5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból – közölte az MBH Bank a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt kiskereskedelmi adataira reagálva.

A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik, hogy 3 százalékot megközelítő lehet az éves növekedés. Az előző évi 7,7 százalékos zsugorodás után tehát pluszba lendül a fő mutató, ám ez javarészt a bázishatásnak és a 2024-es év elején látott fellendülésnek köszönhető. Éves szinten az élelmiszer kategória forgalma húzta a növekedést. Míg a bizalmi indexekben kedvezőtlen trend látszik, addig a nettó reálbérek növekedése továbbra is 9 százalék felett alakult októberben, így a többletjövedelem egyre nagyobb része csapódhat le a hazai kiskereskedelemben, emiatt 2025-ben 3,4 százalékos forgalom növekedéssel számolnak az MBH Banknál. 

„Ebben az előrejelzésben ugyanakkor felfelé mutató lehetőségeket érzékelünk a legutóbbi két hónap pozitív adatai után. Negatív kockázatot jelenthet az, ha folytatódik a foglalkoztatottság nemrég kezdődött romlása folytatódna” – írták.

Újra tömve lehetnek a plázák?
Újra tömve lehetnek a plázák?
Fotó: Depositphotos

A novemberi szezonális és naptárhatástól kiigazított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6 százalékkal növekedett az előző hónaphoz képest. Ebben a Black Friday, valamint a karácsonyi ajándékok vásárlása is szerepet játszhatott.

Éves alapon 2024. novemberében a kiskereskedelem forgalmának volumenében a nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékos növekedés történt, amit segít egy enyhe bázishatás, de így is beleillik az idén tapasztalt növekedési trendbe. Január-október időszakban a forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 2,9 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, ezzel a kumulált forgalom ismét növekedett. A novemberi növekedéshez döntő részben (5,3 százalékponttal) az élelmiszer kereskedelem járult hozzá.

A novemberi esést folytatva decemberben is jelentősen csökkent a fogyasztói bizalom, jelenleg 18 hónapos mélyponton áll. Továbbra is a kereskedelem a legkevésbé, és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 5,3 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,3 százalékkal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene éves szinten, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,3 százalékkal bővült.

A nem-élelmiszer kategóriában a bútor-, műszakicikk-üzletekben teljesítettek e legjobban, (+13 százalék y/y). A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,7 százalékkal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,5 százalékkal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, 4,3 százalékkal, a használtcikk-üzletekben 3,5 százalékkal, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal emelkedett.

Novemberben 1,3 százalékkal bővült a hazai csomagküldő és internetes kereskedelem forgalmának volumene. Az ágazat kiskereskedelmi forgalomból való részesedése 2021 óta csökkenő trendben van, jelenleg 9,8 százalék. Az év utolsó két hónapjában a Black Friday-hez és az ünnepekhez köthető vásárlások növelik ennek a kategóriának a forgalmát, ugyanakkor a Kínából érkező nagy mennyiségű és elaprózódott csomagok komoly fennakadásokat okozhatnak az egyéb csomagok kézbesítésében.

A kereskedelem meghatározó folyamatai

A GKI konjunktúraindexe az idei második félévben folyamatosan esett, decemberre 18 havi mélypontjára csúszott le. A GKI üzleti bizalmi indexe decemberben 1 ponttal csökkent novemberhez képest, így a mutató 39 havi mélypontjára süllyedt. Az ipari bizalmi index 2 ponttal csökkent az előző felméréshez képest, míg az építőiparban, illetve a kereskedők és az üzleti szolgáltatók körében mért indexek csak hibahatáron belül változtak. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése november után decemberben is sokat romlott, s ezzel e mutató 24 havi mélypontjára esett. Decemberben – három hónapnyi csökkenés után – végre 2 ponttal emelkedni tudott a GKI fogyasztói bizalmi indexe az előző hónaphoz képest. Az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzet megítélése és a következő 12 hónapra vonatkozó kilátás is javult novemberhez képest. Emellett az ország következő egy évben várható gazdasági helyzetére vonatkozó várakozás is kedvezőbb lett.

A novemberi adatok alapján folytatódik a munkaerőpiaci helyzet oldódása. A következő hónapokban a szokásos szezonalitás és a gyenge konjunkturális helyzet miatt a munkanélküliségi ráta további néhány tized százalékpontos emelkedése várható. 2025-ben azonban várakozásaink szerint magára találhat a gazdaság, melyet némi késéssel követhet a munkaerőpiac is, ami a kiskereskedelmi forgalom várt növekedéséhez szükséges.

A reálbérek esetében továbbra is jelentős emelkedés figyelhető meg (+9,4 százalék októberben), és a bérdinamika vélhetően továbbra is jelentősen meg fogja haladni a következő hónap inflációs adatait. Így a háztartások számára az elkölthető jövedelem tovább növekedhetett 2024 év végén ill. 2025 elején is.

A novemberben és decemberben is tovább emelkedő üzemanyagárak lefelé mutató kockázatot jelentenek a gépjármű-üzemanyag forgalmára az év utolsó két hónapjában és ahogy arra számítani lehetett, tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak januárban is, köszönhetően a forint további gyengülésének.

Az éves növekedés visszatért a 3 százalékos sávba, ugyanakkor a fogyasztói bizalmi index jelentős csökkenése, a lakosság inflációs érzékelése és a kereskedelem ágazat áremelési tervei komoly lefele mutató kockázatot jelentenek – közölte az MBH Bank.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Reagált az EU vezetése az amerikai vámháborús hírekre
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 14:09
Ha lesz róla pecsétes papírjuk, akkor megteszik a szükséges lépéseket.
Makro / Külgazdaság Áll a bál a román boltok körül – a Lidl és a Kaufland is célkeresztbe került a kampányban
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 13:14
Le a külföldi boltláncokkal? A botrányhős elnökjelölt nekiment a nagy láncoknak, de már az alapfelvetése is hibádzik.
Makro / Külgazdaság Repülőrajt Nagy Márton módra: adókat emeltek, mégis rögtön mínuszban kezdett a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 12:44
Pedig nem szokott. Az állampapírok kamatait az inflációkövető adóemelések sem tudták ellensúlyozni.
Makro / Külgazdaság Inkább hagyja fagyoskodni szövetségeseit Oroszország?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:53
Elutasították a 60 millió eurós segítséget a szakadár moldáv köztársaságban – Oroszország nem engedi ki a markából a területet?
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt? Fittyet hány Európa a Trump-tornádóra?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:28
Vámháború, nemzetközi felfordulás? Ugyan már! Nagyot erősödött az euróövezeti befektetői bizalmi index.
Makro / Külgazdaság 8700 milliárd dollárral tartozik Japán
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:13
Ez a két és félszerese a japán GDP-nek.
Makro / Külgazdaság Vásárolnak az oroszok, ahogy tudnak, de Putyinék többre számítottak
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 10:41
Elmarad az eredmény a kormány várakozásaitól.
Makro / Külgazdaság Minden csak viszonyítás kérdése: ez az infláció fájhat a kínai vásárlóknak
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 10:26
Kisebbet vártak.
Makro / Külgazdaság Most az egyszer őszinte lehet Nagy Márton mosolya, ha Romániára gondol
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 09:54
13,500 milliárd forintnyi euró hiányzik, ennél rosszabb csak egyszer volt a helyzet eddig.
Makro / Külgazdaság Durvul a vámháború, Trump most már nem válogat, ez a 25 százalék mindenkire vonatkozik
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 08:18
Az intézkedés az Egyesült Államok valamennyi kereskedelmi partnerére vonatkozik és már kedden vagy szerdán életbe léphet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG