2p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.

A közlemény szerint a Tajvan déli részén található Maanshan atomerőmű 2-es számú, 951 megawatt teljesítményű reaktorát legkésőbb helyi idő szerint éjfélkor teljesen leállítják, miután 40 éves működési engedélye már korábban lejárt – írja az MTI.

A lépéssel a Demokratikus Haladó Párt (DPP) kormánya 2016-os energiaügyi tervének egyik központi ígéretét teljesíti, amely szerint legkésőbb 2025-ig ki kell lépni az atomenergia használatából.

50 százalékos arányról megy le nullára az atomenergia

Tajvanon 2018-ban és 2021-ben állítottak le két régebbi atomerőművet, majd 2024 júniusában a Maanshan erőmű egyes reaktora került sorra. Egy időben Tajvan villamosenergia-szükségletének körülbelül 50 százalékát az atomenergia fedezte. Az arány 2024-re már körülbelül 3,0 százalékra csökkent.

 A tajvani Maanshan atomerőmű.
A tajvani Maanshan atomerőmű.
Fotó: Depositphotos

Cso Zsung-taj miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a félvezetőipar és a mesterséges intelligencia területén egyre növekvő kereslet ellenére az áramellátás biztosított. Az atomreaktor leállítása miatt a háttérkapacitás ugyan kissé csökkenni fog, de továbbra is a biztonsági küszöbértékek felett marad. Cso megerősítette azt a célt is, hogy 2026-ra a megújuló energiaforrások aránya az áramtermelésben 20 százalékra emelkedjen.

Négy új gázerőművet építenek

Az MTI összefoglalója szerint a parlament kedden fogadta el azt a törvénymódosítást, amely elvileg lehetővé teszi a reaktorok üzemeltetésének további, legfeljebb 20 évvel történő meghosszabbítását – feltéve, hogy biztonságos működésük garantálható. Cso azonban hangsúlyozta, hogy a leállított erőművek újraindításához új jogi alapokra és műszaki vizsgálatokra lesz szükség.

A reaktor leállításának ellenzői nemcsak azt kérdőjelezték meg, hogy Taiwan növekvő energiaigényét atomenergia nélkül lehetséges-e tartósan fedezni, hanem a Kínával éleződő feszültségek tükrében rámutattak a diverzifikált ellátás szükségességére is az energiaellátás függetlenségének biztosítása érdekében.

A Taipower szerint tavaly Tajvan villamosenergia-szükségletének 82,1 százaléka fosszilis forrásokból, 11,9 százaléka pedig megújuló energiaforrásokból származott.

A Taipower négy új gázerőmű üzembe helyezését tervezi az idén.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nehéz terepen védené szuverenitását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:55
A brüsszeli testület szerdán bemutatta az európai technológiai szuverenitási csomagot, amelynek célja az unió digitális autonómiájának és ellenálló képességének erősítése a félvezetők, a mesterséges intelligencia (MI), a felhőszolgáltatások és a nyílt forráskódú technológiák területén.
Makro / Külgazdaság Reformjavaslatokat és meglepő kijelentéseket is tesz az OECD Magyarországgal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:20
A magyar GDP növekedése 2026-ban várhatóan 1,6 százalék, 2027-ben pedig 2 százalék lesz – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss elemzésében.
Makro / Külgazdaság Bejelentette Vitézy Dávid, hogy mit fognak vásárolni az uniós források egy részéből
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 16:45
Lecseréljük az InterCity-flottát a most hazahozott uniós forrásokból – írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Az Európai Bizottságtól kaptak ajánlást Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 14:05
Az Európai Bizottság szerint Magyarországon továbbra is fennállnak a makrogazdasági egyensúlyhiányok, különösen a versenyképesség, az államháztartás finanszírozási szükségletei és a lakásárak alakulása terén – derült a brüsszeli testület szerdán közétett, 2026-ra vonatkozó európai szemeszter tavaszi csomagjából.
Makro / Külgazdaság Az ukrán pénzszállítók ügyvédje szerint a legfőbb ügyésznek távoznia kell
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 13:03
Kulcsszerepe lehetett a legfőbb ügyésznek abban, hogy március 5-én hét ukrán állampolgárt bilincsbe vertek az alacskai pihenőhelyen a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai. Az akciót Orbán Viktor rendelhette meg a hatóságoktól.
Makro / Külgazdaság Lopakodnak felfelé a piaci üzemanyagárak, de ez közel sem a májusi szint
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 12:14
A benzin piaci átlagára 5 forinttal, a dízelé pedig 4 forinttal emelkedett szerdára. Az üzemanyagok árszintje ezzel együtt is alacsonyabb, mint áprilisban, vagy májusban.
Makro / Külgazdaság Égett a munka a repülőtéri dolgozók keze alatt a BL-döntő hétvégéjén
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 11:29
Volt, hogy egy éjszaka alatt kilenc kerékcserét hajtottak végre, amire korábban nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Lecserélte a belügyminiszter Budapest rendőr-főkapitányát
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 10:18
Terdik Tamást már kedden felmentették, szerdától Baricska Norbert Tamás ezredes vezeti a fővárosi rendőrséget.
Makro / Külgazdaság A Tisza Párt beütheti az utolsó szöget a Szuverenitásvédelmi Hivatal koporsójába
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 08:39
Melléthei-Barna Márton törvényjavaslatot nyújtott be, és nem fukarkodott a jelzőkkel.
Makro / Külgazdaság Tényleg már túl erős a forint? Virág Barnabástól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 08:15
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, jelenlegi jegybankelnöki tanácsadója június 11-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG