3p

A kínaiak magyarországi térnyerése és a Fudan egyetem ügye keltette fel a vezető amerikai hírcsatorna figyelmét.

Az mfor.hu által szemlézett cikk alapján leginkább az a vonal érdekli a CNN-t a magyar belpolitikából, aminek az USA külpolitikájához is van köze: a Fudan egyetem ügye. Felidézik: a magyar miniszterelnök "populista kormánya" egy neves sanghaji egyetem kampuszát hozná Budapestre a magyar adófizetők pénzéből. Az ellenzék közösen tiltakozik a terv ellen, és összefogva próbálják legyőzni a kormánypártot a jövő évi választásokon - tudhatják meg az amerikai olvasók a cikkből. 

Emlékeztetnek az elmúlt évek tüntetéseire, amelyeket a demokratikus szabadságjogok elleni támadások miatt szerveztek Magyarországon; a CNN szerint Orbán Viktor, "a keresztény értékek önjelölt európai védelmezője korlátozta az állampolgári szabadságjogokat a bevándorlók és az LMBTQ-kisebbségek  jogaitól a média szabadságáig, valamint az igazságügyi és akadémiai függetlenségig." Ezek a tüntetések azonban egyáltalán nem rengették meg Orbán Viktor politikai helyzetét, a Fidesz jelentős győzelmeket aratott a választásokon, Budapesten kívül nem akadt komoly kihívója sem. A lap szerint azonban a Fudan egyetem ügye most új helyzetet teremt.

A cikk a cnn.com-on
A cikk a cnn.com-on

Orbán ugyanis komoly politikai tőkét kovácsolt abból, hogy a "hagyományos" magyar értékeket hirdette. Míg korábban a szuverenitás legnagyobb védelmezőjének szerepét öltötte magára (az Egyesült Államoktól, Brüsszeltől, Berlintől való függetlenségét), most tágra nyitja az ajtót a kínai érdekek előtt - ezt pedig nehéz megmagyarázni a választópolgároknak, nyilatkozta a CNN-nek Krekó Péter, a Political Capital igazgatója. A Kínáról alkotott kép nem túl kedvező Közép-Kelet-Európában, ezt pedig könnyen kiaknázhatja az ellenzék - véli a szakértő.

 

A cikk ismerteti a Fudannal kapcsolatos magyar ellenérzéseket is: a projekt nagyobb összeget emészthetne fel, mint a teljes magyarországi felsőoktatásra szánt keret. Mindezt az információk szerint egy kínai banktól felvett hitelből fedeznék a magyar adófizetők. A CNN-nek ezzel kapcsolatban nem válaszolt a Fudan. A magyar kormány hosszú állásfoglalást küldött a témában a lapnak, de ők sem kommentálták a projekt feltételezett költségeit. A költségek mellett sokan az akadémiai szabadság csorbulásától is félnek az egyetem és a Kínai Kommunista Párt szoros kapcsolata miatt és attól is, hogy ha az egyetem megépül, a gazdag kínai diákok elvehetik a megfizethető lakhatási lehetőségeket a fővárosba tanulni érkező magyar diákok elől.

A cikk emellett bemutatja az ellenzéki pártok közös fellépését a 2022-es választásokon és a kínaiak magyarországi térnyerését a "keleti nyitás" ideájának köszönhetően - itt olvasható teljes terjedelmében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter a mi sikerlistánkat is dominálja – a Klasszis Podcast legnézettebb adásai
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 07:31
Magyar Péter, Magyar Péter, Magyar Péter, Trump, Magyar Péter. És persze Orbán Viktor is ott van a háttérben a Klasszis Podcast legtöbb nézőt vonzó adásainak sorában. De nagyon mást mondott Pogátsa Zoltán, Somogyi Zoltán, Puzsér Róbert, Yaro Patrice, vagy éppen Nagy Attila Tibor. 
Makro / Külgazdaság Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 16:28
Orbán Viktor és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök telefonon egyeztettek szombaton – azt nem tudni, hogy a NIS felvásárlása is szóba került-e.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
Makro / Külgazdaság A hideg polgárháborútól az állítólagos Tisza-csomagig – az idei Klasszis Klub Live-ok legnézettebb adásai
Csabai Károly | 2025. december 25. 07:37
23 adás, több mint félmilló megtekintés – ez az idén már az ötödik évfolyamába lépett egyórás élő műsorunk mérlege. A korábbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is nevesebbnél nevesebb vendégeink voltak, köztük egykori miniszterek, jegybankelnökök, tőzsdeelnökök. Itt az ideje, hogy felidézzük a legnagyobb érdeklődésre számot tartó beszélgetéseinket.
Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG