1p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KKV
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke: 49,5. 2010 júliusa és 2011 júliusa között folyamatosan bővült a feldolgozóipar, de az azóta eltelt hónapokban csak hatszor történt hasonló, amire a válság kitörése óta nem volt példa. A mostani érték az idei harmadik szűkülő hónap, és csak a második legmagasabb ezek közül, egyedül az áprilisi 47,0 pontos csökkenésre utaló értéket múlja felül.

Az augusztus havi index 2,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusi értéknél (51,8). Augusztus összességében az átlagnál némileg erősebb hónap volt a korábbi években, a hosszú távú júliusi átlag 1996 óta (52,1) felülmúlja az e hónapban mért értéket.

Nézzük külön-külön a BMI-index egyes komponenseit.

A termelési mennyiség indexe csökkent júliusi értékéhez képest, de így is zsinórban negyedik hónapja jelzi a termelt mennyiség emelkedését. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 15 évben tízszer volt nagyobb az index értéke augusztusban.

Az új rendelések indexe tovább csökkent, és a mostani a negyedik legalacsonyabb augusztusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így már negyedszer csökkent az idei évben, és hatodszorra az elmúlt tizenegy hónapban. Ilyen mintázatra utoljára 2009 közepén volt példa.

Az augusztusi szállítási átfutási idő ideje rövidebb lett júliushoz képest, de az ütem enyhe. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a hatodik legmagasabb érték 1995 óta, majdnem megegyezve a 2009. év ilyenkori értékével. Az index értéke harminchat hónapból harmincnégyszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

A vásárolt készletek csökkenni kezdtek a 2012 június és július között tapasztalt növekedést követően, negyedszer az idei évben. Az idei augusztusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján bőven átlag alatti, és a harmadik legalacsonyabb. 2010-ben hét hónapban jelzett csökkenést az index, 2011-ben az arány hat-hat lett, 2012-ben egyelőre négy-négy az állás.

2011 októberében csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, ami novemberben és decemberben is folytatódott. Januárban azonban a foglalkoztatottsági index értéke emelkedett, és 50,0 pont fölé került. Ez a hat hónapos trend szakadt most meg végleg, az index csökkenést jelzett júliusban és augusztusban is. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a hetedik legmagasabb 1995 óta, és némileg az 1995 óta mért hosszú távú átlag felett van. 

Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei

•    A beszerzési mennyiség indexe csökkent júliusi értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség enyhébb csökkenését is jelzi. A mostani érték éppen csak alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, és a harmadik legalacsonyabb augusztusi adat. A beszerzett mennyiség legalább öt hónapon át tartó emelkedésére hét hónap alatt utoljára 2011 júniusa és 2011 szeptembere között volt példa.

•    A beszerzési árak esetében az árak növekedésének üteme mérséklődött, de ezzel együtt is a beszerzési árak már harmincadik hónapja növekednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legalacsonyabb augusztusi ütem.

•    A késztermékkészletek szintje augusztusban alacsonyabb lett. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a negyedik legalacsonyabb 1995 óta, és átlag alatti havi adatnak mondható – még úgy is, ha figyelembe vesszük az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, mely a késztermékkészletek szintjének enyhe csökkenő trendjét mutatja. A mutató 2010 júniusa óta 50,0 pont alatt tartózkodott, a 2011 márciusi-áprilisi növekedés ezt a 9 hónapos trendet szakította meg, hogy azóta ingázzon 50,0 pont körül.

•    A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent júliushoz képest, de zsinórban hetedszer jelzi az import mennyiségének növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében is kedvezőtlenebb folyamatról beszélhetünk. Az index értéke erősebben csökkent az előző hónaphoz képest, de éppen megmaradt 50,0 pont fölött az index. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az idei áprilisi érték 50,0 pont lett, így az index értéke 39 hónapja nem csökkent.

•    Néhány különböző termék kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Ezek a következők voltak: ipari szalonna, császárszalonna, liszt, gabona, élőállat, sertés, műanyag alkatrészek. Hiányt inkább elszórtan jeleztek mindenféle területekről (pl. kukorica, acélcső, hexaklorofén, faalapanyag, élőállat, kéreg, vasanyag, speciális hidraulikus munkahenger). Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be kálisó, alumínium, nyersvas és csomagolóanyag esetében.




LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Megnyitották a pénzcsapot, jó hírt kaptak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 14:21
Megnyílt a lehetőség.
KKV Itt egy lehetőség, ami még jól jöhet a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:32
Két új termék.
KKV Aggasztó számokat találtunk: bajban vannak a magyar cégek
Kollár Dóra | 2025. április 30. 05:59
A kiberbűnözés alapvetően a modern kor jelensége, a dübörgő digitalizáció miatt minden eddiginél többen lesnek a gyanútlan felhasználókra az interneten. A támadók azonban nemcsak a magánszemélyeket, hanem a cégeket is támadják.
KKV Megnyílt út a magyar cégek előtt: könnyebben elérhetők az uniós hitelek
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:04
Tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára, egyre többen használják ki a lehetőséget.
KKV Milliókat is megspórolhat, aki jókor észbe kap
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 10:08
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
A vidék hírei
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG