3p

Az oktatásban dolgozókat és számos egészségügyi szakembert nyugtalansággal és félelemmel tölt el, hogy az első oltást követően akár napokon belül, a hétvégén kiadott rendelet szerint április 19-től vissza kell térni a tantermekbe.

A lapunknak eljuttatott közlemény emlékeztet arra, hogy az eddigi kormányzati tájékoztatók gyökeresen az ellenkezőjét kommunikálták annak, ami a kormányrendeletben szerepel. Eszerint Müller Cecília országos tisztifőorvos rendszeresen felhívja a figyelmet arra, hogy senki ne érezze magát azonnal védettnek, miután megkapta az oltást, hiszen időre, akár két-három hétre is szükség van, amíg az immunrendszer megfelelően reagál és kitermeli az ellenanyagokat. 

Attól tartanak, hogy az újranyitást követően az iskolák, óvodák ismét a járvány egyik fő fertőzési gócaivá válnak. Fotó: MTI/Komka Péter
Attól tartanak, hogy az újranyitást követően az iskolák, óvodák ismét a járvány egyik fő fertőzési gócaivá válnak. Fotó: MTI/Komka Péter

A hivatalos Koronavírus-vakcina kisokos még ennél is szigorúbban határozza meg a védettség határidejét: az oltottak védelme csak a vakcina második adagját követően alakul ki, várhatóan 1-2 héten belül.

"Ezért arra kérjük a kormányt, hogy az eddigi kormányzati útmutatásoknak megfelelően biztosítsa minden pedagógus, oktatásban dolgozó számára a biztonságos munkavégzés feltételeit. Sajnos a legújabb angliai tapasztalatok szerint a kórházi ápolást igénylők 4 százaléka azok közül került ki, akik már megkapták az első adag oltásukat – többségük vélhetően már fertőzött volt az oltáskor. Kérjük, hogy a kormány a jelenléti oktatást kizárólag az egyes oltások alkalmazási előiratainak megfelelő immunizációs idő kivárása után rendelje el" - olvasható a közleményben. 

A jelenleg engedélyezett oltóanyagok közül a Pfizer, a Szputnyik és a Sinopharm második adagja 3 hét múlva adható be. Ezt követően a lehető legnagyobb védettség kialakulásához még 2 hétre van szükség.

Mindezek miatt a közlemény aláírói és szakértők (személyüket lásd lejjebb) azt kérik, hogy a kormány ne ragaszkodjon az iskolák újranyitásakor egy olyan fiktív dátumhoz, amikor az oktatásban dolgozók sokaságának védettsége biztosan nem elégséges, hanem az egy hétvége alatt megszervezett tömeges oltás után biztosítsa az immunizációhoz szükséges megfelelő időszakot. Fontosnak tartják, hogy a tömeges oltáson való részvétel ne lehessen a megfertőződés forrása, biztosítsák a távolságtartást és a higiénés követelmények betartását.  

Nem ezen a 3 héten múlik, hogy a magyar gyermekek milyen eredményesen oldják meg a kompetenciamérés vagy a PISA-teszt feladatait – folytatódik a közlemény, kihangsúlyozva: viszont sok tanár és oktatásban dolgozó, valamint családtagjaik élete és biztonsága múlik e pár héten. Elsősorban az egész ország – tehát nemcsak az oktatásban dolgozók – érdeke az, hogy az újranyitást követően az iskolák, óvodák ne váljanak ismét a járvány egyik fő fertőzési gócaivá! – figyelmeztetnek a közlemény aláírói és egészségügyi szakértők.

A közlemény aláírói:

Szabó Zsuzsa elnök Pedagógusok Szakszervezete (PSZ)

Komjáthy Anna országos választmány elnöke Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ)

dr. Gyimesi László alelnök Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete (MZTSZ)

Tóth József elnök Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet (MKKSZ)

Dr. Bardócz-Tódor András társelnök Keresztény Pedagógusok Szakszervezete (KPSZ)

Szakértők:

Duda Ernő professzor emeritus, az MTA doktora, genetikus, virológus, immunológus

Dr. Balkányi László PhD, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ volt tudásmérnöke

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Ők az idei év első bejelentett Nobel-díjasai
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 11:59
Hárman kapják idén az orvosi Nobel-díjat.
Közérdekű Ámokfutó lövöldözött Sydneyben
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 06:59
Egy 60 éves férfi lövöldözött, elfogták.
Közérdekű Ezúttal borult a megszokott eredmény a Csúcs Kupán
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 12:45
Az Üzletemberek csapata nem mindennapi izgalmak közepette nyerte meg a kupát, az Országgyűlés csapatát megelőzve.
Közérdekű Holnaptól tilos lesz használni a power bankot ezeken a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 12:26
Emirates légitársaság 2025. október 1-jétől új biztonsági előírást vezet be, amely értelmében tilos lesz bármilyen típusú power bank használata a fedélzeten.
Közérdekű Kiderült, érdemes-e holnapig várni a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 11:43
A nagykerárak nem változnak ma. 
Közérdekű Komoly pakkot kapunk – nagyot változik az életünk októbertől
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 10:47
Számos változást hoz az új hónap.
Közérdekű Figyelmeztet a NAV: fontos határidők járnak le ma
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 08:27
Most, a keddi napon még visszaigényelhetik a külföldön megfizetett áfát a hazai vállalkozások ugyancsak szeptember 30-ig regisztrálhatnak a NAV-nál azok a civil szervezetek, amelyek 2026-tól szeretnének 1 százalékos szja-felajánlásokat fogadni. Mindkét határidő jogvesztő – figyelmeztetett a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV).
Közérdekű Nem menekülhet: bíróság elé kell állnia a szerb miniszternek az újvidéki tragédia miatt
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 07:25
November 17-re tűzték ki Goran Vesic volt szerb építésügyi miniszter meghallgatását az újvidéki vasútállomás előtetőjének felújítása során történt visszaélésekkel összefüggésben.
Közérdekű Megvan a nemzeti konzultáció utolsó kérdése is
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 27. 12:32
Szombaton kiderült az ötödik kérdés is, amit a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára Hidvéghi Balázs ismertetett.
Közérdekű Az Európai Parlament nem adja ki Magyar Péter mentelmi jogát
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 23. 11:59
Az EUrologus egy olasz EP-képviselőtől úgy értesült, hogy az Európai Parlament jogi bizottsága sem Magyar Péter, sem Ilaria Salis, sem pedig Dobrev Klára mentelmi jogát nem javasolja kiadni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG