5p

Oroszország már dolgozik az európai uniós olajársapkára reagáló válaszával, Irán ördögi körbe zárta magát, az ENSZ-ben egy nürnbergi típusú törvényszék létrehozását tervezik. Ezek is történtek az elmúlt órákban.

  • A moldovai rendőrség hétfőn egy rakétadarabokat talált, amely lezuhant Moldova északi részén, az ukrán határ közelében - idézte a rendőrséget a Prima Sursa állami információs portál.

  • Ukrajnában ma megint légi riadó szólt, mert 100 orosz rakéta kilövéséről szereztek tudomást. Zelenszkij szerint délen otthonokat romboltak le a rakéták, északon pedig az áramellátásban okoztak gondokat, és legalább két ember életét vesztette.

  • Putyin áthajtott az Oroszországot és a Krím félszigetet összekötő Kercsi hídon, miután októberben egy teherautó-bomba megrongálta. Az orosz elnök ma áthajtott a hídon, és beszélt a dolgozókkal és egy magas rangú kormányzati tisztviselővel.

Olekszandr Drabinko ukrán metropolita szertartást vezet a Jézus Színeváltozása ortodox székesegyházban, Kijevben 2022. december 3-án, az orosz légi csapások okozta kijevi áramkimaradások egyike alatt. Fotó: MTI/AP
Olekszandr Drabinko ukrán metropolita szertartást vezet a Jézus Színeváltozása ortodox székesegyházban, Kijevben 2022. december 3-án, az orosz légi csapások okozta kijevi áramkimaradások egyike alatt. Fotó: MTI/AP

  • Titokzatos robbanások történtek hétfőn két, a frontvonaltól távol eső orosz légi támaszponton, ami felveti annak lehetőségét, hogy Kijev megtalálta a módját, hogy célba vegye az ukrajnai infrastruktúra elleni támadásokhoz használt orosz nagy hatótávolságú bombázókat. A hírek szerint három ember meghalt és hat megsebesült. 

  • A Kreml arra figyelmeztetett, hogy az orosz olaj új nyugati árplafonja destabilizálja a globális energiapiacokat, de azt állította, hogy ez nem befolyásolja Ukrajna invázióját. Dmitrij Peszkov szóvivő azt mondta, hogy Oroszország a G7-ek és szövetségesei lépésére most készíti a válaszát. 

  • Olaf Scholz figyelmeztette a nyugatot, hogy kerüljék el a világ blokkokra osztásával az új hidegháborút. A Foreign Affairs magazin ma megjelent véleménycikkében a német kancellár arra szólított fel, hogy tegyenek meg mindent az új partnerségek kiépítése érdekében. Kínát és Oroszországot emelte ki, mint két olyan országot, amelyek veszélyt jelentenek a többpólusú világra.

  • Kilenc embert öltek meg Ukrajna keleti részén, Luhanszkban – közölték oroszok által támogatott katonai tisztviselők. Ez azután történt, hogy Ukrajna ágyúzta Alcsevszk városát.

  • A kínai külügyminisztérium közölte, hogy folytatni fogja az energetikai együttműködést Oroszországgal, miután a G7, az EU és Ausztrália árplafont írt elő az orosz olajexportra. Kína, amely azt mondta, hogy a tisztelet és a kölcsönös előnyök alapján folytatja, idén növelte az orosz Urals olajkeverékek vásárlását.

  • Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma szerint az elmúlt hónapokban "jelentősen csökkent" az orosz taktikai harci repülőgépek által Ukrajna felett végrehajtott hirtelen csapatbevetések száma. A legfrissebb brit intelligens jelentés szerint az orosz repülőgépek ma már valószínűleg több tíz bevetést hajtanak végre naponta, míg 2022 márciusában napi 300-at is elérhettek.

  • Vlagyimir Putyin „jobban tájékozott” az ukrajnai haderő előtt álló nehézségekről – mondta az amerikai hírszerzés vezetője. A hétvégi védelmi fórumon felszólaló Avril Haines, az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója jelezte, hogy az orosz elnök már nincs annyira elszigetelve az ukrajnai invázióból származó rossz hírektől.

  • Heves harcok folynak a donbászi Bakhmut kulcsvárosa körül, ahol az orosz erők hat hónapja küzdenek azért, hogy minimális előrelépést érjenek el. A közösségi médiában megjelent jelentések azt sugallják, hogy az ukrán erők előrehaladást értek el a Dnyipro folyó keleti partján, a közelmúltban felszabadult Herszon városával szembeni hadműveletekben, miután a múlt hónapban bejelentett kétéltű partraszállást a Kinburn-kösön. 

  • Az Egyesült Nemzetek Szervezetében egy tervezet kering egy nürnbergi típusú törvényszék létrehozásáról, amely Oroszországot felelősségre vonná az ukrajnai agressziós bűncselekményekért. A jelek arra is utalnak, hogy a javaslattal szembeni amerikai ellenállás enyhülhet az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij lobbitevékenységével szemben. Beth Van Schaack, az Egyesült Államok globális büntető igazságszolgáltatásért felelős nagykövete a héten ezt mondta: "A nemzetközi büntetőbíróság már megkezdte az ukrajnai háborús bűnök kivizsgálását, de nem indíthat eljárást a Kreml vezetése ellen a szélesebb körű agressziós bűncselekmény miatt, mivel Oroszország nem írta alá a vonatkozó statútumot".

  • Irán vezetése  "ördögi körbe" zárta magát a tüntetések és Oroszország felfegyverzése miatt – mondta az Egyesült Államok különmegbízottja. „Minél többet elnyom Irán, annál több szankció lesz; minél több a szankció, Irán annál inkább elszigeteltnek érzi magát” – mondta Rob Malley, az Egyesült Államok iráni különmegbízottja egy római konferencián. Avril Haines amerikai hírszerzési főnök szerint aggasztó bizonyítékok vannak arra nézve, hogy Oroszország elmélyíteni kívánja Iránnal a katonai együttműködést. (The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tankoljon! Megint látványosan változik a piaci ár
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 11:17
Hét közepétől ismét megváltozik a helyzet a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Meglépték: a japánok végül hozzányúltak a kamatokhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 06:09
Nem hagyták cserben a piacot.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az olajárral Trump bejelentése után? Ezt mondják a szakértők
Sipos Ildikó | 2026. június 16. 05:46
Az amerikai elnök engedélyezte a Hormuzi-szoros díjmentes megnyitását és az amerikai haditengerészeti blokád azonnali feloldását. A lapunk által megkérdezett elemző szerint ugyanakkor még sok fontos kérdést kell tisztázni.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lesz a piaci alapú tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 12:35
A benzin ára nem változik, de a gázolajé 7 forinttal csökken. A védettárú tankolás költségei nem változnak holnaptól.
Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államok megtriplázza a cseppfolyósított földgáz exportját
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 18:26
Az Egyesült Államok 2030-ra harmadával növeli a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára szolgáló kapacitását, ugyanakkor az európai metánrendelet nehezítheti az európai szállításokat – jelentette ki Charlie Riedl, az LNG kitermelésével és kereskedelmével foglalkozó amerikai szereplőket tömörítő Center for Liquified Natural Gas szervezet ügyvezető igazgatója az amerikai külügyminisztérium szervezésében Washingtonban helyi idő szerint csütörtökön tartott tájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Egy tagállam sincs teljesen felkészülve a migrációs paktumra – mondja a Migrációkutató Intézet vezetője
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 17:43
Az új migrációs paktum jogilag a szigorítás felé mutat, gyakorlatilag viszont nagyon komoly aknák és csapdák vannak a rendszerben. 
Makro / Külgazdaság Az EU többszáz millió eurós segítőkezet nyújt a műtrágyaválság sújtotta gazdáknak
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 14:47
Az Európai Bizottság 540 millió eurós pénzügyi támogatást, valamint további könnyítéseket javasol a műtrágyaválság miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára az uniós élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében – közölte a brüsszeli testület pénteken.
Makro / Külgazdaság Virág Barnabás: Nem kell attól tartani, hogy csupán az uniós források miatt még erősebb lesz a forint
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 12. 14:26
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, Varga Mihály jelenlegi jegybankelnök tanácsadója a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 99. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Cseh vállalkozó vásárolja fel a csíkszeredai bevásárlóparkot
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:59
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság „Kémteknősökre” és „kémhalakra” figyelmeztet Kína
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:21
A tengeri hírszerzés új módszereire figyelmeztetett pénteken a kínai állambiztonsági minisztérium. A tárca szerint egyes külföldi szervezetek felderítőbójákat, pilótanélküli vízijárműveket, valamint úgynevezett „kémteknősöket” és „kémhalakat” is felhasználhatnak érzékeny adatok gyűjtésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG