Szerda estig harmadfokú hőségriasztás van érvényben Magyarországon és várhatóan holnap estefelé, holnapután lesz valamilyen enyhülés – kezdte a sajtótájékoztatót a hőhullámmal kapcsolatos aktualitásokról szólva Bujdosó Andrea frakcióvezető. Majd a parlamenti munkára tért ki.
Ma várható a zárószavazás a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetésével, illetve a helyi önkormányzatokról szóló törvénnyel kapcsolatban – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu.
Fotó: Klasszis Média / Imre Lőrinc
Emellett három új törvénytervezet vitája is várható. Az egyik az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát célozza.
„Az ügynökakták megnyitásával pont 36 évet késtünk. Ez a rendszerváltozás idején nem történt meg”
– vette át a szót Melléthei-Barna Márton frakcióvezető-helyettes.
Módosítják az Állambiztonsági Levéltárra vonatkozó törvényeket. „Reméljük, hogy az 1990 előtti iratok titokgazdái ezeknek a dokumentumoknak a nagy részét, remélhetőleg az összeset átadják majd a levéltárnak, amiket utána kutatni lehet” – tette hozzá.
Majd úgy fogalmazott, hogy „a politikai akarat arra fogja motiválni a titkok gazdáit, hogy a minősítéseket oldják fel”.
Egy bizottságot is létrehoznak, amelyben civilek és titkosszolgálati szakértők is benne lesznek. Ha a titokgazda mégsem szeretné feloldani az adott dokumentum minősítését, lesz egy egyeztetés közte és a bizottság között, de nem ez a szerv fog dönteni végül az iratok sorsáról. „Viszont a civil kontroll egyértelmű lesz” – fogalmazott Melléthei-Barna Márton, aki ennyi idő távlatából inkább szimbolikus lépésnek tekinti az ügynökakták feloldását.
A teljes cikkből kiderül, hogy mit szól ahhoz a Tisza-frakció, hogy hétfőn Forstfhoffer Ágnes házelnök megvonta a szót Magyar Péter miniszterelnöktől. De az is, hogy a Velencei Bizottság csütörtökön érkező delegációja kifogásolhatja-e a Sulyok Tamás köztársasági elnök eltávolítását célzó törvénykezést.
Jó a hangulat, még az arany is drágult.



