1p
2012. május hónapjában az államháztartás központi alrendszerének hiánya 115,9 milliárd forint lett. Az év eleje óta összesen 344,1 milliárdos mínusz jött össze, május végére így az éves deficit-előirányzat 59,7 százaléka teljesült. Az áprilisi kiugró többlet után egy, az átlagosnál nagyobb mínusz jött össze, elsősorban a kiadások ugrottak meg.

A központi költségvetés 132,6 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 7,4 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 9,3 milliárd forintos szufficittel zártak.

2011. május hónapjában az államháztartás központi alrendszerének hiánya 58,0 milliárd forint volt. Az államháztartás központi alrendszerének 2012. május végi hiánya így 344,1 milliárd forintra teljesült, 2011. május végén e deficit 724,2 milliárd forint volt.

Az egyszeri tételektől megtisztított, vagyis azonos bázisú 2011. évi és 2012. évi központi alrendszerű időarányos hiányok esetében az idei évi 37,7%-os mérték az NGM értékelése szerint jóval kedvezőbb lett a tavalyi 54,6%-nál. A tiszta, vagyis korrekció nélküli adat viszont eléri az éves hiánycél 59,7 százalékát.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, áprilisban az államháztartás központi alrendszerének többlete 289,3 milliárd forintban alakult, a hatalmas többlethez elsősorban az áfabevétel megugrása járult hozzá. Ezt a teljesítményt azonban nem sikerült megismételni - igaznak tűnik az az elemzői vélemény, miszerint az adórendszer átalakítása miatt a bevételek időbeli lefutása alakult át, és nem lehet az adóbevételek mértékével kapcsolatban különösebb pozitív meglepetésről beszélni.

Központi költségvetés

Bevételek

A központi költségvetés május havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel 97 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A bevételek közül elsősorban az adóbevételek  - a társasági adó, a cégautóadó, az általános forgalmi adó, a jövedéki adó és a személyi jövedelemadó bevételek  -  haladták meg a tavalyi összeget. Emellett a kamatbevételek és a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei is magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában.

Kiadások

A központi költségvetés május havi kiadásai közel 190 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében főként az egyedi és normatív támogatások (a vasúti helyközi közösségi közlekedést érintő közszolgáltatási szerződések hatályba lépése következtében az elmaradt költségtérítések folyósítása miatt), valamint a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (részben a bevételi többleteikkel összhangban) lettek nagyobbak a tavalyi év azonos hónapjánál. Ezen felül a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár előtti ellátások átkerülése miatt), a kamatkiadások és az EU-hoz történő hozzájárulások teljesültek magasabb összegben a tavalyi értéknél.

A központi költségvetési szervek bevételeinek és kiadásainak alakulásában jelentős szerepet játszanak a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerült intézmények bevételei és kiadásai.

Kamategyenleg

A kamatkiadások 2012 májusában 62,0 milliárd forintot tettek ki, 22,9 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 16,6 milliárd forintos szintet értek el, 7,8 milliárddal többet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (45,4 milliárd forint) összességében 15,1 milliárd forinttal lettek magasabbak, mint az előző évben.

TB Alapok

A társadalombiztosítási alapok 2012. május havi 9,3 milliárd forintos többlete a Nyugdíjbiztosítási Alap 5,9 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 3,4 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2011. május hónapjában az Alapok együttes hiánya 24,4 milliárd forintot tett ki. A tavalyi évnél kedvezőbb egyenleg alakulásában kiemelt szerepet játszanak az Egészségbiztosítási Alap magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, mely összefügg az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével. Növelte a bevételeket az a tény is, hogy az Egészségbiztosítási Alap egyéb bevételei között számolták el a baleseti adóból és a népegészségügyi termékadóból származó bevételeket is. A két év összehasonlításánál meg kell még említeni, hogy idén május hónapban a Nyugdíjbiztosítási Alap mintegy 8,5 milliárd forintos költségvetési támogatásban részesült, míg 2011-ben nem kapott támogatást - írja az NGM. A kieső költségvetési támogatást a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevétel pótolta 2011 második félévében.

Elkülönített állami pénzalapok

Az elkülönített állami pénzalapok május havi egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett. Az alapok összes bevételei 4,3 milliárd forinttal, kiadásai 3,5 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A bevételek közül elsősorban a Nemzeti Foglalkoztatási Alap szakképzési hozzájárulásból származó bevételei lettek nagyobbak, mint tavaly. Ezen felül a Bethlen Gábor Alapnál is több bevétel keletkezett, tekintve, hogy az Alap ez év májusában költségvetési támogatásban is részesült. A kiadások közül a Bethlen Gábor Alap, valamint a Nemzeti Foglalkoztatási Alap egyéb kiadásai teljesültek magasabb összegben az előző év azonos hónapjához képest.

Mivel korrigálnak?

Ahogy az NGM táblázatából kiderül, május végére az éves deficit-előirányzat 59,7 százaléka teljesült. A minisztérium azonban egy korrigált egyenleget is nyilván tart, bizonyos (egyszeri) tételeket figyelmen kívül hagynak ennek kiszámításához.

 

 

A korrekciós tételek a következők: a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó 2011. évi bevétel (459,0 milliárd forint), a pénzügyi szerveztek és egyes ágazatok különadói (2011. évben együttesen 358,0 milliárd forint, 2012. évben 342,0 milliárd forint), az Európai Bíróság döntése miatti áfa-visszatérítések 2011-ben (a bírósági ítélet időpontjában fennálló görgetési állomány visszafizetésének és a visszaigénylési szabályok megváltozásának együttes hatásaként pénzforgalomban közel 250,0 milliárd forint, az uniós módszertan szerint 198,3 milliárd forint), továbbá a megyei önkormányzatok és a MÁV Zrt. adósságainak átvállalása 2011-ben (együttesen 246,0 milliárd forint), az MBF Zrt. eredeti terven felüli tőkeemelése 2011-ben (120,0 milliárd forint), valamint a MOL Nyrt. részvényeinek megvásárlása 2011. évben (498,6 milliárd forint).

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hol élnek a legjobban keresők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 11:40
A dobogón csak budai kerületek állnak: a XII. kerület átvette a vezetést a II. kerülettől, a harmadik helyen Újbuda található. Négy járásban maradt 300 ezer forint alatt a nettó mediánbér: a sarkadi, a kunhegyesi, a csengeri és a fehérgyarmati járások vannak a lista végén.
Makro / Külgazdaság Előre látták, hogy ez lesz, de vajon reális, ami most a magyar piacon történik? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. június 28. 10:59
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) június 23-i, 25 bázispontos kamatcsökkentése és még inkább Varga Mihály kommunikációja miatt kismértékben gyengült a forint, valójában az euró bevezetésének ígérete nagyon erős támaszt ad most a hazai fizetőeszköznek. Az országkockázati megítélésünk eközben folyamatosan javul, amire már az április 12-i országgyűlési választásokat megelőzen is bőven mutattak jelek. Az Equilor Alapkezelőnél nem lepődtek meg a magyar eszközök felértékelődésén, de vajon nem túlzás-e, ami most a magyar piacon történik? Erről is beszélgettünk a Klasszis Podcast legújabb adásában. 
Makro / Külgazdaság Már több mint 10,5 milliárd eurót kapott Ukrajna innen
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 15:49
Újabb csomagot hagyott jóvá az EBRD.
Makro / Külgazdaság Magyar Péteréknek nincs oka a panaszra ezeket a számokat látva
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 13:04
Továbbra is jelentős a Tisza fölénye. 
Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG