3p

Az amerikai védelmi minisztérium nem ad át háborús bűnökkel kapcsolatos vizsgálati anyagot a hágai nemzetközi bíróságnak, mert szerintük azt az amerikai katonák ellen is felhasználnák. Háborús összefoglaló csütörtök reggel.

  • A Pentagont azzal vádolják, hogy megakadályozta az ukrajnai orosz háborús bűnökről szóló amerikai hírszerzési információk megosztását a Nemzetközi Büntetőbírósággal. A védelmi minisztérium állítólag határozottan ellenzi a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság alkalmazását abban, hogy az orosz erőket felelősségre vonják a széles körben elterjedt háborús bűnökért, ugyanis úgy vélik, a precedenst végül az amerikai katonák ellen fordíthatják.
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívta Kevin McCarthy amerikai házelnököt, hogy látogasson el Ukrajnába, mivel a Kongresszusban – különösen a konzervatívok körében – kételyek merülnek fel Kijev háborús erőfeszítéseinek támogatásával kapcsolatban. Zelenszkij a CNN-nek adott interjújában javasolta a látogatást.
  • Zelenszkij „demokratikus sikerre” szólított fel Georgiában is, ahol több ezer tüntető második napja tüntetett egy vitatott, úgynevezett „külföldi ügynök” törvényjavaslat ellen, amely a kritikusok elhallgattatására használt orosz jogszabályokra emlékeztet. „Nincs olyan ukrán, aki ne kívánna sikert a mi barátunknak, Georgiánknak. Demokratikus sikert. Európai sikert” – mondta a nemzethez intézett esti beszédében.

Az ukrán elnök nagyon drukkol a georgiaiaknak. Fotó: president.gov.ua
Az ukrán elnök nagyon drukkol a georgiaiaknak. Fotó: president.gov.ua

  • Az Egyesült Államok parancsot kapott a Rosznyeft orosz olajtársaság tulajdonában lévő Boeing repülőgép lefoglalására, amelynek értéke több mint 25 millió dollár – közölte az igazságügyi minisztérium. A New York-i kerületi bíróság engedélyezte a lefoglalást az exportellenőrzések és az Oroszországgal szembeni szankciók megsértése miatt – közölte az igazságügyi minisztérium.
  • Az ukrán fővárosban, Kijevben tett látogatásán António Guterres ENSZ-főtitkár újságíróknak azt mondta, hogy kiemelten fontos, hogy megújítsák azt a megállapodást, amely lehetővé teszi az Ukrajnából gabonát szállító hajók biztonságos áthaladását a Fekete-tengeren, mivel Ukrajna az egyik a világ legnagyobb gabonaexportőrei. Az ENSZ egyik magas rangú kereskedelmi tisztviselője találkozik orosz képviselőkkel, hogy megvitassák a megállapodás meghosszabbítását.
  • Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerdán azt javasolta, hogy a blokk közösen költsön 1 milliárd eurót Ukrajna számára történő lőszerbeszerzésére és készleteinek feltöltésére. „Újabb 1 milliárd euró mozgósítását javaslom” – mondta a Reuters a sajtónak az EU védelmi minisztereinek stockholmi találkozója után.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem tágít a jegybank: újabb kamatcsökkentésre utalt Varga Mihály
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 16:45
Varga Mihály két fő okkal indokolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának júliusi, 25 bázispontos kamatcsökkentését, amivel az irányadó ráta több mint 4 éves mélypontra, 5,75 százalékra süllyedt. A döntés egyhangú volt, a közel-keleti háború kiéleződése ellenére sem volt olyan tanácstag, aki kamattartásra szavazott volna.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Varga Mihályék, ismét változik az alapkamat
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 14:01
Ahogy azt Varga Mihály jegybankelnök az előző, június 23-i kamatdöntő ülésen is jelezte, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa júliusban is 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Kicsattannak a német gazdasági szereplők
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 12:59
Rég nem voltak ennyire optimisták a meghatározó német gazdasági szereplők.
Makro / Külgazdaság Elsőre lehetetlen küldetésnek tűnik, de van, ami reményt adhat Kármán Andráséknak
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 10:57
A költségvetési szabályok megsértése miatt már két éve van folyamatban túlzottdeficit-eljárás a magyar kormánnyal szemben, habár ennek a megszüntetése alapkövetelmény lenne az euró bevezetéséhez. A számok alapján egyelőre ez inkább csak vágyálomnak tűnik, de jó hír, hogy az Európai Bizottság inkább a tendenciára kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Újabb gigászi hitelösszeg folyhat be Zelenszkijéknek
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 10:42
Már meg is született erről a döntés az érintett nemzetközi szervezetnél.
Makro / Külgazdaság Véget ért a foci-vb, máris rátámad Trump az északi szomszédjára
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 08:53
Vaskos vámot vetne ki Kanadára, akikkel közösen rendezték a vasárnap lezárult foci-világbajnokságot.
Makro / Külgazdaság Méregdrágává vált a benzin Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 06:37
Nagyon fáj az amerikaiak pénztárcájának is a további háborúskodás Iránnal szemben.
Makro / Külgazdaság Vége a találgatásnak: Polgár Judit nem vállalja
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 19:25
Megszólalt a sakk-királynő. 
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott rossz hírt Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 18:16
Júniusban két hónap emelkedést követően csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe havi szinten.
Makro / Külgazdaság Mi járhat Varga Mihályék fejében?
Privátbankár.hu | 2026. július 20. 17:44
Ezt találgatja a piac a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának keddi kamatdöntő ülése előtt. A tippversenybe főszerkesztőnk, Csabai Károly is beszállt, aki a Trend FM hétfő délelőtti adásában nemcsak a biztosra vett monetáris lazításról mondta el a véleményét, hanem arról is, hogy az év végéig hogyan alakulhat a jegybanki alapkamat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG