3p

Andrzej Duda, Lengyelország államfője október 15-ére tűzte ki a parlamenti választások napját, így a nyári uborkaszezonban még hangosabban dübörög a kampány. Nemrég egy „petárda is robbant”.

Jaroslaw Kaczynskiről, a Lengyelországot vezető Jog és Igazságosság (PiS) párt elnökéről, az ország tényleges vezetőjéről érdemes tudni, hogy világosan fogalmaz, amikor az Európai Uniót ostorozza. Egy korábbi nyilatkozatában elárulta, hogy szerinte ez EU-nak olyan nemzetközi szervezetnek kellene lennie, mint amilyen az ENSZ. Ezt lehet vitatni, de legalább egyértelmű, szemben a „nemzetek Európájáról” szóló közhelyparádével. 

A 74 éves politikus teljes erőbedobással vesz részt az őszi szavazás előtt dúló választási kampányban. Az egyik legutóbbi kampányrendezvényén azzal ostorozta az EU-t, hogy az úgynevezett európai projekt (az európai országok békéjének és gazdasági integrációjának megteremtése), aminek megvalósítására létrejött, valójában a hatalom brüsszeli koncentrációját jelenti. 

„Tudják, hogy kinek van a legnagyobb befolyása Brüsszelben?” – tette fel a költői kérdést. – „Pontosan, Németországnak.” Ezután elismételte régi mániáját, miszerint a lengyeleknek meg kell szabadulniuk attól, hogy nyugat felől a németet, kelet felől az oroszok befolyása alatt élnek - derül ki a Notes of Poland választási kampány jelen állásáról szóló cikkekből

Kik mehetnek gombászni?

Ezután áttért az erdők privatizációjának kérdésére. Mint mondta, sok országban magánkézben vannak az erdők, amelyekbe nem lehet szabadon belépni. Ha az unió ezt a rendszert kiterjeszti Lengyelországra, akkor a kisemberek nem mehetnek majd gombát szedni az erdőkbe. Elveszik a lengyelek elidegeníthetetlen jogát a gombaszedésre. Az ellenzék durvább reakciói szerint Kaczynskinek elgurult a gyógyszere, mielőtt ezeket mondta. Ideje lenne a nyugdíjasok visszavonult életét élnie. A konstruktívabb megszólalók arra hívták fel a figyelmet, hogy a PiS az alkotmány 2014-es vitája során leszavazta, hogy abba bekerüljön a lengyelországi erdők különleges védelméről szóló passzus. 

Érdekes kombináció: erdők, gombák, polika, kampány. Fotó: Depositphotos
Érdekes kombináció: erdők, gombák, polika, kampány. Fotó: Depositphotos

Lengyelországban a gombaszedés a népi folklór része. Nyáron és az ősz elején sokan járnak az erdőkbe ezzel a céllal, miután a nemzeti konyha ételeinek fontos összetevői a különféle gombák. Hogy lesz-e lehetősége Kaczynskinak kormányprogrammá emelni a gombaszedés védelmét, az egyelőre kétséges. A PiS ugyan 33,7 százalékos támogatottsággal vezeti a közvélemény-kutatásokat, de a parlamenti matematika szerint ezzel csak 183 helyet szerezne a 460 fős Szejmben. A mérsékelt ellenzék három politikai ereje együtt megközelíti az 50 százalékos arányt, ám csak 231 helyre számíthatna, ha most vasárnap lennének a választások.

Így a radikális jobboldali PiS-től is jobbra lévő Konföderáció lehet a királycsináló, amely az elmúlt hónapokban folyamatosan erősödve 12,6 százalékra jött föl.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
Makro / Külgazdaság Ruszin-Szendi Romuluszék már a háború utánra is készülnek
Litván Dániel | 2026. június 25. 14:39
Mindenki várja a békét, de bizonyos problémák csak akkor kezdődnek igazán. Erről is volt szó a V4 országok honvédelmi minisztereinek találkozóján.
Makro / Külgazdaság Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:37
Októberben dönt Józsefváros vezetése a rövidtávú lakáskiadás szabályozásáról. A kerület, a lakónegyedek és a társasházak szintjén is kvótákat vezetnének be.
Makro / Külgazdaság Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:10
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem változik.
Makro / Külgazdaság Sokéves csúcson az ingázók száma, emelkedhet a munkanélküliség idehaza
Imre Lőrinc | 2026. június 25. 12:33
Hiába közölt a vártnál kedvezőbb munkaerőpiaci adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban, az elemzők szerint ez nem feltétlenül utal trendfordulóra. A demográfiai folyamatok, a vendégmunkások behozatalának szigorítása is kockázatot jelentenek, tartalék pedig a fiatalok és az idősek, valamint a külföldön dolgozók hazacsábításában lehet. Az ingázók száma egyébként több mint 6 éves csúcsra ugrott.
Makro / Külgazdaság Az MNB szerint simán ki lehetne vezetni az árstopokat
Herman Bernadett | 2026. június 25. 12:20
Ha most júniusban kivezetnék az árrésstopokat és árstopokat, akkor is csak 2 százalékos lenne az idén az infláció a friss Inflációs Jelentés szerint. Olyan jó a helyzet, hogy március óta 2 százalékponttal csökkent a jegybank inflációs várakozása. 
Makro / Külgazdaság K&H: 5 tipp, hogy okosan gazdálkodj az első fizetéseddel
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:56
A nyári diákmunka jó alkalom a tudatos pénzügyi szokások kialakítására.
Makro / Külgazdaság Megérkeztek a friss számok, így áll most a magyar munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:30
Idén májusban 4 millió 654 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékon áll – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG