2p
Összesen 10 milliárdnyi forrást osztanak újra, ebből pár száz millió a felcsúti vonal meghosszabbítására megy.

Újraosztották a kisvasutak turisztikai célú fejlesztésére jóváhagyott forrásokat, ami újabb lépés a keskeny nyomtávú kisvasutak közlekedésbiztonságának javításáért, infrastruktúrájának fejlesztéséért – mondta a kerékpározásért és aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos. Révész Máriusz elmondta: tavaly decemberben a turisztikai célú kisvasutak fejlesztésére a kormány 10 milliárd forintot hagyott jóvá a MÁV-nak, az újraosztással pedig a fenntartó, üzemeltető erdészeteknek, önkormányzatoknak, a Győr-Sopron Ebenfurti Vasútnak (GYSEV) is biztosítanak lehetőséget.

Révész Máriusz kiemelte, hogy a turisztikai vonzerőt jelentő fejlesztésektől az utasszám további növekedését várják. A magyarországi 21 kisvasúton 2016-ban 1,38 millióan utaztak, ami az előző évhez képest 14,8 százalékos növekedés.

A kormánybiztos szerint a 10 milliárd forintból 6 milliárd forint jut az erdészeteknek, 1,4 milliárd forint a MÁV-nak, 2,5 milliárd forint pedig a többi fenntartó által üzemeltetett kisvasutaknak. A forrást a pályák megújítására, a járművek korszerűsítésére, illetve kisvasúti vonalhosszabbítás tervezésére lehet fordítani. A Vál-völgyi kisvasút meghosszabbításának tervezésére 240 millió forintot szánnának – tette hozzá.

Mekkora a forgalom Felcsúton?

Az Átlátszó.hu által összefoglalt adatokból ugyanakkor kiderül, hogy a felcsúti kisvasút forgalma jóval elmarad a várakozásoktól. A kisvasútnak elvileg napi 2560-7080 főt kellene szállítania, ehhez képest idén január 21. és április 28. között 50 olyan nap is volt, amikor senki nem váltott jegyet – a március 4-én mért rekord napon is csak 1280 jegyet adtak el. Az uniós fejlesztéssé minősített projekt előzetesen beharangozott, várható átlagos utasszáma csak akkor jönne ki, ha napi 10 vonatpáron szerelvényenként  256-416 fő utazna – tette hozzá az Átlátszó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Iparkodnak a magyarok, hogy teljesítsék Brüsszel elvárását
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 12:12
A MOHU REpont visszaváltási rendszerében több mint 3 milliárd italcsomagolást váltottunk vissza Magyarországon 2025-ben, ami a piacra dobott italcsomagolások csaknem 90 százaléka. A visszaváltópontok száma is jelentősen bővült, és az egy főre jutó visszaváltott palackok száma is nőtt az előző évhez képest. A REpontokon visszaváltott palackok hulladéka újra lesz hasznosítva, így megvalósul a körforgás. 2025-ben már megjelentek a boltokban az első olyan palackok is, amelyek alapanyaga a REpont automatákban visszaváltott palackokból készült. 
Közérdekű Így lehet majd levélben szavazni: megjelent a közlönyben az utasítás
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 11:31
Megjelent a szavazási levélcsomag személyes átvételére és leadására vonatkozó NVI-utasítás.
Közérdekű Zuhan a benzin ára, évek óta nem volt ilyen olcsó az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 10:55
Amikor utoljára 551 forint volt a benzin, ársapkát tettek rá, ennek több mint négy éve. 
Közérdekű Rejtélyes posztot tett ki Orbán Viktor, ez állhat a háttérben
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 10:49
Valamire készül a miniszterelnök február 14-én. 
Közérdekű Minden, amit a rezsistopról tudni érdemes
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 09:17
Miközben az elmúlt napokban nagyjából tisztázódott, hogyan fogják a hidegebb időjárás miatti magasabb fogyasztást ellentételezni, azért számos kérdést felvet a kormány által bevezetett rezsistop.
Közérdekű Magyar Péter vagy Orbán Viktor nyer áprilisban? Így változott a közhangulat a napokban
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 08:29
Mindkét párt meg tudott szólítani valamennyi, eddig párt nélküli választót, így érdemben nem változott a Tisza és a Fidesz közötti különbség – írja a 21 Kutatóközpont mérésére hivatkozva a 24.hu.
Közérdekű Indul a visszaszámlálás: fontos hírt közölt a Nemzeti Választási Bizottság
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 08:12
Mától kérhetik nyilvántartásba vételüket a Nemzeti Választási Bizottságtól (NVB) az április 12-ei országgyűlési képviselő-választáson jelölőszervezetként indulni szándékozó pártok és országos nemzetiségi önkormányzatok.
Közérdekű Így állnak az erőviszonyok 70 nappal a választások előtt
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 09:29
Ahány közvélemény-kutató, annyi eredmény: míg a Publicus Intézet felmérése szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Tisza továbbra is 8 százalékkal vezet a kormánypárt előtt, addig a Nézőpont Intézetnél Orbán Viktort továbbra is 11 százalékkal többen tartják alkalmasabb miniszterelnöknek, mint Magyar Pétert.
Közérdekű Sikerült a DK-nak: rendkívüli parlamenti ülést hívtak össze hétfőre
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 08:01
A téli rezsiszámlák ügyében fontos javaslattal élnek.
Közérdekű Kitalálja, kik a kormány legvagyonosabb miniszterei?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 15:39
Itt vannak a friss vagyonnyilatkozatok érdekesebb részei.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG