3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A legnagyobb pozitívumnak a csökkenés csökkenését lehet értékelni.

Novemberben továbbra is csökkent az építőipari aktivitás az euróövezetben, bár annak üteme enyhült az előző havihoz képest a Hamburg Commercial Bank AG. és az S&P Global Market Intelligence közös befeketésimenedzser-indexének (BMI) az alakulása alapján.

Az euróövezeti építőipar novemberi teljes aktivitási indexe 45,4 pontra emelkedett az októberi 44,0 pontról, de továbbra is az 50 pont alatti tartományban maradt, ami a szektor teljesítményének csökkenését jelzi, bár a mérték kisebb volt, mint a 2022 májusa óta tartó visszaesési időszak átlaga.

A három legnagyobb euróövezeti gazdaságban – Franciaországban, Németországban és Olaszországban – egyaránt csökkent az építőipari kibocsátás. Franciaországban volt a legélesebb a visszaesés, de az ütem három hónapja a legenyhébb. Németországban szintén lassult a csökkenés, míg Olaszországban szerény visszaesés következett be az októberi enyhe növekedés után.

Szektoronkénti bontásban a lakásépítési aktivitás mutatta a legerősebb csökkenést, de az ütem enyhült az előző hónaphoz képest. A kereskedelmi építkezések kibocsátása változatlan ütemben meredeken esett. Pozitívumként a mélyépítési aktivitás csak csekély mértékben csökkent, ami a három hónapos csökkenési sorozat legenyhébb értéke.

Az új megrendelések beáramlása továbbra is csökkent, de a visszaesés április óta a legkisebb mértékű volt. Mindhárom országban csökkenést regisztráltak, Németországban a legerősebbet, Olaszországban három hónap után először, míg Franciaországban az ütem nyolc hónapja a legenyhébb lett.

A gyenge kereslet miatt az euróövezeti építőipari cégek novemberben mérsékelten csökkentették a foglalkoztatottak számát, bár országonként eltérően: Franciaországban változatlanul erős volt a leépítés, Olaszországban csekély növekedés, Németországban pedig 2022 márciusa óta először bővülés történt.

A beszerzési aktivitás meredeken csökkent, de lassabb ütemben, mint októberben. A beszerzési árak novemberben erőteljesen emelkedtek, az infláció üteme gyorsult az előző hónaphoz képest, és nagyjából megfelelt az éves átlagnak. Mindhárom országban gyorsult az áremelkedés, Németországban a legerősebben.

Az üzleti várakozások novemberben tovább romlottak, a jövőbeli aktivitással kapcsolatos pesszimizmus erősödött. Olaszországban vártak egyedül növekedést, de a bizalom ott is jelentősen csökkent, míg Franciaországban volt a legsúlyosabb a pesszimizmus.

Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza a szektor gyengeségét a magas hosszú távú kamatokkal, a gyorsan növekvő építési költségekkel és a bürokratikus akadályokkal magyarázta. A költségnövekedést részben a dízelárak emelkedése, a szakemberhiány és az építőanyagok drágulása okozza. A foglalkoztatás országonként eltér, de tartós bővülés csak a szektor egészének élénkülése esetén várható, ami egyelőre nem látható – jegyezte meg.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kölcsönösen csökkenti a vámokat Kanada és Kína
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 17:35
Kanada és Kína kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg – jelentette be pénteken Mark Carney kanadai miniszterelnök Pekingben.
Makro / Külgazdaság Egy jó és egy rossz hírt kapott Donald Trump hazájából
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 17:01
Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban decemberben havi összevetésben, ugyanakkor éves szinten lassuló ütemű bővülést jegyeztek fel – derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pénteken közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor adóemeléssel ünnepelheti a választási győzelmet
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:31
A magyar gazdasági folyamatok kifejezetten gyengén alakulnak, évek óta nem növekszik a GDP, miközben a költségvetés hiánya magas szinten ragadt. A gazdasági problémákat tetézni fogja a választási osztogatás, ami után Orbán Viktor komoly megszorításokra kényszerülhet az áprilisi voksolás után, olvasható laptársunk, az Mfor péntek reggeli cikkében.
Makro / Külgazdaság Előre lesöpör az asztalról minden kritikát a választásokkal kapcsolatban Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 12:37
Az az uniós nagykövet pedig, aki megszólal, kényelmetlen helyzetben találhatja magát. Kemény figyelmeztetéssel készült a miniszter egy pénteki eseményre.
Makro / Külgazdaság Az energia is jóval olcsóbb lett Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 11:36
Itt vannak a legfrissebb német inflációs adatok. 
Makro / Külgazdaság Hosszú vita után vette az első komoly akadályt Orbán Viktor cseh szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:58
Eddig még ilyen hosszan nem vitáztak kormányprogramról Csehországban, de a végén kényelmes többséggel szavazták meg Babisék terveit.
Makro / Külgazdaság 46-szor nyúlt hozzá a kormány a tavalyi költségvetéshez
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:46
Összesen 2212 milliárdot mozgattak meg kormányhatározatokkal.
Makro / Külgazdaság Minden várakozást felülmúlt a két amerikai nagybank
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:12
Messze felülmúlták az előrejelzéseket.
Makro / Külgazdaság Egy év után végre maga mellé vesz valakit Várhelyi Olivér – de érdekes figurát választott
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 09:12
A bukott lengyel kormánypárttól igazolt kommunikációs tanácsadót a magyar uniós biztos.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint nem fog visszajönni Ukrajnából az uniós pénz
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 08:33
Gázunk és tüzifánk van elég, de a pénzünkre Brüsszel pályázik – foglalhatnánk össze a miniszterelnök idei első közrádiós jelenését.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG