2p

Bár a Tisza az április 12-i országgyűlési választásokon kétharmados többséget szerzett, a kormányalakításra még heteket kell várni. Az Orbán-kormány leköszön, egy ideig ügyvezető funkciót lát el, miközben május 13-ig rendkívüli jogrend van érvényben.

Magyarország Alaptörvénye szerint a kormány a megbízatásának megszűnésétől az új kabinet megalakulásáig ügyvezető kormányként gyakorolja a hatáskörét. Azonban a leköszönő kormány mandátumának a vége formálisan nem a választások eredményéhez, hanem az új kormány megalakításának folyamatához köthető.

Ennek egyik első, leglátványosabb és legfontosabb lépése az újonnan megválasztott Országgyűlés alakuló ülése, amelyet a köztársasági elnök hív össze. Méghozzá a törvények szerint legkésőbb 30 nappal a választást követően – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu.

Az új országgyűlés alakuló ülését 30 nappal a választásokat követően kell legkésőbb összehívnia a köztársasági elnöknek
Az új országgyűlés alakuló ülését 30 nappal a választásokat követően kell legkésőbb összehívnia a köztársasági elnöknek
Fotó: MTI

A legutóbbi, 2022-es országgyűlési választásokat április 3-án tartották. Az új, megválasztott Országgyűlés alakuló ülése pedig május 2-án volt. A kettő között 29 nap telt el, ami jogilag majdnem teljesen kimerítette a rendelkezésre álló 30 napos időkeretet. Az alakuló ülésen a képviselők esküt tettek, megválasztották a házelnököt, az alelnököket, a jegyzőket, valamint a parlamenti szakbizottságok vezetőit és létrejött a működőképes új Országgyűlés.

Majd eljön az egyik legfontosabb pillanat, a köztársasági elnök javaslatot tesz a miniszterelnök személyére.

A folyamat formálisan ezúttal is hasonlóan nézhet ki. Sulyok Tamás államfőnek a választást követően 30 napon belül össze kell hívnia az új Országgyűlés alakuló ülését. Tehát legkésőbb május 13-ig.

A teljes cikkben arról is olvashatnak, hogy a leköszönő, ügyvezető kormánynak milyen jogkörei vannak még az új kabinet beiktatásáig. De az is kiderül, hogy az orosz-ukrán háború miatti veszélyhelyzet nyomán érvényben lévő rendeleti kormányzás mennyire kavarhat be a képbe. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Megszületett a döntés: Orbán Viktor marad a Fidesz elnöke
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 16:31
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, egy ellenszavazattal elfogadták az országos elnökség választási vereség okait értékelő beszámolóját, és döntöttek az alapszabály módosításáról is szombaton, a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a Fidesz négy alelnöke Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett.
Közérdekű Kinevezték a hazai titkosszolgálatok új vezetőit
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 12:11
A folyamatos és hatékony feladatellátás biztosítása érdekében Pósfai Gábor belügyminiszter kinevezte az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) új vezetőit – közölte szombaton a Belügyminisztérium.
Közérdekű Itt a lista: ők lettek az új kormánybiztosok
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 11:16
Magyar Péter miniszterelnök Rost Andrea Kossuth-díjas operaénekest a magyar zenekultúráért felelős kormánybiztossá, Bódis Kriszta írót a nemzeti társadalompolitikai stratégia megalkotásáért, valamint az oktatási, a szociális és egészségügyi területek horizontális összehangolásáért felelős kormánybiztossá, Radnai Márkot pedig a működő és emberséges Magyarországért felelős kormánybiztossá nevezi ki.
Közérdekű Lépett Magyar Péter: fejcserék a magyar titkosszolgálatoknál (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 10:46
A miniszterelnök szombati hatállyal felmentette tisztségéből a négy nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatóját.
Közérdekű A kormány megszünteti a közszolgálati egyetem egyik monopóliumát
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 11:03
Felmenő rendszerben kivezeti a kormány a pedagógusképzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről (NKE), valamint megszünteti az intézmény pedagógus-továbbképzési monopóliumát is – közölte az oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán.
Közérdekű A NAV éberségét nem tudták befolyásolni az influenszerek
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 07:21
Két népszerű tiktoker akadt fenn a NAV kockázatelemzőinek szűrőjén, több millió forintos bevételük után nem fizettek adót. A platformok üzemeltetőitől érkezett összegeket gyermekeik bankszámlájára utaltatták, vagyis eltitkolták. A revizorok azonban nem lájkolták ezt a megoldást – közölte az adóhatóság.
Közérdekű Hegedűs Zsolt: „Nincs szükség celebarcokra”
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 12:48
Távozik Győrfi Pál az OMSZ igazgatói, szóvivői posztjáról, az egyik első női mentőtiszt az utógja. Az egészségügyért felelős miniszter pedig nem hagyta szó nélkül a váltást.
Közérdekű Újra a fedélzeten a százados úr? Szabó Bence visszaszerel
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 12:19
Maga tett bejelentést erről. Mutatjuk.
Közérdekű Havasi Bertalan csúnyán odaszúrt az elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 09:18
A legutóbb Magyar Péterrel összeszólalkozó sajtófőnök most újabb csörtébe kezdett.
Közérdekű Szemérmetlen összeggel nőtt az MCC és társai vagyona tavaly
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 08:59
Az MCC volt a csúcs, a Mediaworks mögötti alapítvány viszont nem remekelt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG