1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Áprilisban az államháztartás központi alrendszere jelentős többlettel zárt, melyre az utóbbi években nem volt példa, az előző hónapok jelentős hiánya után igencsak meglepő volt az adat. A Privátbankár által megkérdezett szakértő szerint sajnos nem arról van szó, hogy váratlanul sok adót fizetnek a magyar állampolgárok és vállalkozások, inkább az időzítés alakult jól.

A korábbi hónapok jelentős hiánya után áprilisban 289 milliárd forintos többlettel zárt az államháztartás, így a 2012. évre tervezett hiánycél közel 40 százalékánál jár a hiány. A központi költségvetés 283,8 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 11,3 milliárd forintos szufficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 5,8 milliárd forintos deficittel zártak.

Az NGM közleményében kiemelte, hogy a központi költségvetésbe közel 204 milliárd forinttal több bevétel folyt be, mint az előző év azonos hónapjában; különösen az általános forgalmi adó, a jövedéki adó és a személyi jövedelemadó sorában áll magasabb összeg, mint tavaly.

Honnan a sok bevétel?

Orbán Gábor

A részletes adatokat a minisztérium május 22-én teszi közzé, így a háttérben álló folyamatokról csak akkor kaphatunk tisztább képet. Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. kötvény üzletágának vezetője az előzetes adatok alapján a Privátbankár érdeklődése elmondta: az államháztartás áprilisi többlete vélhetőleg nem azért ugrott meg, mert az adóalapot érintő jelentős változások mentek volna végbe. Véleménye szerint az adórendszer átalakítása miatt a bevételek időbeli lefutása alakult át, ez okozhatta a szokatlan mértékű többletet.

Orbán Gábor nem gondolja, hogy az adóbevételek mértékével kapcsolatban különösebb pozitív meglepetésről lehetne beszélni, véleménye szerint az nem alakult jobban a vártnál. Hozzátette, hogy a kedvező adat az egész piacot meglepte, mivel áprilisban nem jellemző az ilyen jelentős mértékű többlet az egyenlegben; a szakértő a további hónapokban már nem vár további hasonló jellegű meglepetést.

Mint emlékezetes, a februári kiugróan magas deficit után márciusban is hiányt halmozott fel az államháztartás. A jövedéki adóból és az szja-ból származó bevételek az egy évvel korábbihoz képest emelkedtek, áfából viszont kevesebb folyt be a költségvetésbe.

Elég lesz a Széll Kálmán terv?

A kormány idén 2,5 százalékos GDP-arányos hiánycélt tűzött ki, ennek eléréséhez a kormány 155 milliárd forinttal próbálja javítani a költségvetés egyenlegét. Az intézkedéseket a Széll Kálmán Terv 2.0 tartalmazza - többek között szerepel benne a költségvetési szervek kiadásainak csökkentése, a pénzügyi tranzakciókat és a távközlési szolgáltatásokat terhelő adó bevezetése is.

A Széll Kálmán Terv 2.0-ba foglalt intézkedések elegendőek lehetnek a 2,5 százalékos GDP-arányos deficit eléréséhez; Orbán Gábor szerint a jövőben további kiigazító lépésekre várhatóan nem lesz szükség, a terv így is már-már „túllő a célon”, jelentős biztonsági tartalékokat is tartalmaz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG