3p

Idén csak a tervezett összeg egyharmadába, jövőre pedig semmibe nem fog már kerülni a fogyasztókat védő német rendszer.

A világpiaci árak csökkenése miatt a tervezett összeg egyharmadába kerülhet a német államnak a lakossági és vállalati fogyasztók gázártámogatása egy szerdán ismertetett számítás szerint.

Az ifo müncheni gazdaságkutató intézet adatai szerint a tervezett 40,3 milliárd euró helyett várhatóan 13,1 milliárd euró közpénzt kell költeni az idén az úgynevezett gázárfék programra. Ennek oka, hogy a földgáz ára a program tervezése óta jelentősen csökkent. A 13,1 milliárd euróból csaknem 12,4 milliárd jut a háztartásoknak és a kis- és középvállalkozásoknak, és 700 millió euró az ipari nagyfogyasztóknak - ismertette Max Lay, az Ifo szakértője az intézet közleményében.

Mint mondta, 2024-re "nulla kiadással" számolnak, mert már most sok olyan fogyasztó van, akinek újonnan megkötött szerződése a támogatott ár alatti összegről szól, az ipari nagyfogyasztók pedig már néhány hónapja a támogatott árnál alacsonyabb összeget fizetnek a földgázért.

A szövetségi kormány márciusban vezette be a lakossági és a vállalati fogyasztók terheit egyaránt csökkentő energiaár-támogatási rendszerét. Az úgynevezett árfék rendszer a földgázra, az áramra és a távhőre vonatkozik. Lényege, hogy a szolgáltató az előző évi fogyasztás 80 százalékáig kedvezményes árat számol fel, az állam pedig kifizeti a kedvezményes, támogatott ár és a szerződésekben szereplő tényleges, piaci ár közötti különbözetet.

A visszamenőleg, januárra és februárra is érvényes rendszerben a háztartásoknak, intézményeknek és a nem nagyfogyasztóként számon tartott vállalatoknak biztosított kedvezményes ár földgáznál kilowattóránként bruttó 12 cent, az áramnál kilowattóránként 40 cent, a távhő esetében 9,5 cent.

Nem vezetéken jön a legtöbb gáz, mégsem annyira drága. Fotó: Quatargas
Nem vezetéken jön a legtöbb gáz, mégsem annyira drága. Fotó: Quatargas

A nagyfogyasztóknak biztosított kedvezményes árnál a földgáz esetében a 2021-es fogyasztást veszik alapul, ennek 70 százalékáig kilowattóránként nettó - vagyis hálózathasználati díj és egyéb tételek nélkül - 7 centet kell fizetni, a távhő esetében pedig 7,5 centet. A villamos energiát 13 centes kilowattóránkénti nettó áron biztosítják a nagyfogyasztóknak - azaz az évi 30 ezer kilowattóránál több áramot felhasználó cégeknek - az eddigi átlagos éves fogyasztás 70 százalékáig.

A szövetségi kormány szerint a rendszer egyszerre csökkenti az Oroszország Ukrajna elleni háborúja révén 2022-ben végbement energiaár-emelkedésből fakadó terheket és ösztönöz takarékosságra, hiszen az előző évi fogyasztás 80 százalékának megfelelő rész felüli fogyasztást már nem támogatja kedvezményes ár, így mindenképpen érdemes spórolni az energiával.

A kormány egy sor további lépéssel, egyebek mellett a földgáz áfájának csökkentésével és kedvezményes helyi és regionális közösségi közlekedési bérlettel igyekszik enyhíteni az Oroszország Ukrajna elleni támadásával összefüggő lakossági és vállalati terheket. A támogatási programok összeértéke nagyjából 300 milliárd euró.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
Makro / Külgazdaság Fertőzés: máris ráment Izrael gazdasága az öldöklésre
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 14:39
Bezuhant a közel-keleti ország GDP-je az Irán ellen indított háború kezdete óta. 
Makro / Külgazdaság Csak a gyors átállás menthet meg az évszázad energiaválságától?
Szirmai S. Péter | 2026. május 16. 17:01
Az évszázad eddigi legnagyobb energiaválságával néz szembe Európa, ezért fel kell gyorsítani az áttérést a saját megújuló energiákra, figyelmeztet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).
Makro / Külgazdaság Szalay-Berzeviczy Attila: Az orosz imperializmus nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára veszélyes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 16. 11:51
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke a május 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 97. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Különleges tárlatvezetést tartott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 11:08
Személyesen vezette körbe a sajtó munkatársait Magyar Péter kormányfő a Miniszterelnökség volt épületében, a Karmelita kolostorban szombat délelőtt.
Makro / Külgazdaság Erre nem lehet büszke Románia
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 09:59
Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással keleti szomszédaink államadós-besorolásait az S&P.
Makro / Külgazdaság Kubában megduplázták az üzemanyagok árát
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:37
Kubában csaknem a duplájára emelték a benzin és a gázolaj árát pénteken, ennek ellenére Havannában csaknem az összes benzinkút zárva volt, mert nem volt mit eladni, ami jól tükrözi az amerikai olajblokád hatékonyságát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG