3p
A 70 éven felüliek egészségvédelmi célú otthoni elkülönítésére dolgoz ki cselekvési tervet a brit kormány a koronavírus okozta járvány elleni fellépés jegyében. Ezt az intézkedést a megfelelő időpontban kívánja életbe léptetni – mondta a brit egészségügyi miniszter.
Faszobrász (fotó: Pixabay)

A brit kormány járványellenes stratégiáját előzőleg súlyos bírálattal illette vezető brit egyetemek és kutatóintézetek több száz tudósa. A 229 egyetemi oktató és kutató által aláírt, szombat éjjel nyílt levél formájában közzétett felhívás kezdeményezői szerint a brit kormány cselekvési menetrendjének célja az emberek közötti távolságtartásra irányuló intézkedések még további késleltetése.

Az aláírók szerint azonban az adatok arra vallanak, hogy a nagy-britanniai fertőzöttek száma néhány napon belül több tízezerre emelkedhet, és ha a fertőzéses esetek száma korlátozás nélkül növekszik tovább, akkor a járvány néhány héten belül több millió embert érinthet. Az eddigi lépéseket elégtelennek minősítették, és haladéktalanul további, erőteljesebb korlátozó intézkedéseket sürgettek. (Erről itt is írtunk.)

Nagy-Britanniában jelenleg 1149 fertőzöttet tartanak nyilván, a járvány halálos áldozatainak száma a legutóbbi adatok szerint 21. Matt Hancock egészségügyi miniszter azonban a BBC közszolgálati televíziónak és a Sky News kereskedelmi hírtelevíziónak adott vasárnapi interjúkban megerősítette azt a kormányzati álláspontot, hogy minden lépést a megfelelő időpontban kell megtenni. A túl korán meghozott és így nagyon hosszú ideig érvényben lévő korlátozó intézkedésekbe az emberek “hamar belefáradnak”.

Házhoz szállítanak nekik

Hancock kijelentette, a kormány a későbbiekben arra fogja kérni a 70 évnél idősebb összes brit állampolgárt, hogy maradjanak otthonaikban, és ne fogadjanak látogatókat. A miniszter szerint az érintettek élelmiszer- és gyógyszerellátását házhoz szállítással fogják megoldani.

Arra a kérdésre, hogy ez mikortól várható, az egészségügyi miniszter csak annyit mondott, hogy a következő hetekben. Hozzátette: egyelőre nem hajlandó ennél részletesebb menetrendet felvázolni, mivel a kormány ezt az intézkedést akkor akarja meghozni, amikor a tudományos útmutatás alapján úgy ítéli meg, hogy eljött az ideje.

Több lélegeztetőgép kell

Hancock közölte: Boris Johnson miniszterelnök hamarosan konferenciahívásos értekezletre hívja az érintett iparvállalatok vezetőit, akiket arra kér majd, hogy gyorsítsák a kórházi lélegeztetőgépek és a járvány leküzdéséhez szükséges egyéb orvosi berendezések gyártását.

A Brit Kiskereskedelmi Szövetség (BRC) vasárnap közzétett felhívásárban azt kérte, hogy a lakosság ne halmozzon fel feleslegesen készleteket élelmiszerekből és egyéb árucikkekből. Az utóbbi napokban sok brit szupermarket polcairól a tömeges felvásárlások miatt rendre eltűntek egyes alapvető tartós élelmiszerek, főleg a száraztészták és a konzervek, és az üzletek időnként a kenyérfélékből is kifogynak, bár általános élelmiszerhiány nincs.

Van elég élelem

A BRC vasárnapi felhívásában arra kérte a vásárlókat, hogy legyenek másokra is tekintettel, mivel ha valaki többet vásárol, mint amennyire valójában szüksége van, akkor az adott termékből másnak esetleg nem jut. “Ha együttműködünk, mindenkinek jut elegendő mindenből” - áll a kiskereskedelmi szövetség nyílt levelében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Döntött egy hitelminősítő: jó hírt kapott Izrael
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 08:46
Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Izrael elsőrendű államadós-besorolásainak kilátását az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a Hamász radikális iszlamista szervezettel kötött tűzszünet enyhítette az Izraelt közvetlenül fenyegető biztonsági kockázatokat.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: Trump megadta, amit kért, jön a szankciómentesség
Kollár Dóra | 2025. november 7. 21:31
Sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: van néhány ötletem, hogyan gyakoroljak nyomást Putyinra
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:58
Washingtoni látogatása során arról kérdezték a magyar kormányfőt, egyetért-e Trumppal abban hogyan lehetne tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Vlagyimir Putyint. Azt mondta, van néhány ötlete, és ezeket meg is osztja Trumppal.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Ha Orbán Viktor választási tűzijátékához kell a békecsúcs, azt nem támogatom
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:14
Az ukrán elnök hosszan beszélt Orbán Viktorról pénteken, és azt mondta: a magyar kormányfő most Oroszország élő üzenetküldő szolgáltatása az Egyesült Államokban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton: Dolgozunk a Budapest-New York járat helyreállításán
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 16:42
A nemzetgazdasági miniszter a turizmusról tárgyalt az Egyesült Államokban. 
Makro / Külgazdaság Szigorítja az orosz állampolgárok vízumfeltételeit az EU
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 14:32
Az orosz állampolgároknak minden alkalommal új vízumot kell igényelniük, ha az Európai Unióba akarnak utazni. Az EU a kérelmezők szoros és gyakori ellenőrzése miatt döntött így.
Makro / Külgazdaság Mol: Lehetséges a leválás az orosz olajról
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 13:58
Változtatott álláspontján a Mol, most már lehetségesnek tartják, hogy az Adria-kőolajvezetéken keresztül is ellássák a százhalombattai finomítót. A bejelentés éppen az Orbán-Trump találkozó napján érkezett.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a nagy deal: kiszivárgott, miről állapodhatott meg Orbán Viktor és Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:40
A Bloomberg szellőztette meg a várható megállapodás részleteit.
Makro / Külgazdaság Ha csak Varga Mihályon múlna, egy ideig még nem lenne kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:00
A közép-kelet-európai országok az elmúlt években kiemelkedő eredményeket értek el az infláció csökkentésében, ugyanakkor továbbra is fontos feladat az inflációs várakozások mérséklése, az árstabilitás helyreállítása és megőrzése – erről beszélt Varga Mihály a 7. Magyar – Lengyel Jegybanki Konferencián Varsóban.
Makro / Külgazdaság Nyílt levelet kapott Orbán Viktor a Trump-találkozó előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 11:40
Erőteljes üzenetet küldtek az amerikai szenátorok, méghozzá az orosz olajvásárlásokkal kapcsolatban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG