2p
A fél világ arra készül, hogy nagyot kaszáljon az iráni szankciók feloldásán. Meg is van az első kézzelfogható milliárdos üzlet: az Airbus 114 gépet szállíthat.

Az Irán elleni szankciók feloldása milliárdos üzletet hoz az Airbusnak: Teherán a héten 114 repülőgépet rendel meg az európai konzorciumtól - jelentette be Abbas Akhoundi iráni közlekedési miniszter. Az Iran Air légitársaság és az Airbus csütörtökön, Hassan Rohani iráni elnök hivatalos európai körútjának utolsó napján írja alá a szerződést a gépek megrendeléséről.

Óriási flottára van szükségük

Iráni médiajelentések szerint az iráni közlekedési miniszter elmondta, hogy az országnak 400 nagy hatótávú és 100 közepes hatótávú utasszállító repülőgépre lesz szüksége.

Irán jelenleg mindössze 150 üzemképes, több mint húsz éve szolgálatban lévő repülőgéppel rendelkezik. Az iráni közlekedési miniszter vasárnapi nyilatkozatában nem jelölte meg pontosan, milyen típusú repülőgépeket terveznek vásárolni az Airbustól.

Mi lesz Iránnal?

Néhány napja jelentette be a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség IEA), hogy Teherán eleget tett a nagyhatalmakkal tavaly nyáron kötött nukleáris megállapodásban foglalt kötelezettségeinek. Ennek hatására az Európai Unió teljes mértékben, az Egyesült Államok pedig részben feloldotta az Irán elleni szankciókat.

Joggal reméli a világ, hogy Irán valóban nem kísérletezik tovább atomfegyver elkészítésével. Az ország megjelenése az olaj piacán nem jelent további problémát, hiszen így is beárazták már a nyersanyagot - véli Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu szakértője >>

A világ persze óriási üzletet lát abban, hogy Irán visszatér a piacra, sorra érkeznek az országok vezetői teheráni tárgyalásokra. Magyarország sem marad ki a sorból: OrbánViktor miniszterelnök októberben megbeszélést folytatott Esak Dzsahangiri iráni első alelnökkel, és azt mondta: új korszak kezdődik Magyarország és Irán kapcsolataiban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az egész világ megszenvedi az iráni háborút?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 19:22
Vészjósló az IMF előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Hormuzi-szoros: veszélyes precedens lenne a legújabb iráni ötlet?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 18:15
Az ENSZ nem tartja jó ötletnek.
Makro / Külgazdaság Donald Trump is bosszankodhat az amerikai GDP miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:55
Kellemetlen meglepetés az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Májusban végleg elbúcsúzhat a Fed elnöke
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:25
A Fehér Ház tanácsadója szerint ez már szinte biztos.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adat jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 14:34
Nincsen jó időszaka a német cégeknek.
Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG