Már a kormányzat sem gondolja, hogy a júniusban megszavazott 2013-as költségvetési sarokszámai tarthatóak, Varga Mihály a héten először beszélt arról, ami az elemzők között már régóta konszenzus volt: az 1,6%-os GDP-növekedés eltúlzott prognózis. A kormány most a hiánycélhoz is hozzányúl - értesült a Magyar Nemzet.
Ezt most már tényleg kőbe vésik
A jövő évi költségvetést 653,9 milliárdos deficittel tervezte a kormány, ez a GDP 2,2%-ának megfelelő hiányt jelent. A Magyar Nemzet úgy tudja, a kormány bővítené a mozgásterét, ezért 2,8%-ra emeli a jövő évi deficitcélt - de mint a lap megjegyzi, ezt már tényleg "kőbe vésik", hiszen ha a hiány efelett lenne, az már adósságnövelő hatással járna. Nagy gond ebből amúgy nem származhat, hiszen ez is a maastrichti 3%-os referenciaérték alatt van, az Európai Bizottság eddigi prognózisaiban sem tartotta elérhetőnek a 2,2%-ot, de a tavaszi előrejelzésében is azzal számolt, hogy Magyarország tartani tudja a 3% alatti szintet.
Az elemzői előrejelzések és a költségvetési tervezet között 300-350 milliárd forint az eltérés, mivel a kormány alapvetően optimista makropályával számolt eddig. Az eltérés magyarázata a vártnál lassúbb növekedés, de egyelőre a 300 milliárd forint forrásigényű munkahelyvédelmi akcióterv pénzügyi háttere sem biztosított a jövő évi büdzsében - vagyis jövőre 500-600 milliárd forintos kiigazítás lehet szükséges. A hiánycél lazításával 130-150 milliárdos "teret enged magának" a kormány.
A kiigazító intézkedésekre tehát nemcsak az IMF miatt lesz szükség, a Valutaalap szeretné látni, hogy a költségvetés középtávon fenntartható lesz, egyedi tételek nélkül. A kormány ennek keretében például a fehérítené a gazdaságot, növelné az adóbeszedés hatékonyságát és célzottabb szociális támogatási rendszert alakítana ki - ezt hétfőn Varga Mihály jelentette ki. Rogán Antal pedig ma reggel arról beszélt, változtathatnak a nyugdíjjárulék szintjén is, és növelik a jövedéki adót.
130-150 milliárdos mozgásteret enged magának a kormány a hiánycél növelésével, így is 500 milliárdos kiigazítás lehet indokolt jövőre. Az új 2013-as hiánycélt kőbe vésik. Az előzőt is kőbe vésték.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Mérsékelt marad a tojás drágulása
2 órája
-
Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
2 órája
-
Újabb vezéráldozatokkal járhat Trumpék iráni kudarca
2 órája
-
Csalódást keltően zárult a lakásbiztosítási kampány
3 órája
-
Szintet lépett Oroszország: már nappal is drónokkal támadja Ukrajnát
4 órája
-
Felpezsdül a forgalom a magyar és a dél-koreai főváros között
4 órája
-
Orbán Viktor szerint súlyos válság közeledik
5 órája
Mfor.hu Top24
- Már hiába hajrázik Orbán Viktor, tényleg itt a vége? Ez Viszont Privát
- Támadás érte Irán egyetlen atomerőművét
- Apadnak a készletek, meddig lesz olcsó a benzin?
- Egyre több hajó haladhat át a Hormuzi-szoroson
- Ma sem maradunk lehallgatási ügy nélkül, a kormány és a Tisza is reagált
- Donald Trump: „Háború van”
- Orbán Viktor: Fel kell függeszteni az orosz energiára kivetett szankciókat
Makro / Külgazdaság
Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság
Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság
Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság
Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság
Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság
Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság
Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság
Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság
Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság
Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Heti top
- Moszkvából jött: az orosz külügyi szóvivő is megszólalt Szijjártó Péterrel kapcsolatban 2026. április 1. 12:50
- Nehéz elhinni, hogy milyen erős lett a forint 2026. március 31. 07:30
- „Menjetek a szoroshoz és védjétek meg” – tényleg hátat fordít Trump az iráni háborúnak? 2026. április 3. 06:01
- Minden Telekom-ügyfélnek: komoly tárgyalások folytak a jövőről 2026. március 30. 06:36
Havi top
- Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken 2026. március 18. 09:54
- Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel 2026. március 12. 17:16
- Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború 2026. március 9. 10:24
- Még a választás előtt megpróbálják eladni a Nemzetgazdasági Minisztérium épületét 2026. március 7. 10:58
Friss
Nemzetközi
Újabb vezéráldozatokkal járhat Trumpék iráni kudarca
Már eddig is távoztak miniszterek.
2 órája
Ingatlan
Csalódást keltően zárult a lakásbiztosítási kampány
Kevesebben kötöttek új szerződést, mint tavaly.
3 órája
Nemzetközi
Szintet lépett Oroszország: már nappal is drónokkal támadja Ukrajnát
Többen meghaltak az elmúlt órák csapásaiban.
4 órája
A 100 Leggazdagabb
-
Titokzatos milliárdos örökös csavarhatta el Emma Watson fejét?2026. április 1. 16:15 -
Célegyenesben Futó Gábor milliárdos energiatároló fejlesztése2026. április 1. 05:50 -
Elindult az aranypénz-gyártás Belgiumban: 1100–4000 euróba kerülnek az érmék2026. március 31. 15:50 -
Külföldön terjeszkedik Jászai Gellért cége: milliárdos üzlet Montenegróban2026. március 31. 05:50 -
A világ leggazdagabbja most a Napot „kapcsolná le”: Musk új ötlete sokkolja a szakértőket2026. március 30. 16:00
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Elindult az Asiana Airlines Budapest-Szöul járata
08:25
-
Az amerikai alelnök látogatása miatt kedden-szerdán lezárják fél Budapestet
17:58
-
Húsvéti nyulak költöztek be a Verdi Budapest Aquincum tereibe
10:48
-
Életbe lépett az Air France-KLM nyári menetrendje
16:13
-
Már várják a nevezéseket a 45. Országos Borversenyre
15:17
A vidék hírei
legolvasottabb
-
Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken
2026. március 18. 09:54
-
Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel
2026. március 12. 17:16
-
Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború
2026. március 9. 10:24
-
Még a választás előtt megpróbálják eladni a Nemzetgazdasági Minisztérium épületét
2026. március 7. 10:58
-
Bemondták a svájci profik: spájzoljon be még most az aranyból, ezüstből
2026. március 26. 05:44
top 24
-
Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
2026. április 4. 13:30
-
Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
2026. április 4. 12:58
-
Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
2026. április 4. 16:35
-
Meglepően szűkszavú volt Trump a lezuhant amerikai vadászgép ügyében
2026. április 4. 08:20
-
Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
2026. április 4. 10:50





