A korábbi hónapok jelentős hiánya után áprilisban 289 milliárd forintos többlettel zárt az államháztartás, így a 2012. évre tervezett hiánycél közel 40 százalékánál jár a hiány. A központi költségvetés 283,8 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 11,3 milliárd forintos szufficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 5,8 milliárd forintos deficittel zártak. A részletes adatokat a szaktárca május végén teszi közzé.
Az államháztartás hiánya márciusban 230,9 milliárd forint volt, az első negyedévben a deficit 517,5 milliárd forintot tett ki. Az Országgyűlés által elfogadott 2012. évi költségvetés pénzforgalmi hiánya 576,2 milliárd forint. A 2012-re érvényes költségvetési törvény szerint az államháztartás GDP-arányos eredményszemléletű deficitje 2,5 százalék lehet.
Bevételek
A központi költségvetés április havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel 204 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A bevételek közül elsősorban az adóbevételek különösen az általános forgalmi adó, a jövedéki adó és a személyi jövedelemadó bevételek haladták meg a tavalyi összeget. Emellett a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei is magasabb összegben teljesültek mint az elmúlt év azonos időszakában.
Kiadások
A központi költségvetés április havi kiadásai közel 22 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében főként a költségvetési szervek kiadásai lettek nagyobbak a tavalyi év azonos hónapjánál. Ezen felül a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár előtti ellátások átkerülése miatt), a kezességérvényesítések, az EU-hoz történő hozzájárulások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások teljesültek magasabb összegben a tavalyi értéknél. A központi költségvetési szervek bevételeinek és kiadásainak alakulásában jelentős szerepet játszanak a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerült intézmények bevételei és kiadásai.
Kamategyenleg
A kamatkiadások 2012 áprilisában 25,4 milliárd forintot tettek ki, 23,9 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 8,9 milliárd forintos szintet értek el, 1,6 milliárddal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (16,5 milliárd forint) összességében 22,3 milliárd forinttal lettek alacsonyabbak mint az előző évben.
TB Alapok
A társadalombiztosítási alapok 2012. április havi 5,8 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 9,6 milliárd forintos deficitjéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap 3,8 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2011. április hónapjában az Alapok együttes hiánya 31,1 milliárd forintot tett ki. A tavalyi évnél alacsonyabb hiány alakulásában kiemelt szerepet játszanak az Egészségbiztosítási Alap magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, mely összefügg az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével. Növelte a bevételeket az a tény is, hogy az Egészségbiztosítási Alap egyéb bevételei között kerültek elszámolásra a baleseti adóból és a népegészségügyi termékadóból származó bevételek is.
Elkülönített állami pénzalapok
Az elkülönített állami pénzalapok április havi 11,3 milliárd forintos egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbben alakult. Az alapok összes bevételei 4,7 milliárd forinttal magasabban, kiadásai pedig 0,9 milliárd forinttal alacsonyabban teljesültek. A bevételek esetében a Nemzeti Foglalkoztatási Alapnál a szakképzési hozzájárulások lettek nagyobbak a tavalyi összegnél, elsősorban az új szabályozásból adódóan. A kiadások közül pedig a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap, valamint a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap kiadásai alakultak alacsonyabb összegben az előző év azonos hónapjához képest.
Így lesz tartható a hiánycél
A kormány idén 2,5 százalékos GDP arányos hiánycélt tűzött ki. A cél tartásának érdekében a kormány 155 milliárd forinttal kívánja javítani a költségvetés egyenlegét. Az intézkedéseket a Széll Kálmán Terv 2.0 tartalmazza, többek között szerepel bennük a költségvetési szervek kiadásainak csökkentése, a távközlési szolgáltatási adó bevezetése, és a fordított általános forgalmi adó bevezetése a mezőgazdaságban.
Költségvetési szervek, fejezeti és egyéb központi kezelésű előirányzatok kiadásainak mérséklése | 44,7 |
Gyógyszertámogatási kiadások csökkentése | 10 |
Helyi önkormányzati alrendszer egyenlegjavulása | 60 |
Távközlési szolgáltatási adó bevezetése | 30 |
Fordított általános forgalmi adó bevezetése a mezőgazdaságban | 10 |
Összesen | 155 |
A távközlési szolgáltatási adóból a kormány 30 milliárd forintos bevételt remélt, az eredeti tervek szerint minden megkezdett hívás, SMS/MMS után 2 forintot jelentene. Olyan hírek láttak azonban napvilágot, hogy az NGM több változtatáson is gondolkodik. Varga Mihály ezzel kapcsolatban elmondta: van olyan elképzelés, miszerint legyen egy összeghatár, ami fölött nem kell fizetni, és legyen elkülönítve, hogy magánszemély vagy vállalkozás fizeti-e. Hozzátette, hogy az adó várható összege magánszemélyek esetén havi 700 forint, vállalatok esetén havi 2500 forint körül lenne. Részletek>>