2p

Az előzetes adatok szerint 1570 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2021. I-III. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 79 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,7 százalékponttal lett kedvezőbb.

 

Nem csak az októberi átlagkereseteket adta ma ki a KSH, hanem a kormányzati szektor 2021. I-III. negyedévi GDP-re vonatkozó adatait is. Ezek szerint a 2021 I–III. negyedévében 2020 azonos időszakához képest így alakultak a számok:

A kormányzati szektor bevétele 16 468 milliárd, kiadása 18 039 milliárd forint volt.

Némileg kedvezőbb, mint 2020-ban. Fotó: Depositphotos
Némileg kedvezőbb, mint 2020-ban. Fotó: Depositphotos

 

bevételek 1349 milliárd forinttal, 8,9 százalékkal növekedtek. A legnagyobb értékkel, 608 milliárd forinttal, 9,7 százalékkal a termelési adók bővültek, amelyen belül az áfabevétel emelkedése 559 milliárd forint, 16,9 százalék volt. A jövedelemadó-bevételek 366 milliárd forinttal, 15,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A társadalombiztosítási hozzájárulások 251 milliárd forinttal, 6,3 százalékkal, az egyéb bevételek pedig 124 milliárd forinttal, 4,8 százalékkal növekedtek.

kiadások 1270 milliárd forinttal, 7,6 százalékkal nőttek. A folyó termelőfelhasználás 319 milliárd forinttal, 11,6 százalékkal emelkedett. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 241 milliárd forint (6,3 százalék), a pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 305 milliárd forint (7,7 százalék) volt. A kamatkiadások 110 milliárd forinttal, 13,1 százalékkal növekedtek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 17 milliárd forinttal, 0,9 százalékkal nőtt. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 278 milliárd forinttal, 8,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

2021 III. negyedévében 2020 azonos időszakához képest:

A kormányzati szektor hiánya 623 milliárd forint, a GDP 4,6 százaléka volt. Az egyenleg 85 milliárd forinttal romlott, GDP-arányosan lényegében megegyezik a 2020. III. negyedévivel.

bevételek 557 milliárd forinttal, 10,7 százalékkal növekedtek.

kiadások 642 milliárd forinttal,11,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
Makro / Külgazdaság Erre az uniós pénzre is óriási szüksége lenne Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:05
A magyar védelmi ipar jelenleg még nem tekinthető kellően versenyképesnek a nemzetközi hadiipari beszállítói piacon, ami indokolttá teszi a célzott, hozzáadott értékre épülő specializációt – írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében. A finanszírozási környezet – különösen a SAFE-program forrásainak elérhetősége és azok stratégiai, állami koordinációja – meghatározó lesz abban, hogy a magyar védelmi ipar képes-e a következő évtizedben érdemi növekedési pályára állni.
Makro / Külgazdaság Megnyílik a 400 millió dolláros amerikai támogatás Ukrajna előtt
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 07:05
Az Egyesült Államok engedélyezte, hogy Kijev felhasználja a korábban jóváhagyott több százmillió dolláros támogatást. A kifizetések üteme attól függ, milyen beszerzésekről dönt az ukrán fél.
Makro / Külgazdaság Megint kellemetlen fejlemény várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 11:27
Akkor, ha piaci áron tankol. Ott ugyanis azonos mértékű változás lesz a különböző üzemanyagoknál. A védett áraknál marad minden változatlan,
Makro / Külgazdaság Hasított a magyar autópiac
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 09:38
Márciusban rég nem látott erős növekedést produkált az EU autópiaca. Az elektromos autók értékesítése nőtt leginkább, ez vélhetőleg nem független az iráni háború okozta olajpiaci helyzettől. A magyar adatok is látványos bővülésről szólnak.
Makro / Külgazdaság Már csak ez hiányzott: Zelenszkij a világra zúdíthatja a tengernyi ukrán fegyvert
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 08:38
Ebből akarnak pénzhez jutni, nekik úgyis sok a felesleg.
Makro / Külgazdaság Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:01
A vagyonvisszaszerzés lehetőségéről, az új Fidesz-frakció friss tagjairól és nagy hiányzóiról, a „poloskázás” miatti bocsánatkérésről, illetve az eddigi kormánypropaganda háttérbe szorulásáról is beszélgetett az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán Rangos Katalinnal és Rónai Egonnal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG