3p

Az összeggel az amerikai kutatás-fejlesztést tolják meg. Ritka az ilyen, de a csomagot mind a demokraták, mind a republikánusok támogatták, sőt, együtt dolgozták ki.

Az USA szenátusa kétpárti jogszabályt fogadott el kedden: 200 milliárd dollárt öntenek az amerikai kutatás-fejlesztésbe, kimondottan azzal a céllal, hogy ellensúlyozzák Kína növekvő globális befolyását. A voksolás azon ritka alkalmak egyikét hozta el, amikor mind a republikánusok, mind a demokraták nagyobb arányban egyetértettek: a csomagot 68-32 arányban szavazták meg.

Érdekesség, hogy a demokraták közül ellene szavazott például a vermonti szenátor, korábban elnökjelölt Bernie Sanders is. Ő egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a csomag 10 milliárd dollárt juttatna a NASA-nak, az Artemis-holdprogramra, ám ebből az összegből valószínűleg részesülne Jeff Bezos Blue Origin nevű űrcége is, mely az említett projektben együttműködik az amerikai űrhivatallal. Friss hír, hogy Bezos a hihetetlen gazdagsága ellenére sem nagyon fizet adót.

A 200 milliárd dollárból 54 milliárd arra menne, hogy felpörgessék az amerikai félvezető-gyártást, letaszítva ezzel Kínát az iparági trónról, de a kiberbiztonsági- és a biotech-fejlesztések is részesülnének a pluszpénzekből. Öt év alatt 10 milliárd dollárból pedig regionális techközpontokat építenének ki, ezek harmadát a vidéki régiókban (ez az USA területének 72 százalékát jelenti, itt a mezőgazdaság a döntő).

A törvényjavaslat azt is kimondja, hogy a továbbiakban a szövetségi infrastrukturális fejlesztésekhez csak az USA-ban gyártott építőanyagokat, vasat és acélt lehetne felhasználni.

Az Amerikai Innovációs és Versenytörvény (US Innovation and Competition Act) névre keresztelt csomag valódi kétpárti együttműködés nyomán született meg, alapját Chuck Schumer New York-i demokrata szenátor és Todd Young indianai republikánus szenátor tavaly benyújtott közös törvényjavaslata adja.

A csomag illeszkedik Joe Biden elnök kormánystratégiájába is. Biden áprilisban jelentette be komplex fejlesztési megacsomagjának első, 2000 milliárd dolláros lépcsőjét, mely központi eleme a klímavédelem és az infrastrukturális fejlesztés. Ebben komoly szerep jut az amerikai k+f felpumpálásának.

A következő lépésben a képviselőháznak is el kell fogadnia a csomagot, ha ez is megvan, akkor kerül a dokumentum Biden asztalára, aki az aláírásával élesítheti a versenytörvényt.

(CNN)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely: a közvélemény-kutatás mint szakma halott
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:42
Csütörtökön vélhetően az utolsó előtti Kormányinfó volt a választások előtt, amelyen természetesen szóba kerültek az elmúlt napok botrányai is. 
Makro / Külgazdaság Gazprom: újabb dróntámadás a Török Áramlat ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:26
Meddig jöhet még az orosz gáz a vezetéken?
Makro / Külgazdaság Többen maradtak munka nélkül Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:57
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest nőtt a munkanélküliség, pedig sokan lekerültek a listáról egy hónap alatt.
Makro / Külgazdaság A Publicus olyat mért, amit még eddig soha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:57
Az új kutatásuk szerint már nemcsak többen szavaznának a Tiszára, de többen is gondolják, hogy Magyar Péter pártja nyerhet.
Makro / Külgazdaság Átvágnák a gordiuszi szorost az Öböl menti országok
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:29
Támadt egy ötletük, hogyan kerüljék ki a könnyen lezárható átjárót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG