1p
2012-ben az építőipar termelése 5,9 százalékkal, decemberben 3,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az év egészében mind az épületek (7,6 százalék), mind az egyéb építmények (4 százalék) építése csökkent. Ugyanakkor az építőipari vállalkozások 14,7 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint 2011-ben.

December hónapban a munkanaptényezővel kiigazított adat 3,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, míg a szezonálisan kiigazított volumen index 3,4 százalékkal volt magasabb - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Decemberben a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületek építése kicsit (0,2 százalék) magasabb volt az előző évi alacsony bázisnál, az egyéb építményeké (utak, vasutak, vezetékek) viszont 6,5 százalékkal csökkent. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 7,1, az egyéb építményeké fél százalékkal meghaladta az előző havit.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 12,7 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények ágazat termelése 15,8 százalékkal csökkent, amiben az előző évi, közműépítések okozta magas bázisnak is szerepe volt. Ugyanakkor az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 9,8 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest.

Az új szerződések volumene nőtt

A 2012 decemberében kötött új szerződések volumene 6 százalékkal magasabb volt az egy évvel azelőttinél. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene a 2011. decemberihez viszonyítva 4,4 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésére kötötteké viszont 15,5 százalékkal emelkedett.

Az építőipari vállalkozások 2012. december végi szerződésállományának volumene 25,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist. Ezen belül a két építményfőcsoport állománya ellentétesen alakult: az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 21,7 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 53 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Az építőipar termelői árai 2012. IV. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,6 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 0,4, az egyéb építmények építése ágazatban 2, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban pedig 2,1 százalékkal nőttek az árak. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 1,9 és 4,2 százalék között szóródott. Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,3 százalékkal voltak magasabbak. 2012-ben az árak átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek 2011-hez képest.

Az építőipar visszaesése 2012-ben is folytatódott, a termelés 5,9  százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent. Az év egészében az építőipari vállalkozások 14,7 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint 2011-ben. Az építőipar termelői árai 2012-ben átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek 2011-hez képest.

2012-ben a két építményfőcsoport közül az épületek építése 7,6 százalékkal, az egyéb építményeké 4 százalékkal csökkent. Az épületek építésének visszaesését továbbra is a lakásépítések csökkenése és a nagyberuházások hiánya okozta. Az egyéb építmények építése kisebb mértékben csökkent, mivel a közműépítések 8,5 százalékos mérséklődését az út- és vasútépítő vállalkozások termelésének emelkedése nagyrészt ellensúlyozta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A befektetők paradicsoma a magyar tenger partján
Vámosi Ágoston | 2026. március 25. 18:58
Új lakások százai várják a vásárlókat Siófokon, ám a pesti belvárost idéző árakon. Ráadásul az Otthon Starttal próbálkozókat szűk kínálat fogadja, és az albérletárak is felveszik a versenyt sok fővárosi kerülettel. A nagyobb tőkével rendelkezők akár naponta számolhatnak egy havi albérlet hozamával.
Ingatlan Megtudtuk, mennyire szállhatnak el az építési költségek az iráni háború miatt
Imre Lőrinc | 2026. március 25. 12:41
Bár az állami beruházások még mindig hiányoznak, mégis enyhén emelkedett az építőipari szakemberhiány Magyarországon. Miként a szakipari munkák átlagos díja is feljebb ment. Itt azonban óriási különbségeket látni: több mint 3500 forintos eltérés van az ország legdrágább és legolcsóbb vármegyéjének munkabérei között. A szakemberek többsége idén is árat emelne, az iráni háború miatt pedig további drágulás várható.
Ingatlan Hamarosan nyomuk sem marad a 2022-ben bezárt postáknak
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:05
A nemzeti vagyonkezelő árverési oldalán bukkantak fel tömegesen a spórolási indokkal bezárt postahivatalok épületei.
Ingatlan Nyeregbe kerültek a vevők a lakáspiacon, de a helyzet most gyorsan megváltozhat
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 11:45
Tavaly év végére kifutott a szeptemberben indult Otthon Start hitelprogram első rohama, így kicsit hűlt a lakáspiac. Ezzel párhuzamosan természetes jelenség volt, hogy nőtt az alku tere, átlagosan majdnem 6 százalékot tudtak faragni az irányárból a vásárlók – derül ki az OTP Ingatlanpont friss adataiból. A legkevesebbet továbbra is Budapesten lehetett alkudni. 
Ingatlan 2,6 milliárd forintért eladták a Szőlő utcai javítóintézetet
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 11:30
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő villámgyorsan elárverezte az épületet.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Van egy megyeszékhely, ahol bőven megéri felújítani
Vámosi Ágoston | 2026. március 18. 18:59
Hiába csökken Győr népessége, Pécsé gyorsabban fogy: hamarosan a Duna menti megyeszékhely lehet a Dunántúl legnagyobb városa. A déli részen már az agglomeráció is kialakult, a Belvárosban és környékén pedig hangzatos nevű lakóparkokat adnak át a jövő évben. A használt lakásoknál és házaknál is érdemi különbség látható a felújított és a felújítandó ingatlanok árai között: a felújított lakások akár 10-15 millió forinttal is többet érhetnek a piacon.
Ingatlan 30 kilométeres sáv után ér véget az agglomerációs álom
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 10:58
A kiköltözési hullám nem állt meg és egyértelműen a nagyvárosok 25-30 kilométeres vonzáskörzetére koncentrálódik.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Soroksáron még a négyszobás családi házak is megfizethetők
Vámosi Ágoston | 2026. március 11. 18:29
Budapest második legnagyobb kerületét a legolcsóbbak között tartják számon, de az újlakás-piacot nézve ez már nem teljesen igaz. Soroksár-Újtelepen több lakópark is épül, ahol a háromszobás lakásokat 100 millió forintért hirdetik. A Budapest-Belgrád vasútvonal ugyan áthalad a kerületen, de a lakók többsége számára ez nem megoldás, inkább a H6-os HÉV felújítása növelhetné az ingatlanok értékét.
Ingatlan Lassulhat az ingatlanok áremelkedése, de vannak kivételek
Vámosi Ágoston | 2026. március 11. 15:54
Jelentősen lassulhat az ingatlanárak emelkedése a következő hónapokban, erről beszéltek a szakértők az OTP Ingatlanpont tájékoztatóján. Az új lakásfejlesztések döntő többsége egyelőre nem fér bele az Otthon Start program kereteibe, de a következő években ez változhat. Az ingatlan-befektetés megtérülése jelenleg nagyon alacsony, ezért inkább a saját részre vásárlók uralják a piacot, de a nagyvárosokban és a kiemelt beruházásoknál nem lehet alkudni a hirdetési árból.
Ingatlan Befékezett a lakáspiac, ennek végre a vevők is örülhetnek
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:00
Budapesten újra lakásárcsökkenést hozott a február, havi szinten. Országosan pedig mérséklődött a drágulás üteme – közölte az ingatlan.com.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG