3p
Júliusban csak 37,7 milliárdos hiány jött össze az államháztartás központi alrendszerében, 851,4 milliárd forint a deficit az év első hét hónapjában. A (jelenleg még érvényes) hiánycél 86,5 százalékánál járunk, ami nem jelent semmit - voltunk már 97 százaléknál is. A kormány tartani fogja a 2,9 százalékos GDP-arányos deficitet, egy kis megszorítással.

Az elmúlt év azonos időszakával megegyező összegben alakult az államháztartás központi alrendszerének 2014. évi I-VII. havi hiánya - közölte a Privátbankár.hu szerkeztőségével a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Az államháztartás központi alrendszerének 2014. évi I-VII. havi hiánya 851,4 milliárd forint volt. Ezen belül a központi költségvetés 1031,1 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 134,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 45,5 milliárd forintos szufficittel zártak.

A júliusi hiány ez alapján 37,7 milliárd forint volt, ami az elmúlt évekhez képest nem számít magasnak.

Az egész évre tervezett hiány 984,6 milliárd forint (egyelőre - lásd a cikk végét) - a hiány tehát az éves terv 86,47 százalékán állt, míg három hónappal ezelőtt még 97 százalékon állt a mutató. A rengeteg egyedi, illetve évről évre változó lefutású tétel (pl. kamatfizetés, állami beruházások) miatt az évközi hiányszámnak nincs igazán információtartalma. Annak érdekében, hogy értékelni lehessen az államháztartás évközi helyzetét, az egyenleg helyett az egyes tételek részletes vizsgálatára van szükség.

Tavaly is ugyanez volt, de ez nem igazán számít

Tavaly az első 7 hónapban az államháztartás központi alrendszerének deficitje csaknem azonos összeget, 851,2 milliárd forintot tett ki.

Az idei hiány alakulásának értékelésekor ki kell emelni, hogy a gazdasági növekedés felfutásából, a foglalkoztatás bővüléséből, valamint az online pénztárgépek bekötéséből származó többletbevételek a költségvetési egyenleg alakulását jelentősen befolyásolják. Ezek a pozitív tendenciák a korábbi évekhez képest az év második felében érvényesülnek majd erőteljesebben - írja a minisztérium.

A kiadások és bevételek teljesülésének szokásos, évenként ismétlődő, időben eltérő eloszlása miatt a hiány nagyságának lefutása 2014-ben sem időarányos: az év első felében a kiadások meghaladják a bevételeket. Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél továbbra is a GDP 2,9%‑a az NGM közlése szerint.

Azért egy kis megszorítás is kell

Az NGM ugyan nem említi, de a hiánycél biztosításához azért megszorításokra is van szükség:Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nemrég jelentette be, hogy a kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásokból azért, hogy biztonsággal teljesíthető legyen a 2,9 százalékos hiány a GDP arányában.

Néhány nappal előtte Varga módosító javaslatot nyújtott be az idei költségvetéshez. A javaslat az államháztartás központi alrendszerének kiadási főösszegét és hiányát 152 milliárd forinttal emeli meg. Az NGM szerint a módosítás nem veszélyezteti a 2,9 százalékos uniós hiánycél teljesítését, a Költségvetési Tanács viszont nem zárta ki annak kockázatát, hogy a tranzakciók egy része az ESA-hiányt (az uniós módszertan szerint számított államháztartási deficitet) is növelni fogja. Ezután jelentette be Varga Mihály a 110 milliárdos zárolást. (A költségvetés módosításáról mindenesetre még nem született meg a parlamenti döntés.)

Elemzők biztonsági óvintézkedésnek nevezték a zárolást, amit nem biztos, hogy nem követnek újabb lépések. Varga Mihály természetesen nem tartja megszorításnak a zárolást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump ennek az adatnak aligha örült
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 19:55
A vártnál rosszabb lett egy amerikai gazdasági szám.
Makro / Külgazdaság Varga Mihályék közt megint óriási volt az egyetértés
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 19:33
Egyhangú volt a kamatdöntés.
Makro / Külgazdaság Tömegével zárják be Ukrajnában a gyógyszertárakat
Kormos Olga | 2025. november 5. 19:13
Csak két patikalánc 175 telephelye szűnt meg az év eleje óta a háborúban álló Ukrajnában, de a többi sincs jó helyzetben.
Makro / Külgazdaság Két világhatalom közé szorult Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 17:10
A magyar miniszterelnök amerikai útja akár a választások szempontjából is izgalmas lehet, azon ugyanis energetikai kérdések, többek között a korábban bejelentett orosz cégek elleni olajembargó is terítékre kerül. Ha Orbán Viktornak nem sikerül haladékot kapnia Donald Trumptól annak a hazai üzemanyagárakra is hatása lehet, többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Reggeli Start cím műsorában.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 11:44
Továbbra sem változnak a nagykereskedelmi árak a benzin és a gázolaj tekintetében sem.
Makro / Külgazdaság Megjött a Trump-hatás az amerikai autóeladásokra
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 19:21
Az Egyesült Államokban csökkent a könnyű járművek értékesítése októberben, mivel a szövetségi kormány elektromosautó-támogatásainak megszűnése visszavetette a keresletet az akkumulátoros járművek iránt. Emellett a munkaerőpiac lassulása és a vámok miatt várható áremelkedés is korlátozhatja az idei évben a lehetséges fellendülést.
Makro / Külgazdaság Lesz ítélet az MNB-botrányokban a választásokig? Erről is kérdezzük Simor Andrást a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:09
A volt jegybankelnök, közgazdász november 12-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG