3p

A koronavírus óriási bevétel-kiesést okozott a fővárosnak, ez ahhoz vezethet, hogy nem fogják tudni megvalósítani Karácsony Gergely fejlesztési ígéreteit.

Az adóbevétel-kiesések és elvonások miatt júniusban 65 milliárd forintot zárolt a Fővárosi Önkormányzat, írja a 24.hu egy általuk megismert dokumentumra hivatkozva.

A szöveg szerint ezért csúszhatnak régóta felújítandó terek rekonstrukciói, útfelújítások, közlekedési beruházások, zöldterület-fejlesztések és még egy sor más dolog, amit Karácsony megígért a programjában.

Hogy pontosan mely tételeket kell elhalasztani, az a cikk szerint csak októberben derül ki, mert a helyi iparűzési adó (hipa) előlegét szeptember 30-áig kell befizetni, és csak ezután látják majd a Fővárosi Önkormányzatnál, mekkora lyukat ütött a koronavírus a város költségvetésén. A 65 milliárdot ezért Karácsonyék október 15-ig zárolták, abban a hónapban dönthet a közgyűlés arról, hogy mire jut forrás és mire nem.

A Lánchíd 11,8 milliárd forintos felújítása is szerepel azon projektek listáján, melyeket a főváros kénytelen lehet elcsúsztatni. A további tételek:

  • A Városháza-rekonstrukció első ütemére (elektromos munkák, rendeltetésszerű használathoz elengedhetetlen felújítások, Madách téri homlokzat) 1 milliárd forint jutott volna. Ennek zárolása azért fájó Karácsonyéknak, mert a Városháza parkolója helyére közparkot ígértek, de amíg a homlokzat nem újul meg, addig minden marad a régiben.
  • A Fővárosi Önkormányzat intézményeinek energetikai korszerűsítésére szánt 1,2 milliárd forintot is befagyasztották.
  • Zárolták a Széna tér felújítására címkézett 787 millió forintot, illetve a Blaha Lujza térre szánt 100 millió forintot is. A Széna teret, úgy néz ki, mégis felújítják: a következő közgyűlésen lesz téma, viszont a 24 úgy tudja, sokkal kisebb műszaki tartalomról szól majd az előterjesztés, és a kivitelező a II. kerület lesz. A Blaha felújítására igény van, a pénz egyelőre kérdéses.
  • Az út- és hídfelújítások keretéből szintén zároltak 2 milliárd forintot, a forgalomtechnikai felújításokéból pedig 756 milliót. Ez menne arra, hogy a forgalomcsillapítási terveket megvalósítsák.
  • A kerékpártárolókra szánt 300 millió sorsa is bizonytalan.
  • Szintén fájó pont Karácsony programját ismerve, hogy a klímavédelmi és zöldterület-fejlesztési feladatokra szánt források közül 470 millió forintot jegelnek egyelőre.
  • A 3-as villamos Árpád-hídig való meghosszabbításának tervezése kérdőjelesé vált, ahogy az 1-es villamos pályafelújítása is (erre 375 millió forint szerepel a tervekben).
  • A közlekedésfejlesztési feladatok tartalékkerete is zár alá került javarészt: 7,8 milliárd forintot fagyasztottak be innen. 8,9 milliárdot pedig abból a keretből zároltak, ami a fővárosi önrész lett volna a kormánnyal közös fejlesztésekben. Emellett a költségvetés általános tartalékát is befagyasztották (ez 9,3 milliárd forint), ahogy a víziközmű-fejlesztés tartalékkeretét is.
  • 142 millió forintot zároltak az ünnepekre, rendezvényekre szánt keretből,
  • 562 milliót a kultúra- és sporttámogatási keretből,
  • a színházi céltartalék 609 milliója mellett a 132 milliós színházi keretet is zárolták,
  • csakúgy mint a civil pályázatok 150 milliós keretét
  • és a bűnmegelőzési céltartalék 115 millió forintját.

Ezek csak a lista főbb tételei, más, kisebb költségvetésű projektek fedezete is zár alá került.

(24.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Immár tény: ennyi lesz a minimálbér és a garantált bérminimum 2026-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 10:12
Ez is benne van a legfrissebb, kedden késő este megjelent Magyar Közlönyben.
Közérdekű Új program indul az egyetemisták számára
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:35
Ezt Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint fiatalokért felelős államtitkára jelentette be.
Közérdekű Érkezik a dupla családi adókedvezmény, mutatjuk, hogyan
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 14:30
A 2025 év eleji összeghez képest jövőre megduplázódik a családi kedvezményként igénybe vehető összeg: 2026. január 1-től egy gyerek után már havonta nettó 20 ezer, két gyermek esetében gyermekenként 40 ezer, három vagy több gyermeknél pedig gyermekenként 66 ezer forint jár a családoknak. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak után jövőre pedig már havi nettó 20 ezer forint kedvezmény vehető igénybe.
Közérdekű Ezt érte el a hétfői kamionos tüntetés, megszólalt a főszervező
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 14:15
Orosz Tibor Facebook oldalán értékelte a megmozdulást és annak eredményeit.
Közérdekű Az év legsötétebb napja után jön a fordulat
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 11:05
December 21-e a téli napforduló napja, vagyis ezen a napon a legrövidebb a nappal és a leghosszabb az éjszaka.
Közérdekű Magyar Péter vagy Orbán Viktor? Megvan, ezúttal kinek a javára billent a mérleg
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 08:20
Új közvélemény-kutatás adatai érkeztek. 
Közérdekű Tavasztól még jobban felpezsdül a Budapest-Peking vonal
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:45
Szijjártó Péter bejelentése szerint az Air China tavasztól a jelenlegi heti négy helyett naponta indít járatot Budapest és Peking között.
Közérdekű Magyar halottja is van az ausztrál terrortámadásnak
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 10:40
Összesen 15 ember vesztette életét a vasárnapi merényletben.
Közérdekű Tartja az előnyét a Tisza a Fidesz előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 10:00
Az IDEA Intézet december elején lezárt, országos reprezentatív felmérése szerint december elején továbbra is a felnőttek bő harmada szavazott volna a Tisza Pártra egy „most vasárnap” sorra kerülő parlamenti választáson, miközben a Fidesz-KDNP-t több mint egynegyedük támogatta volna.
Közérdekű Síelni menne? Ennyiért köthet most biztosítást
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 09:45
Az idei szezonban naponta és személyenként átlagosan 870 forint körül alakul a síbiztosítás díja, ami mintegy 3 százalékkal haladja majd meg az előző szezon 845 forintos átlagát – jelzi előre az Insura.hu az aktuális utasbiztosítási módozatok és az eddigi, előzetesen megkötött szerződések ismeretében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG