1p
KKV
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 50,2. gállt a feldolgozóipar májusban és júniusban tapasztalt enyhe összehúzódása
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 50,2. Megállt a feldolgozóipar májusban és júniusban tapasztalt enyhe összehúzódása, és július és augusztus után tovább bővült a feldolgozóipar, noha ennek üteme már nagyon lelassult - tudtuk meg a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) havonta megjelenő Üzleti Jelentések c. kiadványából.

A szezonálisan kiigazított index az idei kilenc hónapból hétszer jelzett növekedést, és a két összehúzódó hónapban alig maradt az index értéke el az 50,0 ponttól – a későbbi szezonális kiigazítások fényében még ez is változhat. A szeptember havi index 1,7 százalékponttal alacsonyabb az augusztusi értéknél (51,9). Szeptember általában kedvező hónap volt a korábbi években, csak 1998-ban, 2001-ben, 2004-ben, 2008-ban és 2009-ben volt 50,0 pont alatt az index értéke, de azokban az években sem sokkal. A nyers BMI érték emelkedett augusztushoz képest.

Szeptemberben négy kivétellel a többi részindex pozitív tartományban tartózkodott, de az indexértékek többsége csökkent augusztushoz képest (csak a beszerzési mennyiség, a beszerzési árak, a szállítási átfutási idő és az import indexei mutattak növekedést). Az augusztusi csökkenés után további 0,6 százalékponttal lett alacsonyabb az új megrendelések indexe (53,7), és ezzel már kilencedik hónapja mutatja a rendelésállomány növekedését.

A beszerzési mennyiség indexe (53,3) nőtt (2,6 százalékponttal) augusztushoz képest. A termelési mennyiség indexének (52,3) folyó havi értéke 3,0 százalékponttal kisebb az előző hónaphoz viszonyítva. A beszerzési árak indexe (71,4) ezúttal enyhén növekedett augusztushoz képest, és továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal.



A trend a szezonális kiigazításnak köszönhetően immár tizenhatodik hónapja tart. A szállítási átfutási idő indexe (45,1) némileg javult, értéke 0,1 százalékponttal magasabb az augusztusinál, és az átfutási idők kisebb mértékű hosszabodására utal. Szeptemberben a korábbi növekedés után hirtelen csökkenni kezdett a vásárolt készletek mennyisége. A késztermékkészletek alacsonyabbak lettek az elmúlt hónapban.

A vásárolt készletek szintje (46,2) szeptemberben az előző hónapinál 4,1 százalékponttal alacsonyabb. A késztermékkészletek indexe (43,4) 5,7 százalékponttal lett kisebb, és ezzel a készletmennyiség rendkívül erősebb csökkenésére utal. A külpiaci mutatók augusztushoz képest vegyesen alakultak. Az importindex (53,0) 1,3 százalékponttal lett magasabb, és továbbra is növekedést jelez.

Az elmúlt hónapban még erős ütemben növekvő exportindex értéke (54,4) ezúttal lezuhant, és 8,3 százalékponttal lett kisebb, bár továbbra is az export növekedésére utalva. A foglalkoztatási index (48,5) kilenc hónap folyamatos bővülés után a foglalkoztatotti létszám csökkenését jelzi a feldolgozóiparban, és a múlt havihoz képest 2,3 százalékponttal alacsonyabb lett az értéke.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: KKV

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Elárultak egy kellemes hírt a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:34
Egyszerűbb lett a feltételek teljesítése. 
KKV Zuhog a pénzeső: még több magyar cégnek jut támogatás
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:15
Már több mint 1300 cég örülhetett.
KKV Még mindig lehet pályázni elektromos autó vásárlására
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:55
Több, mint 6 ezer támogatási szerződést írtak alá eddig, a 30 milliárdos keretből 26,8 milliárd forintot ítéltek oda. 
KKV Nagy Mártonék megnyitották a pénzesőt: a cégek sorban állnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 16:17
Érkeznek a támogatások, tartják a markukat a cégek.
KKV Megnyitották a pénzcsapot, jó hírt kaptak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 14:21
Megnyílt a lehetőség.
KKV Itt egy lehetőség, ami még jól jöhet a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:32
Két új termék.
KKV Aggasztó számokat találtunk: bajban vannak a magyar cégek
Kollár Dóra | 2025. április 30. 05:59
A kiberbűnözés alapvetően a modern kor jelensége, a dübörgő digitalizáció miatt minden eddiginél többen lesnek a gyanútlan felhasználókra az interneten. A támadók azonban nemcsak a magánszemélyeket, hanem a cégeket is támadják.
KKV Megnyílt út a magyar cégek előtt: könnyebben elérhetők az uniós hitelek
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:04
Tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára, egyre többen használják ki a lehetőséget.
KKV Milliókat is megspórolhat, aki jókor észbe kap
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 10:08
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG