Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
3p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Évente félmilliárd dollár jövedelemre tesz szert az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet az ellenőrzése alatt álló területeken kitermelt nyersolaj eladásából - írta a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap helyi forrásokat és nyugati hírszerzési szakértőket idéző riportja szerint az Iszlám Állam napi 34-40 ezer hordó közötti mennyiségben termel nyersolajat az általa elfoglalt térségekben, és ebből naponta 1,5 millió dollárnál is több bevétele származhat.

Tízezer támadás egy év alatt

A lapnak nyilatkozó nyugati hírszerzési források szerint a terrorszervezetnek az állásai ellen egy év alatt végrehajtott több mint tízezer légitámadás sem okozott olyan mértékű anyagi kárt, amely érdemben akadályozná tevékenységét.

A Financial Times által Irakban és Szíriában elvégzett feltáró vizsgálat szerint az Iszlám Állam több bevételre tesz szert olajeladásokból, mint bármely más forrásból, például a területén beszedett adókból vagy lopott műkincsek értékesítéséből.

A szervezet ellen harcoló, amerikai vezetésű koalíció illetékesei a brit lapnak elmondták, hogy az Iszlám Állam "hozzáigazította" tevékenységét a légitámadások teremtette körülményekhez, és következmények nélkül működteti milliókat jövedelmező olajkereskedelmi hálózatát, gyakorlatilag ugyanúgy, mint egy olajipari vállalat.

A Financial Times idéz egy amerikai illetékest, aki szerint az Iszlám Állam - Washington becslései alapján - egyetlen hónap alatt 40 millió dollárt kasszírozott olajeladásokból, annak ellenére, hogy a koalíció harci gépei rendszeresen támadják az ellenőrzése alatt álló finomítókat és vezetékeket.

Helyi források szerint az olajat a szervezet most már több száz hevenyészett, kisebb finomítóban dolgozza fel. Egy európai illetékes szerint ez lehetővé teszi, hogy az Iszlám Állam "mindent kijavítson, amit eltalálunk". A riport szerint a dzsihadista szervezet mérnököket és olajipari szakmunkásokat toboroz kitermelési és finomítási tevékenységéhez.

Ezért nem lehet kilőni

Az olajat teherautó-konvojok szállítják, amelyeket látni ugyan a levegőből, de gyakorlatilag megkülönböztethetetlenek az egyéb teherforgalomtól, és a sofőrök sem feltétlenül az Iszlám Állam emberei. Egy magas rangú nyugati diplomata azt mondta a Financial Timesnak, hogy a konvojokat elsősorban ezért nem lehet támadni. "Ha megölsz egy sofőrt, máris teremtettél egy dzsihadista családot" - fogalmazott a diplomata. Hozzátette: a konvojok elleni légitámadások a lakosság radikalizálódásának kockázatával járnának.

A Financial Times megszólaltatott olyan szíriai ellenzéki parancsnokokat is, akiknek csoportjai az Iszlám Államtól szerzik be az üzemanyagot, jóllehet a hadszíntéren a dzsihadista szervezet ellen harcolnak. Az egyik parancsnok elmondta, hogy nincs más választásuk, mivel senki mástól nem tudnak üzemanyagot venni.

A londoni lap szerint a nyugati koalíció most egyebek mellett azt fontolgatja, hogy olcsó olajat kínál az Iszlám Állam ellen harcoló szíriai ellenzéki csoportoknak, alternatív beszerzési forrást teremtve számukra.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump úgy üzent az orosz olajról, hogy a magyar kormány is megértse
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 14:06
Az amerikai elnök levelet írt a NATO-tagországoknak.
Makro / Külgazdaság Felemás hírt kapott Magyarország szomszédja
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 09:27
Fenntartotta Románia államadós-osztályzatának március óta érvényes negatív kilátását a pénteki újabb felülvizsgálat után is a Moody's Ratings.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök bukása csak a kezdet, újabb csapást kapott Európa egyik kulcsországa
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 08:55
Franciaországot mostanában az ág is húzza.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, milyen konzulátust nyitott meg Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 08:14
Váratlan országban barátkozott a miniszter.
Makro / Külgazdaság Húsz éve nem láttak ilyet Kínában
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 13:03
Érdekes adatok jöttek.
Makro / Külgazdaság Fontos állami cég vezetőjét cseréli le Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 12:48
Távozik a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója, az utód a Magyar Posta Biztosítótól érkezik.
Makro / Külgazdaság Várhatják a szombatot a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 12:34
Kellemes meglepetésben lehet részük a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Mégiscsak működik Trump matekja? Jókorát zuhant az amerikai költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 11:09
Közel 30 milliárd dollárt szedtek be vámokból csak augusztusban.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést kaptak a németek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 10:21
Hónapok óta nem történt ilyen.
Makro / Külgazdaság „Száz százalékig szolidáris” Lengyelországgal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 09:52
Abu-Dzabiban beszélt a miniszterelnök a lengyelországi drónbehatolásról, Tisza-adóról és az Otthon Startról is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG