3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Kétséget kizáróan igazolták, hogy egy 38 éves férfi elkapta a fertőzést.

Magyarországon is megjelent a majomhimlő-fertőzés, egy 38 éves férfinél diagnosztizálták a betegséget - jelentette be az országos tisztifőorvos kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

Müller Cecília elmondta: azt, hogy a férfi járt-e külföldön, most vizsgálják a járványügyi szakemberek, illetve a beteggel kapcsolatos egyéb körülményeket is.

A szakember ismertetése szerint a férfitől levett vizsgálati minták hétfőn érkeztek a Nemzeti Népegészségügyi Központba (NNK), kedden pedig elvégezték a mintákon a teljes vírusszekvenálást, így nyert teljes bizonyosságot, hogy majomhimlő-fertőzésről van szó.

Müller Cecília kitért arra: a majomhimlő egy emberről emberre nem túl könnyen terjedő zoonózis-fertőzés, a megbetegedéshez mindenképpen szoros kontaktus kell.

Tünetei a kezdeti szakaszban rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalom, nyirokcsomó-duzzanat, majd megjelennek a kiütések, hólyagok, ezek jellemzően az arcon, kézfejen és tenyéren, majd az egész testen.

A vírus fertőzőképessége a kezdeti tünetektől fennáll, és egészen addig tart, amíg a hólyagok kiürülnek, és az úgynevezett pörkök leesnek a bőrről.

A szakember elmondta azt is, hogy a szoros testi kontaktuson kívül a fertőzés egyéb használati tárgyakkal, például törülközővel, ágyneművel is átadható, ritkábban köhögéssel, tüsszentéssel. A betegség 2-4 hétig tart, a fertőzöttet el kell különíteni - emelte ki.

Az Afrikából behurcolt vírusnak két fajtáját, a közép- és nyugat-afrikai különítik el, Európában az enyhébb megbetegedést okozó nyugat-afrikai vírusvariáns van jelen - mondta.

A feketehimlő elleni védőoltást csak indokolt esetben, orvosi javaslatra és kórházi körülmények között lehet alkalmazni - mondta kérdésre Müller Cecília.

A feketehimlő elleni védőoltás beadásának időtartama limitált, tehát a bizonyítottan majomhimlős beteg szoros kontaktjának csak akkor ajánlott az oltás, ha a kontaktus óta nem telt el négy nap.

Az országos tisztifőorvos elmondta azt is: általánosságban a majomhimlős beteg két héten belül, mindenfajta terápia nélkül magától felgyógyul. Ugyanakkor - tette hozzá - mindenképpen elővigyázatosnak kell lenni, figyelni kell az eseteket, és szükséges a korai diagnosztika, gyanú esetén orvoshoz kell fordulni.

Szólt arról is, hogy az egészségügyi szolgáltatók részére már kiküldték a majomhimlővel kapcsolatos tudnivalókat, eljárásrendet, járványügyi teendőket.

Azzal kapcsolatban, hogy az 1970-es évek vége előtt feketehimlő ellen beadott oltások mennyire védenek a jelenlegi majomhimlő ellen, Müller Cecília azt mondta: pontosan nem lehet meghatározni a védettség szintjét.

Vannak olyan szakmai vélemények, amelyek szerint a védelem elmúlt, és vannak olyanok is, amelyek szerint - mivel nem találkoztunk a feketehimlő-vírussal - nem tudhatjuk, hogy a "memóriasejtek" emlékeznek-e még a kórokozókra. "Nem lehet egzakt választ adni erre a kérdésre, hiszen az élet nem produkálta ezt a helyzetet" - fogalmazott a szakember.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Itt az újabb fejlemény az MNB-ügyben, nem csak az eltűnt pénzösszeg hatalmas
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 08:47
Komplex céghálót és pénzmozgásokat fejtenek vissza a meghatározó ügyben.
Közérdekű Rubio a pesti landolás után rögtön kacérkodni kezdett, fotó is készült
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 06:11
Ez tetszhetett meg Trump emberének a budapesti landolás első pillanataiban.
Közérdekű Új társadalmi szövetséget ajánlott Magyar Péter évértékelő beszédében
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 16:55
A Tisza Párt vezetője vasárnap délután beszélt. Nemet mondott a migrációra és az új kormány az alkotmányban kívánja rögzíteni, hogy nem lesz sorkatonaság.
Közérdekű A kormány akkumulátorgyár politikája ellen tüntettek
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 13:31
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter minisztériumának Bem téri épületénél több százan gyűltek össze.
Közérdekű Nagy beruházásra készül a MÁV a nyáron Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 13:01
A napokban megjelentek a szükséges közbeszerzési felhívások, így 2026 nyarán felújítják a vasútvonalat a Kőbánya-Kispest és a Nyugati pályaudvar között.
Közérdekű Lövöldözés Kanadában, tíz ember halt meg a merényletben
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 07:10
Tíz ember halt meg — köztük az elkövető is — miután egy nő kedden lövöldözni kezdett egy nyugat-kanadai középiskolában, majd magával is végzett — közölte a rendőrség.
Közérdekű Most a bolgárokkal osztozunk a legkorruptabb címen
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 15:41
Magyarország negyedszer lett az EU legkorruptabb állama egy frissen bemutatott felmérés szerint.
Közérdekű Leejti a kocsikulcsot, ha meglátja, mi történik ma a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 12:27
Tovább emelkedett a benzin ára. 
Közérdekű A magyarok többsége megtiltaná 16 év alatt a közösségi média használatát
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 11:36
A magyar felnőtt népesség többsége hallott arról, hogy Ausztráliában a tavalyi év végétől megtiltották a közösségi oldalak használatát a 16 évesnél fiatalabbak számára. Hasonló szabályozásnak Magyarországon is lenne támogatottsága: több mint kétszer annyian értenének egyet a bevezetésével, mint amennyien elleneznék azt – ez derül ki az IDEA Intézet 2026. január legelején elvégzett országosan reprezentatív, kérdőíves felméréséből.  
Közérdekű Lehull a lepel: újra Budapesten tűnhet fel Netanjahu
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 09:07
Megvan, miért jönne ismét a politikus. Egy hivatal már meg is erősítette az információkat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG