3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A harmadik negyedév 230 milliós mínuszt hozott.

A folyó fizetési mérleg 230 millió euró deficitet mutatott a harmadik negyedévben, ezzel az idei első három negyedévben 324 millió euróra nőtt a hiánya a tavalyi szerény, 142 millió euró többlettel szemben. Az Európai Uniótól befolyt tőkeátutalásokkal együtt a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegeként számolt aktívum, az úgynevezett finanszírozási képesség a külfölddel szemben, a harmadik negyedévben 112 millió euró, az első három negyedévben pedig 960 millió euró volt, 1,224 milliárd euróval kisebb az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett előzetes adataiból.

A folyó fizetési mérleg ötödik negyedéve deficittel zárt, amit - az idei első negyedévet kivéve - az áruforgalmi mérleg importtöbblete okozott.

Az idei harmadik negyedévben 1,118 milliárd eurót tett ki az áruforgalmi mérleg hiánya, az első három negyedévben 1,424 milliárd euróra rúgott, ami 352 millió euróval több az egy évvel korábbinál. A szolgáltatások külkereskedelméből eredő aktívum a harmadik negyedévben 284 millió euróval meghaladta az egy évvel korábbit, 2,490 milliárd eurót tett ki, az év első kilenc hónapjában 6,229 milliárd euró volt. Az áruk és szolgáltatások három negyedéves együttes egyenlege 47 millió euróval 4,805 milliárd euróra nőtt a tavalyi első három negyedévhez képest.

Az elsődleges jövedelmek kiáramlása kevéssé változott, a harmadik negyedévi 1,298 milliárd eurós összege, 38 millió euróval volt kisebb az egy évvel korábbinál a három negyedévi 4,077 milliárd euró 152 millióval több a tavalyinál. A jövedelmeken belül a közvetlen működőtőke befektetésekhez kötődő profitkivonás a harmadik negyedévben 46 millió euróval 1,970 milliárd euróra nőtt, a három negyedév együttes összege 260 millió euróval 5,753 milliárd euróra emelkedett.

A Magyarországon befektetett külföldi működőtőke (FDI) harmadik negyedévi összege 3,159 milliárd euró volt, aminek döntő része, 2,278 milliárd az újrabefektetett jövedelemből eredt. Az első három negyedévben - a második negyedévi 1,083 milliárd euró tőkekivonást is figyelembe véve - 2,389 milliárd euró működőtőke érkezett, ami 787 millió euróval több a tavalyinál.

Az államháztartás devizában fennálló nettó adóssága 20,608 milliárd eurón állt szeptember végén, 302 millió euróval kevesebb az egy évvel korábbinál, és 194 millió euróval csökkent a múlt év végéhez képest.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump veszélyes játékba kezdett – nem akárkit fenyeget igazságügyi minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 18:46
A Fed elnöke ellen indított hadjárat könnyen visszafelé sülhet el. 
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhetett ennek a számnak
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 17:31
Mérséklődött az ukrán inflációs szint.
Makro / Külgazdaság Lázár János nem bírt a saját párttársaival
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:29
Az építési és közlekedési miniszter szerint az autópálya-koncessziós szerződések sincsenek kőbe vésve.
Makro / Külgazdaság Csak egy dolog csúfíthatja el az inflációt – a nagybevásárlás és a tankolás olcsóbb lett
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:09
Kedvez a bázishatás az inflációs adatoknak, a kormány beavatkozása is lefelé húzza az élelmiszerek mutatóját – érdekes lesz azonban, amikor márciusban letelik az első év, és árrésstopos árakat hasonlítunk majd árrésstopos árakhoz. A Trend FM Reggeli Monitor című műsorában munkatársunk, Gáspár András a legfrissebb felmérések eredményei mellett igyekezett prognózist is adni a friss inflációs adatra – de szóba került az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény is, amely komoly tiltakozást váltott ki sok európai gazda körében. Mi volt akkor a cél az egyezmény megkötésével?
Makro / Külgazdaság Jön az új lendület Európában? Erre utal egy felmérés
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 13:30
Erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe januárban, amikor Németországban is hasonló folyamatot mértek.
Makro / Külgazdaság Kicsinálja az Exxon olajvállalatot Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 12:08
Amerika egyik legnagyobb olajtársasága, az Exxon Mobil az amerikai elnök miatt kiszorulhat a venezuelai piacról.
Makro / Külgazdaság Az év egyik leggyengébb teljesítményét produkálta az ipar novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 08:30
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG