2p
A Horizont 2020 nevű innovációs program keretében. Az oktatási intézmények között a legtöbbet a CEU nyerte, a kutatóintézetek mezőnyében pedig a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet az éllovas.

Eddig mintegy 90 milliárd forint érkezett magyar vállalatokhoz, egyetemekhez és kutatóintézetekhez a Horizont 2020 programon keresztül - írja hétfői számában a Világgazdaság.

Az Európai Unió eddigi legnagyobb kutatás-fejlesztési és innovációs programján, a közvetlen brüsszeli támogatással működő Horizont 2020-on keresztül 1076 magyarországi pályázatnak 276 millió eurót ítélt meg - derült ki a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs hivatal által a lap érdeklődésére közölt adatokból.

Az úgynevezett kiválótudomány-pilléren belül az Európai Kutatási Tanács (ERC) területén a legeredményesebbek a magyar résztvevők, a hazai ERC-pályázatoknak 58,6 millió eurót szavaztak meg. Az ipari vezető szerep pillérénél magyar szempontból az információs és kommunikációs technológia (26,9 millió euró) a zászlóshajó, a társadalmi kihívásoknál pedig az élelmezésbiztonság, a fenntartható mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás kategóriája (22,5 millió euró).

Intézménytípus szerinti megoszlásban 90 millió eurót hoztak haza a Horizont 2020-ból a vállalatok, 76,7-et a kutatóintézetek, 73,1 milliót a felső- és középfokú oktatási intézmények, 13,4-et a köztestületek.

Az elnyert brüsszeli források szempontjából az oktatási intézmények közül a Közép-európai Egyetem a legeredményesebb 23 millió euróval, a kutatóintézetek mezőnyében pedig a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet az éllovas 16,4 millió eurós támogatással. A nonprofit szervezetek között a HCEMM Nonprofit Kft. - a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, a Semmelweis Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem közös, molekuláris biológiai kutatásokra létrehozott vállalkozása - vezeti a Horizont 2020 kifizetési listáját 12,5 millió euróval.

A piaci szereplők közül a legtöbb direkt brüsszeli forrást, 3,8 millió eurót a gödöllői, biotechnológiai kutatással és fejlesztéssel foglalkozó BioTalentum Kft. hívta le.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kitört az optimizmus Európában?
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 19:46
Javul a hangulat.
Makro / Külgazdaság Az új gazdasági éra egyik fontos lépését tehetik meg Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. június 22. 19:22
Jegybanki célsáv alatti infláció, tovább javuló nemzetközi befektetői megítélés, többéves csúcsokat döntő forint, csökkenő olajárak – úgy tűnik, összeálltak a csillagok ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden, február után ismét lejjebb vigye a jelenleg 6,25 százalékon álló alapkamatot. Az egyetlen intő jel a kiszámíthatatlan geopolitikai környezet mellett az, hogy a világ nagy központi bankjai ismét a monetáris szigorítás útjára léptek vagy léphetnek – erről beszélt kollégánk, Imre Lőrinc, az Mfor és a Privátbankár újságírója a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: itt a Tisztítótűz Művelet, így távolítják el Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 13:45
A miniszterelnök a parlament előtt beszél.
Makro / Külgazdaság Nagyot mentett a májusi számokon az új kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 11:58
Éves szinten 173 milliárd forinttal jobb adat.
Makro / Külgazdaság Szakértő: ha a Monetáris Tanácsban ülnék, 50 bázispontos kamatcsökkentésre szavaznék – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 22. 10:14
Pleschinger Gyula Márkkal, a Wood & Company magyarországi vagyonkezelési részlegének vezetőjével a keddi kamatdöntés előtt beszélgettünk a világgazdaságban zajló folyamatokról, azok várható magyarországi hatásairól. 
Makro / Külgazdaság Kármán András fontos személycserét jelentett be hirtelen
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 17:33
Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését.
Makro / Külgazdaság A hollandok simán verték a svédeket – eredmények
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:52
Pontot szerzett Curacao.
Makro / Külgazdaság Nyolc hónapig is kibírnák a magyarok jövedelem nélkül?
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:33
A középkorúak pénzügyi ellenállóképessége javult.
Makro / Külgazdaság A Fidesz szerint különös allkut kötöttek a tiszások (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 12:58
Titkos megállapodást, paktumot feltételez a Fidesz amögött, hogy hét alkotmánybíró kizárási okot jelentett be, ami miatt lekerült az Alkotmánybíróság (Ab) napirendjéről Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványának tárgyalása.
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír az autótulajdonosoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 10:41
Roham indulhat a benzinkutakra annak hatására, hogy a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelője szerint a jövő héten tovább eshet a benzin és a gázolaj ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG