős megállapodást kötöttek tavaly decemberben egy magyar agráripari nagyvállalat romániai cégei és az Agrofert. Az UBM agrárcsoport ottani leányában – ez a Protena, korábbi nevén UBM Feed Romania – ugyanis az East Grain SA-n keresztül tulajdonrészt szerzett az Agrofert – ez utóbbi Andrej Babis cégcsoportja. (Ez utóbbi már eddig is jelentős regionális agrárvállalkozásnak számított.)

A megállapodás értelmében az egykori UBM cégben 50 százalékos tulajdonrészt szerzett az Agrofert az East Grain cégcsoport révén – a cég másik 50 százalékos részvénypakettjét az ismert hazai agrárvállalkozó, Kerezsi Miklós birtokolja. 

A tranzakció értékét nem hozták nyilvánosságra, az erre irányuló kérdésünket az UBM elhárította.

Az adásvétel előzménye, hogy a gabona-nagykereskedelemben érdekelt East Grain S.A-ban tulajdonosi átrendeződés történt: 2023 októberében az Agrofert 65 százalékos részesedést szerzett a cégben. A kisebbségi részvénycsomag tulajdonosa Kerezsi Miklós –aki a 2025-ös 100 Leggazdagabb magyar című kiadvány regionális listáján is megtalálható – és a társaság menedzsmentje.

Az UBM csoport a hazai agrárszektor jelentős vállalkozása, amely Magyarországon és Románián kívül Ázsiában  is aktív. Az UBM 2025 nyarán jelentette be, hogy két leányvállalatot – az UBM Feed Kazakhstan Zrt.-t és az UBM Grain Zrt.-t – hozott létre Kazahsztánban.

Az immár cseh-magyar gabonakereskedelmi cég elsődleges célja a román mellett a szerb piac, de az Agrofert hálózatába csatlakozva az egész közép- és kelet-európai agrárpiacon kíván aktívan megjelenni. 

Kerezsi és cége, a Hodler Capital évek óta üzleti kapcsolatban áll az UBM cégcsoporttal. A Protenában Kerezsi két érdekeltsége, az East Grain Group és a Poultry Investment SA is részesedéssel rendelkezik. Ez utóbbi integrált baromfi- és takarmányellátási láncokban is benne van, befektetőtársa az ottani illetőségű Oprea család.

Az elsődleges cél a román mellett a szerb piac, de az Agrofert hálózatába csatlakozva az egész közép-és kelet-európai agrárpiacon megjelennének
Az elsődleges cél a román mellett a szerb piac, de az Agrofert hálózatába csatlakozva az egész közép-és kelet-európai agrárpiacon megjelennének
Fotó: UBM

A Protena az egyik legnagyobb romániai takarmánygyártó cégnek számít, amely 2025-ben 332 millió lej (jelenlegi árfolyamon megközelítőleg 68 millió euró) árbevétel mellett 18 millió lej bruttó nyereséget „termelt”.

Az Andrej Babis agrárérdekeltségeit összefogó Agrofert Közép-Európa egyik legnagyobb agro-élelmiszeripari csoportja, évi 8,6 milliárd eurós forgalommal. Az egykori UBM cégbe való megjelenés nem csupán a gabonakereskedelemben de a takarmánygyártásban is  előrelépést jelenthet a cseh agráróriásnak – és magyar partnerének is. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Életjelek? Óriási gödröt ásott, most kecmereghet ki belőle a traktorpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 08:39
Enyhén növekedett a forgalomba helyezett új erőgépek száma tavaly Magyarországon.
Agrár Feladják a küzdelmet a magyar kisgazdaságok
Szirmai S. Péter | 2026. január 16. 14:46
A nehéz évek után – a borús kilátások hatására is – látványosan csökken a hazai gazdaságok száma. Héjja Csabát, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzőjét és Bognár Istvánt, az üzletág szenior üzletfejlesztési menedzserét a gyorsuló koncentráció várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Újból erőset szólt az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:05
Újabb merényletet lát az európai gazdák ellen a többség által megszavazott EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodásban.
Agrár Befektetők figyelem! Radikális új szabályok a földtörvényben
Szirmai S. Péter | 2026. január 9. 10:31
Felkeltette a befektetők érdeklődését is, hogy a földforgalmi törvény módosításával januártól (egy hónapos aranykalászos tanfolyam után) szinte bárki vásárlóként jelenhet meg a magyar piacon. A szektor krízise miatt azonban egyelőre nem kerül a spekulánsok célkeresztjébe a „magyar föld”.
Agrár Üzent az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 11:44
Facebook-oldalán Nagy István a Magyar Falu Programra hívta fel a figyelmet.
Agrár Megduplázódott az erdők területe 100 év alatt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 10:38
Az elmúlt több mint 5 évben a legtöbb erdőt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében telepítették.
Agrár Magyar segédlettel napolták el a vitatott agrármegállapodást
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 14:25
Több mint száz magyar gazdálkodó is részt vett a mintegy tízezer fős összeurópai gazdatüntetésen csütörtökön Brüsszelben – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel.
Agrár Fű alatt még egy pofonba beleszaladt az Európai Bizottság péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:28
Nem írták alá a kulcsfontosságú megállapodást. Brazília bekeményít, sokáig már nem lehet halasztgatni.
Agrár Kiakadtak a gazdák – jövőre a műtrágya után is szén-dioxid-adót kell fizetni
Szirmai S. Péter | 2025. december 10. 18:47
Január 1-től az Európai Unióba importált műtrágyák után is fizetni kell az EU szén-dioxid-kibocsátás kiigazítási mechanizmusa (CBAM) alapján a kezdetben 10-20 százalékos, de 2030-ig meredeken emelkedő szén-dioxid-adót. Az uniós gazdaszervezetek közösen tiltakoztak a termelőket ellehetetlenítő intézkedés ellen, és kárenyhítést követelnek. Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnökét az új adó várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Készítse fel autóját a téli hidegre és indító akkumulátor teszteléssel kerülje el a kellemetlen meglepetéseket
Márkázott tartalom | 2025. december 7. 17:17
Ahogy az ősz beköszönt, a reggelek egyre hűvösebbé válnak, és nemcsak a melegebb öltözet kerül előtérbe, hanem ideje odafigyelni az autók akkumulátoraira is. Amikor a hőmérséklet csökken, könnyen kiderülhet, hogy az autó akkumulátora hogyan viseli a téli időjárást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG