3p

Megjelent az új KRESZ tervezete, lehet véleményezni.

Lázár János építési és közlekedési miniszter a Facebookon jelentette be, hogy elkészült az új KRESZ tervezete, amelyet társadalmi egyeztetésre is bocsátanak. 

Lázár szerint az új törvény hetven szervezet és száz szakértő bevonásával készült, és 

  • alapelvvé teszi a gyengébb közlekedő védelmét az erősebbel szemben;
  • az élethez igazítja a szabályokat, azaz elfogadja azokat a jó megoldásokat, amelyeket a mindennapi élet alakított ki;
  • szabályozza az új közlekedési eszközöket, keretek közé rendezi az elektromos rollerek közlekedését, megújítja a kerékpáros közlekedés szabályait, védi a környezetet, és segíti a városi közlekedés fejlődését;
  • szerkezetében, nyelvezetében és fogalmaiban is megújul, és kiküszöböli a régi jogszabály hibáit és hiányosságait.

Az új KRESZ visszaszorítaná többek között a gyalogosok mobilozását, részletesen foglalkozik a kisebb-nagyobb elektromos rollerekkel és egyéb mikromobilitási eszközökkel, egyes szakaszokon 140 km/h-ra emelné az autópályákon az autókra, motorokra és kisteherautókra érvényes sebességhatárt, és korlátásokat vezetne be a 3,5 tonna össztömeg fölötti járművek esetében.

A kerékpárosokkal kapcsolatban kiemelhető, hogy az új tervezet határértékhez kötné az alkoholfogyasztást az ő esetükben is.  Kerékpárt legfeljebb 0,8 gramm per liter véralkoholszintig, vagy 0,4 milligramm per liter légalkoholszintig lehetne vezetni. Kötelezővé tennék 14 éves kor alatt a bukósisak viselését is. Lakott területen kívül lehetővé tennék, hogy a biciklisek  t a menetirány szerinti jobb oldalon, egymás mellett, két oszlopban tekerhetnének. Ez a lehetőség 4 és 12 fő közötti csoportokra vonatkozna, ha a körülmények ezt megengedik. A bringásoknak úgy kellene haladniuk, hogy az őket előzni szándékozó járművek be tudjanak sorolni közéjük. Létrehoznának egy új, „sportkerékpáros” státuszt is, ők olyan útszakaszokon is közlekedhetnének, ahonnan eddig a biciklisek ki voltak tiltva.

Kis pikantériát kölcsönöz a bejelentésnek, hogy a miniszter nem a minisztérium honlapján, hanem saját oldalán tette közzé a tervezetet véleményezésre. Mint Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője figyelmeztet,  az online adatlap alján semmilyen adatvédelmi tájékoztató nincs.

„Tehát jó eséllyel, ha bárki küld is véleményt, azzal feliratkozik Lázár vagy a Fidesz adatbázisába”

- írja Vitézy, majd hozzáteszi:

„A konkrét tervezetben van néhány jó és értékes elem még korábbról, vannak benne átgondolatlan elemek is – erről majd leírom a véleményem, de inkább majd itt, nem Lázár adathalász-oldalán.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Megmérték: a Fidesz erős embereit is lenyomja a Tisza – ábrával
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 12:12
A 21 Kutatóközpont alapján bajban lehetnek az eddig legyőzhetetlen képviselők.
Közérdekű Valami bűzlik az MNB-székháznál, hibák ezrei sorjáznak
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:14
Méregdrága felújítás után még nem ért véget a bonyodalmak sora.
Közérdekű Hogyan lehet féken tartani és kezelni a kényszervásárlási függőséget?
Elek Lenke | 2026. március 29. 16:34
A fogyasztói társadalom XX. század végi és XXI. század elejei rákfenéje a kényszervásárlás. Mit tudunk tenni ellene? Miképpen álljunk ellent a saját pillanatnyi vágyainknak, és hogyan ne ugorjunk be az online webshopok csábításának? Ma már kereskedelmi szakemberek, szociológusok és pszichológusok foglalkoznak ezzel a problémával.
Közérdekű Víztárolót csapott az aszfalthoz az orkán, fotó is készült
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 10:42
Szerencsére nem sérült meg senki. Mondjuk az útburkolatról inkább ne beszéljünk.
Közérdekű Figyelem! Önt megint meglopták – új időre virradtunk
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 08:57
Ebből ma csak 23-at kereshet, mert egy bizony hiányozni fog. 
Közérdekű Választások: fontos nap a mai azoknak, akik külföldön szavaznak
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 14:08
Mától lehet leadni a levélszavazatokat a kijelölt külképviseleteken.
Közérdekű Republikon: nőtt a Tisza előnye, hárompárti parlament alakulhat
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:52
Két héttel a választás előtt hibahatáron belül erősödött a Tisza, nőtt az előnye a Fidesz-KDNP-hez képest – írja a Republikon Intézet friss, március 23-a és 26-a között készített közvélemény-kutatásában.
Közérdekű Rendeletben védené a kormány a Magyarország és az Egyesült Államok közötti, minősített katonai információkat
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:05
Az Egyesült Államok és Magyarország kormánya közötti, minősített katonai információk védelméről szóló megállapodás létrehozásáról jelent meg kormányrendelet a Magyar Közlönyben.
Közérdekű Kémügyek és titkosszolgálati akciók – megszólalt Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:12
A csütörtöki Kormányinfó túlnyomó része a különböző kém- vagy titkosszolgálati botrányokról szólt.
Közérdekű A Nézőpont szerint magabiztosan vezet a Fidesz
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 10:56
A Nézőpont szerint a Tisza 40 százalékon áll.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG