3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Gyorsabbá és egyszerűbbé válik a vámeljárás, megszűnik a szén-dioxid-kvóta-adó, a visszafizetési kérelmeket még 90 napig lehet benyújtani a NAV-hoz.

Az áfabevallásban a befogadott számlákról történő adatszolgáltatás szabályai nem változnak: a vállalkozások 2026. július 1-jét követően is a június 30-án hatályos előírások szerint teljesíthetik adatszolgáltatási kötelezettségüket. Így a befogadott számlák esetében nem kell adómértékenként külön feltüntetni a levonásba helyezett adóalapot és adóösszeget. Ezzel együtt tavaly július 1-je óta benyújtható bővebb tartalommal is az áfabevallás, vagyis a ’65 jelű bevallás összesítő jelentésében a ténylegesen levonásba helyezett adóösszegek elkülönítve is feltüntethetők: az 5, 18, valamint 27 százalékos adómérték, illetve az arányosítással érintett adóösszeg. Annak ellenére, hogy nem kötelező a bővített adattartamú áfabevallást használni, megéri ezt a módszert választani, ugyanis a levonásba helyezett számlák részletesebb adatainak feltüntetésével elkerülhető az adategyeztetési eljárás.

Több céget is érintő, kedvező változás, hogy a NAV az adózó kérelmére visszafizeti a korábban megfizetett szén-dioxid-kvóta-adót és annak – a jegybanki alapkamat két százalékponttal növelt mértékű - kamatait. A szén-dioxid-kvóta-adóval érintett cégeknek érdemes figyelni a határidőkre, mert a visszaigénylési kérelmet mától számított 90 napig lehet benyújtani. Ez a határidő jogvesztő, vagyis igazolási kérelemmel sem pótolható.

A kiskereskedelmi adóban is hatályba lép egy kedvező változás: megszűnik az adó hatályba lépését követő szétválás, kiválás vagy eszközátadás során kapcsolt vállalkozási viszonyba került adózók árbevétel-összeszámítási kötelezettsége. Az új szabályt már a 2026-os adóévtől sem kell alkalmazni – tájékoztatott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Az elektronikusan benyújtott vámáru-nyilatkozatoknál lehetővé válik az automatizált döntéshozatal. A pénzügyőri beavatkozás nélküli szervezeti aláírás alkalmazásával még gyorsabbá, biztonságosabbá és gördülékenyebbé válhat a vámeljárás – írja közleményében az adóhivatal.

Az adórendszer egyszerűbbé válik, egyre kevesebb adófajtával számolhatunk

Elsőként a szén-dioxid-kvóta-adó kerül ki végérvényesen a magyar adórendszerből: a ma hatályba lépett módosítás eredményeként visszamenőlegesen szűnik meg, ezért a korábban befizetett adó – az időben benyújtott kérelmük alapján – a cégeknek visszajár. A könnyítések folytatódnak, 2027. január 1-től további három adófajta szűnik meg: a bevándorlási különadó, valamint az önkormányzatoknak fizetendő települési adó és az ebrendészeti hozzájárulás.

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv, egyes kormányprogrampontok és kormányhatározat végrehajtása érdekében szükséges adóintézkedésekről, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2026. évi XXXV. törvény a tegnapi Magyar Közlönyben érhető el. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Trónfosztás a Balatonon
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 06:14
Fordulatos, izgalmas 13 óra 27 perces vitorlázást követően az RSM katamarán szelte át elsőként a célvonalat az 58. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjon, elhódítva ezzel az abszolút kategória leggyorsabb hajónak járó trófeát. Ezzel lezárult a Raiffeisen Audi Fifty-Fifty éveken át tartó egyeduralma, a címvédő és Kékszalag rekorder katamarán hatalmas hajrával a harmadik helyet szerezte meg. Másodikként a legendás, 13-szoros Kékszalag-győztes Litkey Farkas futott be a Process Solutions fedélzetén.
Közérdekű Nehéz napok jönnek: a következő 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 14:24
A miniszterelnök délelőtt már beszélt arról, hogy ez megtörténhet. 
Közérdekű Európa az erdőtüzek szorításában: a szakértő szerint nincsenek „mágikus megoldások”
Sipos Ildikó | 2026. július 29. 18:37
Ismét égnek az erdők Délnyugat-Franciaországban, erdőtűz pusztít egy népszerű görögországi turistaparadicsomban is. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató szerint a katasztrófák oka egyértelműen az éghajlatváltozás, amely “annyira rohan előre, hogy rövid távon nem tudunk beavatkozni”. Lapunknak nyilatkozva egyúttal globális és egyéni szintű lépéseket sürgetett. Arról is beszélt, hogy ne a tengerparti nyaralás legyen a menő, inkább tegyünk ki egy egyszerű buszos utazást háttérképnek a Facebookra.
Közérdekű Tragikus a vízhiány a Velencei-tónál: a halállomány 80 százaléka elpusztult
Sipos Ildikó | 2026. július 29. 11:16
Naponta átlagosan egy centiméterrel apad a Balaton és a Velencei-tó vízszintje, menteni kell a halakat. 
Közérdekű Íme: megjelentek a hivatalos részletek a vagyonvisszaszerzési hivatalról
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 06:47
Különleges jogállású lesz az új szervezet.
Közérdekű Kapitány István sem hagyta szó nélkül, hogy csökkentették a paksi atomerőmű teljesítményét
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 13:20
Biztonságban van Magyarország energiaellátása – írta a gazdasági és energetikai miniszter Facebook-oldalán kedden, azt követően, hogy a Duna alacsony vízállása miatt csökkentették a paksi atomerőmű teljesítményét.
Közérdekű A nap képe: ő lett az új alkotmánybíró, döntött az Országgyűlés
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 16:41
Sonnevend Pál, a Tisza-frakció jelöltje lett az új alkotmánybíró. 
Közérdekű Telex: magyar egyetemistákat cserkészhet be az orosz titkosszolgálat
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 12:44
Hálózatépítésben utazhat az orosz állami gépezet, melyben a magyar hallgatók az eszközük.
Közérdekű Visszaesett Magyar Péter pártja – megbosszulta magát a sietség
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 07:51
Ilyen még nem volt – derül ki egy frissen közölt kutatásból.
Közérdekű Schiffer Andrást jelöli alkotmánybírónak a Mi Hazánk – Magyar Péter máris reagált  
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 21:01
Schiffer András ügyvéd, politikus jelölését alkotmánybírónak vasárnap késő délután jelentette be az X-en Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG