3p

Donyeck nem biztonságos senki számára, egy orosz tisztségviselő felrobbant az autójában, amit a Kreml terrorcselekménynek minősített, Zelenszkij a Glastonbury fesztivál látogatóihoz beszélt. Ezek is történtek a mai napon.

  • Az erősen vitatott keleti Szeverodonyeck városában harcoló utolsó ukrán erők visszavonulási parancsot kaptak. Szeverodonyeck várható elvesztése mélyütés lenne Kijev számára a Mariupol kikötővárosban elszenvedett vereség után, mivel egyre nagyobb a félelem, hogy a szomszédos Liszicsanszk is Oroszország kezébe kerülhet napokon belül.
  • A harcok fokozódása miatt Ukrajna keleti részén, Donyeckben egyetlen város sem biztonságos a lakosok számára – állítják helyi tisztviselők. "Nincs olyan hely, város a donyecki régióban, ahol biztonságban lenne" - mondta Pavlo Kyrylenko az Agence France-Presse-nek a legfrissebb titkosszolgálati adatokra hivatkozva. 

A harkivi Nemzeti Műszaki Egyetem orosz légicsapásban megsemmisült tornaterme 2022. június 24-én. MTI/AP
A harkivi Nemzeti Műszaki Egyetem orosz légicsapásban megsemmisült tornaterme 2022. június 24-én. MTI/AP

  • Ukrajna Herszon régiójának oroszok által vezetett adminisztrációja szerint az egyik tisztviselője életét vesztette, amikor beszálláskor autója felrobbant. Dmitrij Savlucsenko a Herson katonai-polgári közigazgatás család-, ifjúsági és sportosztályának vezetője volt. A Kreml terrorcselekménynek minősítette a támadást. 
  • Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij a Glastonbury fesztiválon a tömegekhez szólt, és arra kérte őket, hogy „képviseljék az igazságot Oroszország háborújáról”, és „bizonyítsák be, hogy a szabadság mindig győz”. A fesztivállátogatóknak küldött videóüzenetében kijelentette, hogy az ukránok nem engedik, hogy az orosz háború megtörje őket, miután „emberek életét tette tönkre Európa, Afrika, Ázsia és Latin-Amerika más országaiban”.
  • Ukrán szakértők szerint Ukrajnában kifogynak a tüzérségek többségéhez szükséges lövedékek. Oroszország éveket töltött az ukrán és más kelet-európai lőszerraktárak és beszállítók megkeresésével, mielőtt február 24-én megkezdte Ukrajna elleni invázióját.
  • Oroszország megpróbálja megszerezni az Ukrajnába áramló nyugati fegyvereket, köztük a nagyobb hatótávolságú rendszereket, amelyek Kijev reményei szerint meghatározóak lehetnének a csatatéren – mondta egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselőA tisztviselő a jelek szerint lekicsinyli az oroszok ukrajnai előrenyomulásának jelentőségét.
  • Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete kijelentette, hogy egyre jobban aggódik az orosz kézen lévő ukrajnai zaporizzsja-i atomerőmű ukrán személyzetének jóléte miatt. 
  • Az európai vezetők csaknem négy hónappal azután adták meg Ukrajnának a tagjelölti státuszt, hogy Zelenszkij elnök az orosz invázió első napjaiban elindította országa csatlakozási kérelmét a blokkhoz. Zelenszkij azonnal üdvözölte a lépést, egyedülálló és történelmi pillanatnak nevezve aztA Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy az EU döntése belügy. 
  • A G7 külügyminiszterei felszólították Oroszországot, hogy hagyjon fel támadásaival és fenyegető akcióival, és oldja fel az ukrán fekete-tengeri kikötőket az élelmiszerexport előtt. Oroszország kulcsfontosságú ukrán infrastruktúra elleni blokádjaival és bombázásaival súlyosbítja az élelmiszer-ellátás bizonytalanságát. António Guterres, az ENSZ főtitkára szerint nem lehet hatékony megoldást találni a fenyegető élelmiszerválságra, hacsak Ukrajna és Oroszország nem találja meg a módját a kereskedelem megfelelő újraindításának.
  • (The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az egész világ megszenvedi az iráni háborút?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 19:22
Vészjósló az IMF előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Hormuzi-szoros: veszélyes precedens lenne a legújabb iráni ötlet?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 18:15
Az ENSZ nem tartja jó ötletnek.
Makro / Külgazdaság Donald Trump is bosszankodhat az amerikai GDP miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:55
Kellemetlen meglepetés az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Májusban végleg elbúcsúzhat a Fed elnöke
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:25
A Fehér Ház tanácsadója szerint ez már szinte biztos.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adat jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 14:34
Nincsen jó időszaka a német cégeknek.
Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG